Богдан Хмельницький

Chas News продовжує щотижневі огляди російської пропаганди і її спростування. Редакція проаналізувала медіа-простір за останні дні та обрала найцікавіше.

Чому Chas News робить огляд пропаганди

Китайський мислитель і стратег Сунь-Дзи у своєму трактаті  «Мистецтво війни» писав:

«Той, хто знає ворога й себе, ніколи не програє війни;

Хто не знає ворога, але знає себе, інколи виграє, а інколи програє;

Той, хто не знає ні себе, ні ворога, програє кожну баталію».

Редакція Chas News переконана — ворога треба знати в обличчя. І саме огляд ворожої пропаганди може з цим допомогти, адже війна в інформаційному просторі, на жаль, не стихне навіть після того, як стихне свист куль, снарядів та ракет.

Досліджуючи джерела російської пропаганди, ми маємо на меті популяризувати медіаграмотність та інформаційну гігієну в Україні.

Систематизація та аналітика пропаганди допоможе виявити небезпечні і неправдиві наративи та маніпулятивні прийоми, що можуть потрапити в інформаційне поле, запобігти їх некритичному розповсюдженню та за рахунок викриття зменшити їх вплив на інформаційне поле України.

Фейк. Загроза російських ракет залишила Україну без танкового заводу

Окупантам не дають спокою оборонні ініціативи України і плани західних компаній відкрити в Україні спільні підприємства по ремонту на виробництву техніки. 

Пропагандистське видання «Царьград» з посиланням на нібито статтю видання Reuters написало, що «російські ракети розбили плани Берліна щодо будівництва танкового заводу в Україні». Замість нього, за твердженням пропагандистів, з'явиться лише майстерня з ремонту бронетехніки, яка базуватиметься в Києві та займатиметься сервісним обслуговуванням військової техніки.

Посіпаки кремля зазначають, що причина, через яку німці відмовився від масштабних планів будівництва заводу, — нездатність української ППО захистити військові об'єкти від російських атак. Мовляв, зведення повноцінного заводу буде економічно недоцільним. Пропагандисти стверджують, що російські ракети зможуть розбомбити завод ще на етапі будівництва.

Спростування. 28 вересня німецький концерн Rheinmetall підтвердив, що отримав від Федерального антимонопольного відомства Німеччини дозвіл на створення спільного підприємства з концерном «Українська оборонна промисловість».

«Спільне підприємство базуватиметься у Києві та займатиметься сервісом та технічним обслуговуванням, а також збіркою, виробництвом та розробкою військових транспортних засобів», — розповіли у пресслужбі Rheinmetall.

На першому етапі співпраця буде зосереджена на технічному обслуговуванні й ремонті техніки. В подальшому планується спільне виробництво окремих видів зброї в Україні.

Фейк. 4 жовтня мали відбутися «мирні переговори» України і росії

Впродовж останнього місяця у соцмережі TikTok з'явилось безліч відео про те, що начебто 4 жовтня 2023 року між Україною та росією відбудуться «мирні переговори». 

Перше таке відео вийшло 11 вересня. У ньому посилаються на заяву голови ради федерації рф Валентини Матвієнко, що начебто «4 жовтня між Україною та рф все буде вирішено».

Після цього соцмережі зарясніли лякливими заголовками: або «переговори і мир», або «настоящая война, которую мы еще не начинали». 

Основний меседж цих роликів — 4 жовтня рф начебто висуне ультиматум президенту України Володимиру Зеленському. А якщо він його не прийме, то росія оголосить Україні «справжню війну», навіть із застосуванням ядерної зброї.

Фейк із соцмереж підхопили російські пропагандистські видання. «Абзац» з посиланням на італійське агенство ANSA, 20 вересня опублікував новину із заголовками «Зустріч із врегулювання української ситуації може відбутися у жовтні». 

У тексті йдеться, що «нова зустріч з питання врегулювання ситуації в Україні на рівні радників з питань безпеки може відбутися у жовтні 2023 року. Учасникам пропонується обговорити «план президента України Володимира Зеленського». 

Спростування. Переважна більшість опублікованих відео мають однаковий формат: для їх створення використані фрагменти зйомок військових конфліктів або запису комп'ютерних ігор з накладеною моторошною музикою. Це вже яскрава ознака того, що це ІПСО.

Датою вигаданих переговорів вказали 4 жовтня, ймовірно, тому що саме 4 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський затвердив рішення РНБО про неможливість переговорів із рф.

Голова ради федерації рф Валентина Матвієнко останнім часом жодних заяв про переговори не робила. Остання її заява, щодо перемовин була в середині липня. Тоді вона заявляла, що «підстав для мирних переговорів між Росією та Україною немає».

