«SIM-карти за паспортом». В Україні хочуть знову повернутися до обов'язкової ідентифікації абонентів
Pixabay

В Україні знову повернулися до ідеї про те, що абоненти можуть отримувати послуги мобільного зв'язку лише в тому випадку, якщо мобільний оператор їх ідентифікував. Тож до 2025 року українцям, імовірно, треба буде зареєструватися у свого оператора, аби отримувати послуги.

Законопроєкт про те, що всі абоненти мобільного зв'язку повинні її пройти, винесли на обговорення в Комітеті з питань цифрової трансформації ще минулого місяця.

Власне ідеї ​​про те, щоб запровадити в Україні «SIM-карти за паспортом», вже багато років. Востаннє такий проєкт розглядали у 2019 році, але його відкликали через критику.

Зараз в Україні є дві форми надання мобільного зв'язку: контракт і припейд (передоплата).

Якщо абонент укладає з оператором договір публічної оферти, купуючи не прив'язану до персональних даних SIM-карту й активуючи її — оператор не знає про абонента майже нічого, крім його номера і IMEI його пристрою.

Укладаючи договір на послуги контрактного зв'язку, абонент надає відомості про себе: ПІБ, дані паспорта, адресу тощо.

Що нового пропонують

Законопроєкт, запропонований комітетом у 2021 році, пропонує запровадити обов'язкову ідентифікацію всіх абонентів мобільного зв'язку з використанням будь-яких засобів електронної ідентифікації середнього і високого рівня довіри.

У законопроєкті не уточнюється, яких саме, але в теорії це може бути і ID-карта, і електронний підпис, і BankID.

Законопроєкт пропонує, щоб усі мобільні абоненти обов'язково звернулися до оператора і зареєструвалися в нього.

Якщо вони цього не зроблять, то послуги мобільного зв'язку отримувати не зможуть. На це дається час до 1 січня 2025 року.

Після цієї дати мобільні оператори матимуть право відключити послуги всім, хто не пройшов реєстрацію.

Чому це важливо

Це правило безпосередньо впливатиме на умови послуг мобільного зв'язку, і якщо законопроєкт ухвалять у Раді і він набере чинності, то мобільні абоненти повинні будуть дати операторам свої особисті дані.

У цьому є плюс: шахраям стане важче реалізовувати схеми на кшталт викрадення або клонування SIM-карти, вважають автори проєкту.

Є й мінуси: наприклад, в Офісі ефективного регулювання говорять про те, що цей проєкт звужує права і свободи громадян. І навіть порівнюють його з нормами «диктаторських законів 16 січня».

Народні депутати підтримали закон про легалізацію віртуальних активів в Україні