404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Під час війни нормально запроваджувати цензуру проти ворога  — Андерс Ослунд
УНІАН

В інтерв’ю американському ЗМІ Axios президент України Володимир Зеленський заявив, що «у світі вже давно інформаційна зброя потужніша за ядерну». Після цього президент запровадив санкції проти власника трьох проросійських телеканалів в Україні.

«Радіо Свобода» із посиланням на «Голос Америки» опублікувало опитання американських експертів. Вони кажуть, що запит у суспільстві на санкції існував давно. Вони порівнюють такий крок із забороною російських телеканалів на початку війни з Росією.

За словами Вільяма Тейлора, колишнього посла США в Україні, рівень дезінформації, який надходив через заблоковані канали, послідовно збільшувався.

«Це обов’язок і відповідальність уряду — захистити свій народ від таких атак. І зараз – найкращий для цього час», – заявив Тейлор.

Аналітик американського дослідницького центру «Атлантична рада» Андерс Ослунд, який раніше працював у наглядовій раді «Укрзалізниці», вважає, що заблоковані канали не мають нічого спільного із журналістикою. «Вони є прямою інформаційною зброєю у війні проти України. Безглуздя. Протягом війни зазвичай ви запроваджуєте певний рівень цензури проти вашого ворога», – каже він.

Експерти вважають, що аргументи про свободу слова тут недоречні.

Вплив росіян на ці канали є настільки прямим і очевидним, що це аж дивує. Коли іноземний уряд із поглядами, які шкодять Україні, настільки прямо підтримує ці канали – це не свобода слова. Це, по суті, інформаційна атака на Україну

Медіаексперт Ніна Янковіч із вашингтонського «Центру Вілсона» погоджується, що з майданчиками для поширення дезінформації слід боротись. Вона не ставить під сумнів рішення української влади. Але її непокоїть, що це може відкрити шлях для переслідування інших ЗМІ в майбутньому.

«І хоча зараз не схоже, що Зеленський цього хоче, але в майбутньому може бути інший президент, або ж Зеленський сам змінить свою думку – і може почати використовувати рішення РНБО для закриття інших медіа, які йому не подобаються», — каже Янковіч.

Вона також відзначила, що протягом своєї президентської кампанії Зеленський згадував, що згорне деякі із заборон Петра Порошенка – на соціальні мережі «ВКонтактє», «Однокласснікі» і деякі вебсайти, які становлять загрозу національній безпеці.

На думку експерта, заборона зупинить великий потік російської дезінформації, але не покладе їй край.

«Є багато інших векторів, через які Росія може прокласти шлях до інформаційної екосистеми. І ми навіть не говоримо, що відбувається в онлайні — там досі поширюють багато дезінформації: через сторінки й групи у Facebook, через Telegram-канали. І впоратися із цим офісові президента набагато складніше», — вважає експерт.

Андерс Ослунд очікує, що після блокування цих телеканалів будуть інші, рішучіші кроки.

Обурює, що Віктор Медведчук зараз по суті керує фракцією з 44 депутатів у Верховній Раді. Російському агентові не місце в українському парламенті. Ось що має зараз обговорюватись. І я думаю, все до цього йде

Як ми писали раніше, водночас базована в Бельгії Міжнародна федерація журналістів назвала блокування телеканалів політично вмотивованим і позасудовим і закликала українську владу зняти заборону і «поважати свободу інформації».

Передісторія

Chas News повідомляв, що Зеленський ввів у дію рішення РНБО щодо санкцій проти Тараса Козака.

Під санкції потрапили: «Нові комунікації» — ZIK, «Новини 24 години» — «Партнер ТВ», «Лідер ТВ» — «Телерадіокомпанія «112-ТВ», «ТВ вибір» — «112 Україна», «Новий формат ТВ» — засновник Тарас Козак, «Аріадна ТВ» — власник Тарас Козак.

Після блокування канали транслюють свої ефіри тільки в Інтернеті, зокрема у YouTube. 

Канали «Медведчука» спробують закрити і в YouTube