Марюс Лавринавічюс

На фоні залякування та шантажу з боку Кремля Україна зіткнулась ще й з певним непорозумінням зі своїми західними партнерами.

Раніше Сhas News вже наводив думки міжнародних експертів щодо різної риторики Зеленського і США.

Тепер пропонуємо погляд на ситуацію Марюса Лавринавічюса, литовського експерта з міжнародних відносин та безпеки.

— Марюсе, як ви вважаєте, нещодавні заяви президента Зеленського можуть зменшити підтримку України з боку країн Заходу?

— Не думаю, що заяви президента Зеленського та інших офіційних осіб у Києві про те, що прямої загрози від Росії немає і роздмухувати паніку не треба, послаблюють підтримку України з боку Заходу. Західні лідери посилаються на дані розвідки. І вони доходять висновку, що політичне рішення у Кремлі, можливо, й не ухвалено, але російська військова машина готова до наступу проти України. Навіть наша влада володіє інформацією, що зараз все перебуває на рівні ухваленого або неухваленого рішення.

— Але, наприклад, дипломат Дебра Кейган вважає, що публікації у західних ЗМІ про можливий наступ Росії — робота російської пропаганди. Ви з цим погоджуєтесь?

— Я вважаю, що російські спецслужби не причетні до повідомлень у західних ЗМІ щодо загрози вторгнення Росії в Україну. Вся розвідувальна інформація свідчить про те, що у військовому плані російські війська готові до наступу. На Заході є принцип, що у військовому плані завжди треба готуватися до найгіршого. Не можна стверджувати, що вторгнення в Україну обов'язково відбудеться. Це нагнітання може бути просто психологічною війною. Але все вказує на те, що немає жодних перешкод, щоби Росія здійснила ще одну військову авантюру.

І я не вважаю, що публікація такої інформації у ЗМІ  це інформаційні вкиди. Це нормальна робота журналістів. Інформація з різних джерел може не збігатись, але у Заходу вона є. Звичайно, може статися і таке, що в Кремлі все-таки не ухвалять рішення напасти на Україну, і всі будуть цьому раді.

«Путін не хоче нічого іншого, окрім України. Його неможливо умиротворити»

— Чому зараз одні країни, зокрема США та Британія, активно допомагають Україні, а Німеччина, наприклад, заборонила Естонії передавати зброю Києву?

— Це тактичні розбіжності, які завжди були. На тактичному рівні розбіжності між партнерами на Заході  не лише по Україні  регулярно трапляються. Тому що різні країни мають різний погляд та розуміння, як вирішувати різні проблеми. Але треба наголосити, що на стратегічному рівні жодних розбіжностей немає. І так звані переговори з Росією дуже чітко показали, що Захід не пішов на жодні поступки Росії. Захід показує згуртованість у плані стратегії. І переговорів, що Україна не може бути прийнятою до НАТО, взагалі не ведуть.

— Британія запропонувала створити союз із Україною та Польщею. Чи означає це, що НАТО віджив своє, і на його місці виникатимуть нові регіональні союзи, як, наприклад, «люблінський трикутник»?

— Я не бачу жодного аргументу, який демонстрував би недієздатність НАТО. Навпаки, НАТО показує, що він найпотужніший і найдієздатніший альянс у світовій історії. Він згуртований і готовий захистити будь-якого свого члена.

А нові союзи  це не новина. Якщо, скажімо, Литва створює щось із Польщею та Україною, то це буде лише політична складова військової допомоги. Якщо військова складова взагалі буде. Це все політичні ініціативи країн-членів НАТО. Країни Альянсу можуть проводити свою зовнішню політику. Якщо це не суперечить інтересам інших членів, ніхто не забороняє виявляти такі ініціативи.

— Наразі США готуються до проміжних виборів до Конгресу. І Україну в соцмережах називають «маленькою карибською кризою», в якій Джо Байден та демократи мають реабілітуватися за катастрофу в Афганістані. Є побоювання, що на цьому фоні Захід протисне імплементацію «Мінська-2».

— Я досить критично ставлюся до зусиль Заходу вирішити питання закінчення війни в Україні, оскільки війна триває вже восьмий рік. Проте зараз я не бачу, що Захід тисне на Київ, змушуючи домовлятися з Росією. Раніше такі випадки бували, не завжди я погоджувався з поведінкою Заходу. Але зараз такого не бачу.

Тож ніхто нічого продавлювати не буде. Не буде жодних угод за спиною України. І Сполученим Штатам ця криза ні до чого. Я просто не бачу, як Байден може отримати якісь політичні дивіденди з цієї кризи. Нікому не потрібно шукати воєнний конфлікт для вирішення політичних проблем. Рейтингам влади послужило б розв'язання якоїсь життєво важливої для США проблеми. Те, що відбувається в Україні, не є таким. Так, США розуміють геополітичні загрози та дії Росії, але життєво важливим інтересом це не є. Так діє Росія, але не країни Заходу.

Хто така Бріджит Брінк, яка може стати послом США в Україні