404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Час локдауну. Як це вплине на рейтинг Зеленського та «слуг»

Локдаун неминучий. Принаймні так анонсував міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов. Втім, питань менше не стає: яким буде, на які дати припаде? Інформація суперечлива.

Ба більше, в обігу з'явилося поняття «інтелектуального локдауну» як натяк на професійну спроможність уряду.

Фейсбук-експерти вже визначили, що повної зупинки ділової активності не станеться до 22 грудня. Саме в цей день має пройти останній новорічний концерт тих залишків «Студії Квартал 95», що не пішли у владу. На період новорічних та різдвяних свят активність природно завмирає, але економічна та політична криза вносить свої корективи. Chas News дізнавався, чим може закінчитися прийдешній тотальний карантин для влади та країни.

Павло Розенко, віцепрем'єр-міністр України (2016 - 2019 роки):   

— У влади було дев'ять місяців, щоб підготуватися до нової хвилі коронавірусу, привести до адекватного стану медичну систему, забезпечити необхідну кількість ліжок в лікарнях, кисень, засоби індивідуального захисту для медичного персоналу, апарати штучної вентиляції легень. Варто було розробити програми захисту для представників середнього і малого бізнесу, соціально незахищених верств населення. На це влада взяла з бюджету 65 млрд грн. Кошти витратили... чи, краще сказати, вкрали під час програми «Велике будівництво», що вже охрестили «Великим крадівництвом».

На фоні всього цього новий локдаун, до якого не підготувалися, обрушить рейтинг чинної влади. Вони зараз ходять по телевізійних ефірах і розповідають, як все тримають під контролем, але не хочуть зізнатися: вони провалили завдання.

Дивіться, перші кошти на кисневі концентратори уряд виділив тільки 9 жовтня. Це важко пояснити чимось, окрім відвертого саботажу. Але досі немає жодних дисциплінарних чи кадрових рішень, ніхто нічого не вирішує. Це всі бачать, але не реагують жодним чином. Ні президент Зеленський, що, нагадаю, є головою Ради національної безпеки і оборони, ні парламентська фракція більшості «Слуга народу». Відставка уряду мала відбутися вже давно, але її немає, як і логічного пояснення того, що відбувається.  

Олексій Голобуцький, політтехнолог:

 — Все залежить від багатьох факторів. Передовсім від дат, на які призначать локдаун. Суспільство має психологічно підготуватись до обмежень, підтримати їх. По-друге, як цей карантин виконуватиметься.

Якщо повторяться історії з «Епіцентром» чи «Велюром», будуть жорсткі протистояння, точно не так, як весною цього року. Тоді на свідомість діяв фактор страху, всі пам'ятають відеокадри з Італії, де тіла померлих складали у вантажівки. Зараз все змінилось, суспільство звикло. На дорогах гине теж багато, але уряд не бореться з цим. То чому від локдауну мають всі страждати?

Загнавши всіх по домівках, влада спробує максимально використати телебачення та інтернет для інформаційної кампанії. Мовляв, ми молодці, а от через клятий коронавірус нічого не виходить. Тому, якщо грамотно потраплять в дати локдауну та зможуть максимально завантажити суспільство такими меседжами, то репутаційні втрати будуть не такими великими. Але що зараз говорити про рейтинги? Судячи з цифр, що дає соціологія, їх вже нічого не врятує. Ми всі бачили останню соціологію, Порошенко і Медведчук вже забрали у Зеленського все, що можна було забрати. Той рейтинг, який в нього залишився — це ядро електорату, що вірить в президента. Він свій хлопець, а ось його оточення погане. Не думаю, що цей рейтинг може стрімко знизитися. Хіба що з'явиться якийсь мегапопуліст, такий собі постковідний пророк, який зможе стрімко посунути позиції Зеленського.

Рейтинги — це добре, але якщо почнуться голодні бунти в країні, то жоден рейтинг його не врятує. Нагадаю, Януковича змели за найвищого рейтингу серед політиків.

Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього

 

— Будь-яке рішення влади щодо локдауну критикуватиметься опозицією і суспільством. Якщо не введуть локдаун чи введуть пізно — скажуть, що це влада винна у зростанні захворюваності та проблемах із лікуванням. Якщо введуть повний локдаун, владу звинувачуватимуть у економічних проблемах та падінні доходів людей. В усіх країнах, які борються із пандемією, рейтинги владних партій і політиків падають. Навіть у США тему ковіду використовували у критиці рішень адміністрації Дональда Трампа.

Для Володимира Зеленського важливо пояснити при введенні локдауну, що цей варіант залишається єдино можливим для зупинення хвилі захворювань.

І це рішення повинно бути обґрунтованим експертами, медиками, економістами і підтримане всіма — від уряду до міських голів. Запровадження жорстких обмежень сприймуть набагато легше, якщо влада зможе добитися виконання правила «Закон один для всіх», без винятків для окремих ресторанів чи магазинів.

Економічні компенсатори повинні бути максимально справедливими та прозорими. Хоча, очевидно, вони не зможуть бути такими масштабними, як у Німеччині чи США. Для правильного сприйняття локдауну важливо пояснити громадянам заздалегідь, які саме обмеження і з якого часу будуть запроваджені, включно з роботою міського і міжміського транспорту, шкіл, закриття кордонів. За дотримання цих умов падіння рейтингу влади все одно буде, проте воно буде мінімальним, і громадяни відчують солідарну відповідальність за це непросте рішення.

Денис Богуш, експерт із стратегічних комунікацій:

— Хотів би нагадати, що під час весняного карантину рейтинг Зеленського не падав, а, навпаки, зріс. Люди сиділи вдома, чекали новин від влади та на неї надіялися. Адже саме представники влади були головним джерелом інформації, від них отримували повідомлення про перебіг та стан речей. До прикладу, той самий Віталій Кличко дуже сильно підняв собі рейтинг на карантині. Але я не думаю, що буде жорсткий локдаун. Місцева влада на прикладі карантину вихідного дня показала, що урядові рішення можна не виконувати або виконувати частково. А це вже прецедент.

Крім того, всі крупні мережі супермаркетів працюватимуть, навіть «Епіцентр» відкрив продуктовий відділ, тому активність буде. Страждатимуть малі підприємці та ресторанний бізнес, останній може навіть померти як вид. 

На фоні падіння всього та відмови МВФ надавати допомогу рейтинги — останнє, про що треба говорити. Зараз влада запустила друкарський верстат, друкують додаткову гривню, щоб втримати ситуацію. Ця емісія вже в найближчому майбутньому позначиться на курсі до долара і євро. На месію, що з'явиться і врятує Україну, теж надії немає.