«М’яка сила». Росія активно просуває вакцину від COVID-19 «Супутник V» по всьому світу
Getty Images

Нині стала разюче помітною різниця у політиці щеплень між країнами заходу та РФ і Китаєм.

Сполучені Штати і Євросоюз, де були розроблені західні вакцини від коронавірусу, зосереджені на якнайшвидшій вакцинації власного населення. Між тим Росія і Китай активно постачають свої вакцини в інші країни, які страждають від їх нестачі, пишуть західні ЗМІ і експерти.

Як відзначає «Медуза», вони називають цей феномен «вакцинною дипломатією» і припускають, що Пекін і особливо Москва активно використовують поставки для розширення геополітичного впливу.

«Вакцинний націоналізм західних країн створив простір, на якому інші країни можуть практикувати дипломатію щеплень», — зауважив у розмові з The Guardian старший науковий співробітник з питань глобального охорони здоров'я аналітичного центру Ради з міжнародних відносин Янчжун Хуанг.

Російські і китайські виробники вакцин охочіше, ніж їхні західні колеги, укладають ліцензійні угоди, щоб дозволити країнам на кшталт Індонезії, Об'єднаних Арабських Еміратів та Малайзії частково або повністю освоїти їх виробництво, відзначає видання. Росія, на відміну від країн Заходу, не обмежена в цьому питанні.

Децентралізований підхід до виробництва, обраний Росією, може дозволити уникнути дефіциту потужностей, з яким не справляються західні виробники вакцин, констатує The Financial Times. 17 лютого державний Російський фонд прямих інвестицій (РФПІ) повідомив виданню, що підписав контракти з 15 виробниками в 10 країнах на виробництво 1,4 млрд доз для вакцинації 700 млн чоловік. Утім, фонд відмовився розкривати поточні темпи виробництва, пообіцявши, що опублікує повну інформацію про закордонні виробничі майданчики в березні.

Крім того, Європа і США зберегли за фармацевтичними гігантами права на вакцини, а значить, і право вирішувати, з ким і за якою ціною укладати контракти на поставку в першу чергу. В результаті велика частина вироблених доз йшла тим, хто запропонував найвищу ціну — тобто знову-таки багатим західним державам.

За даними РФПІ на 19 лютого, вже 30 країн схвалили застосування російського «Супутника V». Більшість із них — це держави з низьким і середнім рівнем доходу за межами Європи, включаючи Габон, Ліван і Нікарагуа, нагадує Politico. Незабаром до їнього числа може увійти Індія.

Але до них почали приєднуватися і держави Східної Європи. Чорногорія, Сербія та Угорщина вже схвалили застосування російської вакцини. Угорщину, яка входить до Євросоюзу, не зупинило навіть те, що «Супутник V» не схвалений Європейською медичною асоціацією, яка координує вакцинацію на території ЄС.

Крім того, переговори з Росією ведуть Словаччина і Хорватія. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан на зустрічі прем'єр-міністрів «Вишеградської четвірки» заявив, що його країна вирішила відмовитися від геополітики в цьому питанні, оскільки «немає значення, із заходу вакцина або зі сходу, важливо, щоб вона працювала». Прем'єр Словаччини Ігор Матович з ним погодився: «Моя думка дуже близько до думки Орбана. Захист здоров'я і життя не може бути пов'язана з геополітикою». Активно обговорюють можливість застосування «Супутника V» і в Чехії.

Уряди країн Латинської Америки, зневірившись в очікуванні західних вакцин, теж звертаються до російських і китайських виробників, нагадує The Telegraph. Аргентина стала першою країною регіону, яка 29 грудня розпочала застосовувати російську вакцину. Пізніше до неї приєдналися Болівія, Венесуела і Парагвай. А на цьому тижні Мексика підписала контракт на поставку 7 млн доз «Супутника V».

На Заході політику РФ називають «вакцинної дипломатією». І підозрюють, що це спосіб підірвати довіру до західних країн (а також відволікти усіх від ув’язнення Навального)

Вираз «вакцинна дипломатія» став стійким. Захід підозрює, що поставки вакцин перетворюються на геополітичний інструмент — ним став «Супутник V», пише Politico. Якщо російська вакцина вже отримала певне наукове визнання, то ефективність китайських вакцин маловідома, зазначає The Financial Times.

«Ми знаємо з відносною впевненістю тільки те, що вони (китайські вакцини) нікого не вбивають», — сказав виданню професор Франсуа Хейсбург, співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень.

«Вакцинна дипломатія» може принести Росії та Китаю великі вигоди, передбачає The Guardian. «Очевидно, що Росія і Китай не приходять в країни, що розвиваються, кажучи, що ті повинні щось дати їм натомість. Але в довгостроковій перспективі це принесе дивіденди. І російське, і китайське керівництво розуміє, що пандемія буде з нами ще довго», — сказала виданню Агата Демараіс, директор з глобального прогнозування центру Economist Intelligence Unit.

«ЄС, Великобританія, США. Всі ці країни з високим рівнем доходів не проявили особливої ​​щедрості або турботи — і вони не бачили можливості використання (вакцин) в якості інструменту м'якої або розумної сили», — погоджується в розмові з The Globe and Mail Лоуренс Гостин, директор Інституту національного та глобального охорони здоров'я О'Ніла при Джорджтаунському університеті у Вашингтоні.

Нездатність Заходу забезпечити справедливі поставки вакцин в Латинську Америку відкрила для Росії і Китаю нові геополітичні можливості, визнав у розмові з The Telegraph Ерік Фарнсворт, в минулому професійний американський дипломат, який нині працює в аналітичному центрі «Рада Америк» у Вашингтоні.

«Ці вакцини посилають потужний сигнал регіону від Китаю і в меншій мірі Росії, що здатність США вирішувати питання тепер під сумнівом. Ну і як, американська система і демократія в цілому все ще кращий зразок для ринків, що розвиваються?» — питає експерт.

Оскільки відносини Росії з Європою та США знову погіршилися після недавнього вироку Навальному, вакцина може допомогти підвищити авторитет Москви в світі, зазначає в розмові з The Financial Times директор аналітичного Центру досліджень Росії, Європи і Азії Тереза ​​Феллон. На її думку, вакцинація здатна стати «картою, яку Володимир Путін зможе розіграти». Зокрема, для того, щоб перейти від обговорення Росії як «держави-вигнанця після анексії Криму» до позитивнішої історії — «про постачальника вакцини» і «визволителя від пандемії».

 В Європі ж російська вакцина може перетворитися на геополітичний інструмент, який Москва використовує для маніпулювання західними демократіями і загострення розбіжностей між країнами, заявила Politico член Європарламенту від німецької партії «Зелених» Віола фон Крамон-Таубадель.

У дискусію про «вакцинної дипломатії» встигла включитися і голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. «Я повинна сказати, що ми все ще задаємося питанням, чому Росія пропонує (іншим країнам) мільйони й мільйони доз, не добившись достатнього прогресу в вакцинації власного населення», — зауважила вона.

Chas News повідомляв, що МОЗ не зареєструє російську вакцину в Україні. 

Ми також писали, що у ЄС звинуватили Росію у дезінформації про COVID-19 для продажу своєї вакцини. 

Кабмін заборонив російську вакцину проти коронавірусу