На саміті G20, який відбувся у листопаді 2022 року президент Володимир Зеленський представив умови миру з росією, а у лютому 2023-го деталізував його. План із десяти пунктів, зокрема, передбачає виведення окупаційних військ з України та відшкодування збитків. Цей план підтримали Євросоюз і понад десять інших країн, а росія очікувано відкинула пропозицію українського президента.

Зазначимо, що росіяни не вперше роблять вкиди про «мирні переговори» з Україною. У попередніх оглядах пропаганди Chas News вже писав, як російським загарбникам примарилось, що Україна на саміті у Саудівській Аравії нібито погодилась на перемовини.

Антиукраїнська пропаганда. ««Азов» розстрілює цивільних на вулицях

Російська студія дубляжу RuDub спотворила переклад американського серіалу «Ранкове шоу» і звинуватила полк «Азов» у розстрілі цивільних у Маріуполі. У четвертій серії нового сезону «Ранкового шоу» журналістки американського телеканалу UBA обговорюють, як пустити в ефір сюжет про російські обстріли Маріуполя, і телефонують до фотографа Андре Форда, який перебуває у місті.

В одній зі сцен фотограф повідомляє колезі-журналістці в американській редакції, що «росіяни розстрілюють цивільних на вулицях». 

Проте російська піратська студія дубляжу RuDub замінила репліки героя на наративи путінської пропаганди: місто обстрілюють «бойовики», а цивільних на вулиці «розстрілює» полк «Азов».

Спростування. Росіяни, ймовірно, зробили такий переклад образившись на те, що сервіс Apple TV+ не випустив третій сезон серіалу «Ранкове шоу» в рф. Причина — згадування у серіалі війни в Україні. 

Без легальної версії піратська копія використовується рф для антиукраїнської пропаганди. Про це написав в Instagram український продюсер Олександр Роднянський.

«За відсутності легальної версії піратська використовується для провоєнної антиукраїнської пропаганди. Такий стан речей — прямий наслідок рішення американської платформи не випускати серіал легально», — вважає продюсер.

Роднянський зазначив, що цей епізод серіалу доступний в росії лише на піратських ресурсах. У нього є кілька версій перекладу, і лише у перекладі RudDub зміст перекручено.

У коментарі «УП» заступниця голови «Асоціації родин захисників Азовсталі» Юлія Федосюк сказала, що цей випадок є «класичною махровою російською пропагандою», яка спрямована перенаправити відповідальність із себе на людей, які насправді протидіяли їм у Маріуполі.

Сміх і гріх.  Пропагандисти проголосили українського гетьмана Богдана Хмельницького нацистом

Одна із головних пропагандисток Кремля Ольга Скабеева у своєму Telegram-каналі опублікувала відео, в якому «найстаріший американський адвокат та професор школи права в Гарварді» шокований тим, що на 5-гривневій купюрі зображений «нацист» Богдан Хмельницький. Ім'я професора пропагандистка не назвала.

«Хмельницький та нацисти, які билися у Другій світовій війні проти Росії, досі є героями у багатьох частинах України, у центрі Києва. Україна має проблему», — заявив автор відео. 

Спікер називає Хмельницького масовим вбивцею і згадує, що коли кілька років тому представляв інтереси президента України, просив Зеленського прибрати фотографію Хмельницького з 5-гривневої купюри і знести статую у центрі Києва. Зеленський нібито пообіцяв йому спробувати це зробити, але цього так і не сталось, жаліється американець.

https://t.me/skabeeva/22390

Пояснення. Нацизм — політичний тоталітарний рух, який започаткували у Німеччині та Австрії після Першої світової війни Він ґрунтувався на ідеях германського експансіонізму та реваншизму, вождизму, екстремістського націоналізму, ксенофобії, антисемітизму та вищості «арійської раси».

Набув практичного втілення в діяльності Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини (НСРПН, 1919–1945), яку очолював Адольф Гітлер. Після поразки Німеччини у Другій Світовій війні (1945) націонал-соціалізм був засуджений Нюрнберзьким трибуналом (1946) як «злочин проти миру і проти людяності».

Богдан Хмельницький народився у 1595 році, тобто більше ніж на три століття раніше виникнення нацизму. Тому заяви про те, що український гетьман підтримував цю ідеологію, є просто абсурдними.

Як розпізнати фейк: пам’ятка Сhas News 

Ознакою неправдивої новини можуть бути:

  • відсутність джерела інформації,
  • вживання занадто емоційних фраз чи радикальних висловів,
  • посилання на невідому особу («мій кум/ сват/ брат знає», «інформація 100% перевірена»),
  • заклики на кшталт: «Максимально треба знати всім» чи «Максимальний репост!»,
  • політично заангажовані експерти.

Спецпроєкт реалізований за підтримки German Marshall Fund.

Що таке ІПСО та як росія використовує їх у війні проти України