Chas.News logo
Новини
МинулийТеперішнійМайбутнійНе на часі
ПолітикаЕкономікаСуспільствоКультураТехнологіїНаукаСпортІсторіяІнтерв'юЧас гриВідеоПодкасти
Український танк

Почалася друга фаза повномасштабної російсько-української війни. З такою заявою виступило українське військово-політичне керівництво. Російські візаві інформацію підтвердили, уточнивши, що під час цієї фази стоїть завдання повністю звільнити — а насправді загарбати — території Донецької та Луганської областей в їхніх адміністративних межах.

Битву за Донбас вже встигли охрестити другою Курською дугою за масштабом прогнозованих бойових дій та кількістю військової техніки і особового складу.

Що відбувається зараз?

За даними з відкритих джерел, на Донбасі та на південному сході країни дислоковано 76 російських батальйонних тактичних груп (БТГ). На прикордонних територіях росії та білорусі знаходиться ще близько 22 БТГ, які поки не маневрують.

За оцінками Міноборони України, вони не здатні створити ударне угрупування для ще однієї спроби захопити Київ. Але в найближчій перспективі, після доукомплектування та поповнення запасів, зможуть підсилити ворожі сили на Сході України.

Українські танки
Українські танки

Генеральний штаб ЗСУ вже кілька днів поспіль звітує про підготовку російських військ до штурму оборонних позицій на Донбасі. Зараз наші військові знаходяться на добре облаштованих позиціях. Тому ворог і намагається зайти їм в тил.

Росіяни діють не прямолінійно, а намагаються розосередити військові підрозділи з флангів і тилу від українських позицій. Саме тому, для забезпечення тактичних завдань, окупанти накривають вогнем цивільну інфраструктуру в Дніпрі, Миколаєві, Харкові, Ізюмі.

Як не цинічно звучить, але це не АТО чи ООС, що тривали роками, а справжня війна з загарбниками. Тому в українських солдатів мотивації більш ніж достатньо. Чого не скажеш про російські підрозділи, які зазнали значних втрат у військовій техніці та особовому складі. Відомо про проблеми з доукомплектуванням, небажанням їхати на війну в Україну.
 
 

Як не цинічно звучить, але це не АТО чи ООС, що тривали роками, а справжня війна з загарбниками. Тому в українських солдатів мотивації більш ніж достатньо. Чого не скажеш про російські підрозділи, які зазнали значних втрат у військовій техніці та особовому складі. Відомо про проблеми з доукомплектуванням, небажанням їхати на війну в Україну.

Показово, що якщо на початку війни росіяни намагалися захопити українську територію вмінням, то зараз прагнуть зробити це лише кількістю техніки та шквалом артилерійських обстрілів і авіанальотів.

Є лише два варіанти

Прогнозів, як може закінчитися битва за Донбас, наразі не дає ніхто. Українські фахівці ще за кілька місяців до початку повномасштабного вторгнення відмовилися коментувати цю тему. Західні експерти, після того, як «обпеклися» на оцінках, що українська армія протримається тиждень-півтора, зараз також обережні в прогнозах.

Можна говорити лише про те, що є два базові сценарії розвитку битви за Донбас.

Спалений Маріуполь
Спалений Маріуполь

Якщо ворогу вдасться окупувати території Донецької та Луганської областей, переговорні позиції кремля з Україною матимуть додатковий козир. Крім того, путіну вдасться пробити повноцінний сухопутний коридор з рф через Донбас до Криму. А це, в свою чергу, закріпить позиції на тимчасово окупованих територіях Півдня України — у Херсонській, Запорізькій та Миколаївській областях.

Подібні успіхи можуть підштовхнути путіна до ще однієї спроби захопити Київ.

Якщо ворогу вдасться окупувати території Донецької та Луганської областей, переговорні позиції кремля з Україною матимуть додатковий козир. Крім того, путіну вдасться пробити повноцінний сухопутний коридор з рф через Донбас до Криму
 
 

Інший варіант — вітчизняні сили оборони зірвуть атаку ворога ще на старті. У ближчій перспективі це означатиме як мінімум позиційну війну на виснаження. В залежності від того, як швидко і в якому обсязі західні партнери нададуть Україні наступальну зброю та далекобійну артилерію, можна розраховувати на проведення контрнаступальних дій.

Останній місяць війни продемонстрував, що армія рф занадто розосереджена і змушена виділяти занадто багато сил на захист ліній постачання. А це завжди втрати після артилерійських ударів чи атак безпілотників.

Що ж далі?

Варіант, коли рф без боїв, добровільно, з вибаченнями, забере свої війська разом з колаборантами з території України, ми не розглядаємо. Путіна піти на поступки змусить лише повний розгром. Надії на те, що російський народ вийде з протестами, немає — нам щодня показують населення, зомбоване пропагандою та невиліковно хворе «рускім міром». А з огляду на прийдешнє «побєдобєсіє» російському народу треба показати перемогу.

В соціальних мережах та загальнонаціональному ефірі вже обговорюють третю та інші, наступні, фази війни.

Втім, це чистої води спекуляції. Поняття «фази війни» — скоріше літературний вжиток. У реальності це військові операції. Для когось оборонні, для когось наступальні.

Тобто битва за Донбас не стане останньою фазою війни, як би нам того не хотілося. Попереду щонайменше — визволення з тимчасової окупації численних територій на Півдні України.

Що таке ядерна зброя і чи можна вижити після атомного вибуху
Mistral, Milan, Мartlet. Яку нову зброю отримала Україна від Заходу