Getty Images

Концерти, хресні ходи, конференції, натовпи у барах та нічних клубах — здається, що за літо українці забули, що таке COVID-19. Втім, ситуація стрімко погіршується — тижневий приріст хворих становить 27%. 9 вересня заповнилися чергові 218 ліжок для «ковідних» пацієнтів, померло 80 осіб.

Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я, 9 вересня заявив, що МОЗ уже звернулося до Кабміну щодо переводу країни в «жовту» епідеміологічну зону. За словами Ляшка, відповідне рішення розглянуть, найімовірніше, в середу, 15 вересня.

Втім, ще задовго до заяви Ляшка, УНН опублікувало з посиланням на власні джерела новину про те, що з 15 вересня у Києві введуть локдаун. Офіційні особи неодноразово спростовували цю інформацію. Але за словами співрозмовника Chas News у Кабміні, ще минулого тижня Київська міська державна адміністрація попросила в органів державної влади надати список співробітників для отримання ними спецперепусток для проїзду в комунальному транспорті під час локдауну.

Позаду Європи

Алла Мироненко, завідувач відділом вірусних інфекцій «Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського» НАМН України вважає, що на сьогоднішній день немає передумов для введення жорсткого карантину в Києві. Але вона додає, що спрогнозувати динаміку поширення хвороби дуже складно — досі ніхто не розраховував епідеміологічний поріг. «Ми бачимо, що йде поступове зростання кількості нових випадків зараження, але важко щось спрогнозувати. Якщо в першу хвилю ситуація була передбачувана, то зараз у частини населення є антитіла чи вакцина», — пояснює Мироненко.

Втім, людей, у яких «є вакцина», насправді не так вже і багато. Повну вакцинацію отримало 10,2% населення. Хоча б однією дозою прищеплені 12,9%. Це найнижчий показник у Європі, ми відстаємо навіть від Молдови та Боснії, не кажучи вже про країни ЄС.

Незважаючи на оптимістичні заяви МОЗ про виконання амбіційного плану в 10 млн вакцинацій, можна стверджувати, що влада провалила вакцинальну кампанію. При цьому, за словами Ляшка, найвищий рівень вакцинації в Києві, у два рази перевищує показники по країні. Найменше — в західних областях.

Пункт вакцинації у будівлі автовокзалу у Краматорську / Getty Images

Свого часу колишній міністр охорони здоров’я Максим Степанов виправдовував низькі темпи вакцинації нестачею вакцин. Ляшку не вдасться скористатися відмовками попередника. За даними РНБО, з початку цього року Україна отримала 21,9 млн доз вакцин, а використала — 10,2 млн доз. Тобто запас становить 11,7 млн доз.

Ми бачимо, що йде поступове зростання кількості нових випадків зараження, але важко щось спрогнозувати

За останній місяць по Україні використали близько 1,2 млн доз. Це означає, що при збереженні нинішнього темпу вакцинації для вичерпання вже існуючих запасів потрібно 10 міс. Проблема в тому, що для 2,5 млн доз вакцин термін придатності закінчується в грудні цього року.

Всі на вакцинацію!

Влада нарешті зрозуміла, що для проведення масової вакцинації потрібна потужна інформаційна кампанія. «Ви давно включали телевізор? Зараз кожен випуск новин закінчується закликом ведучого пройти вакцинацію. Це те, чого ми добилися. Зараз ідуть перемовини, щоб закупити ефірний час в праймі для демонстрації інформаційних сюжетів щодо необхідності вакцинації», — заявив Ляшко 8 вересня під час засідання профільного парламентського комітету.

Перевірка документів під час попереднього локдауну / Getty Images

Поки що ж Кабмін вирішив вдатися до методу «батога та пряника». За словами Ляшка, для вакцинованих осіб передбачені полегшення у випадку введення епідеміологічних обмежень. Наприклад, у «червоній зоні» дозволять працювати закладам громадського харчування, чиї колективи будуть повністю вакциновані. Те ж саме стосується відвідувачів.

Чутки про локдаун можуть бути частиною певної інформаційної кампанії, мета якої привернути увагу населення до посилення карантинних норм

Більше того, Ольга Стефанишина(«Голос»), член парламентського комітету з питання здоров'я, не виключає, що чутки про локдаун можуть бути частиною певної інформаційної кампанії, мета якої — привернути увагу населення до посилення карантинних норм, а далі залишити умовний вибір — йти на вакцинацію чи терпіти обмеження.

Як би там не було, в МОЗ уже давно говорять, що цього року локдауну не уникнути. Заступник міністра, головний санітарний лікар Ігор Кузін прогнозує, що він можливий не раніше листопада. Втім, це справа не самого факту, а лише часу.

Як я випадково прищепився проти COVID-19
Американці п’ють ліки для коней і опиняються в лікарні. До чого тут Ілон Маск?
Вакцини перетворюють на єдинорогів. Скільки в цьому році заробили фармкомпанії на щепленнях проти COVID-19?