Іванна Зубович

Щойно ми починаємо розмову, Валентин Наливайченко емоційно зазначає, що йому вже втретє доводиться розбиратися зі справами Конституційного Суду (далі — КС). Перший раз він розслідував діяльність «безумного шредера» (як зараз стали називати КС), очоливши СБУ за часів Віктора Ющенка. Вдруге — одразу після Майдану. Саме тоді, коли він у другий раз очолив СБУ, під його керівництвом допитали сімох суддів. Зараз він вже втретє повинен дати оцінку діям КС — тепер як народний депутат.

Валентину Наливайченко вже втретє доводиться розбиратися зі справами Конституційного Суду / Іванна Зубович

Як і годиться члену «Батьківщини», Наливайченко починає завзято критикувати «Слуг народу», до яких фракція Юлії Тимошенко перебуває в опозиції. Втім, він підтримує позицію спікера Дмитра Разумкова і пояснює, чому голосуватиме за запропонований ним проєкт розв’язання конституційної кризи.

— На вашу думку, рішення КС щодо скасування антикорупційного законодавства можна вважати законним і обґрунтованим?

— На моє переконання, почалася чергова хвиля корупційного реваншу. КС використали депутати від ОПЗЖ, які зробили конституційне подання. Зокрема, для того, щоби низка підозрюваних топкорупціонерів уникла кримінальної відповідальності. Після рішення КС Вищий антикорупційний суд закриває справи і  закриватиме їх і надалі.

Коли парламент був готовий розглядати законопроєкт про повернення електронного декларування, депутати від «СН» внесли альтернативний законопроєкт про відновлення діяльності антикорупційних органів й тим самим дали додатковий час, щоб ще більше корупційних справ закрили у Вищому антикорупційному суді. Таким чином «Слуги народу» заблокували повернення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування.

Помилка президента

— Складається враження, що президент не знав, яку постанову готує суд. Так, у всякому разі, Зеленський поводиться публічно. Чи могло статися подібне?
— У президента в КС є представник. І він має величезні повноваження. Крім того, є представник ВР і в КС — це депутат від «Слуги народу» Ольга Совгиря. Нарешті, Антикорупційний комітет ВР теж очолює представниця фракції «Слуги народу» — Анастасія Радіна. Це три потужних інструменти влади в руках Зеленського. Всі ці особи ще з серпня, як мінімум, знали, що є таке подання і що КС його розглядає. Знали і бездіяли. Більше того, три серйозних представника не висловили жодної позиції в Конституційному Суді.

Зеленський мав досить часу, щоб запобігти конституційній кризі, — вважає Наливайченко / Getty images

Сам президент мав діяти ще з серпня! А минулого сесійного тижня глава держави міг бодай звернутися до своєї фракції, щоб вона негайно ухвалила закон про відновлення електронного декларування. Тепер є третій шанс у президента: все ж таки вимагати від своєї фракції (яка має достатню кількість голосів), щоб вона припинила імітувати, відкладати, блокувати, а негайно ухвалила закон про відновлення електронного декларування. І це не все.

Я також очікую, що і у президента, і в його фракції з’явиться політична воля скасувати заставу для топкорупціонерів. Відповідні законопроєкти, які  дозволять карати високопосадовців-корупціонерів та повертати вкрадене в бюджет, я вніс на розгляд парламенту. Один із цих законопроєктів вже рік лежить у парламенті!

— Тобто президент все знав, але нічого не робив?

— Щонайменше, він все знав. Більше того, жоден з представників президента і фракції «Слуга народу» не висловив своєї позиції в Конституційному Суді. А якщо так, то чому ж очікувати, що ОПЗЖ  ініціюватиме посилення боротьби з корупцією?

Зверніть увагу: коли вже знадобилась політична заява, депутати від «Слуги народу» і заяву зробили, і знайшли канцелярію Конституційного Суду… Це неправильна, нечесна гра. Чесна гра — йти до КС і переконливо представляти позицію!

В українській історії вже був випадок, коли Віктор Янукович з головою КС обідав і ходив на полювання...

Те ж саме стосується і удосконалення антикорупційного законодавства. Антикорупційний комітет з абсолютною більшістю депутатів від «СН» і під головуванням депутата від «СН» працює 14 місяців.

Для розробки якісного законопроєкту треба місяць — два, для ухвалення — ще тиждень, якщо політична воля є. Якщо ні, то три місяці. Скільки разів вже можна було ухвалити удосконалене законодавство, яке не викличе жодних питань у жодного судді? На моє переконання, часу було більш ніж достатньо...

Чому цього не зробили? Велике питання. В українській історії вже був випадок, коли Віктор Янукович з головою КС обідав і ходив на полювання...

Судді — не камікадзе!

— Судді КС, так само як і президент, не могли не розуміти, що їхнє рішення не тільки викличе суспільний резонанс, а й стане приводом для ретельного вивчення їхньої діяльності з боку правоохоронних органів. Навіщо було так підставлятися? Можливо, вони отримали від когось гарантії безпеки?

— В 2007 - 2008 роках, коли я перший раз очолював СБУ, ми розслідували мотивацію скасування КС указів Віктора Ющенка. Мотивами стала корупція — квартири, офіси і гроші конкретних суддів з керівництва Конституційного Суду. На жаль, тоді суддів не покарали: у нас не було повноважень, у країні ще не існував Вищий антикорупційний суд.

Наливайченко дивує, чому скандальні рішення суддів КС зовсім на цікавлять правоохоронців / Getty images

Коли після Революції гідності я вдруге очолив СБУ, ми розслідували мотивацію КС внесення змін до Конституції і переформатування влади на користь Віктора Януковича у 2010 році. Тоді мала місце політична залежність і комерціалізація суду. Це все було задокументовано. Ми представили докази Генеральній прокуратурі. Це дало можливість пред’явити підозру голові КС.

Зараз я не бачу жодного кримінального провадження — ані СБУ, ані НАБУ. Секретар РНБО, який зараз, за новим законом про Нацбезпеку, має надзвичайно великі повноваження, лише зробив заяву... Але жодний правоохоронний орган не відкрив кримінального провадження щодо суддів КС.

— Володимир Зеленський пригрозив можливістю розпуску ВР, якщо депутати відмовляться проголосувати за запропонований ним законопроєкт про розпуск КС. Що ви про це думаєте?

— Мати монобільшість в парламенті — це мрія будь-якого президента. Такого ніколи раніше не було і більше не буде. Тому говорити про дострокові вибори поки, думаю, недоречно.

Керівництво Єврокомісії говорило Зеленському просто у вічі: ми вибачимо будь-що, окрім корупції та згортання реформи діяльності антикорупційних органів

І, будемо відвертими, запропонований Зеленським законопроєкт досить вразливий до критики. Розігнати всіх чиновників та суддів — з точки зору популізму це звучить добре. Чим менше чиновників, тим краще. Але одне з головних завдань президента — саме підтримання державності, функціонування інституцій влади. А демонтаж, розгін, розстріл — все це рухає країну у протилежний бік. Жорсткі заходи можна застосовувати винятково при покаранні конкретних осіб, які порушили закон, — корупціонерів.

— Існує версія, що Зеленський зацікавлений у переформатуванні КС і захотів змінити його склад «під себе». Тому і дозволив суду ухвалити скандальне рішення. А судді не переймаються, бо отримали гарантії безпеки. Заради цього, начебто, і розіграли цей спектакль.

— Якщо хтось такий сценарій і написав, то, по-перше, він вдарив по країні, а по друге — по самому президенту. На саміті Україна - ЄС у жовтні керівництво Єврокомісії під час закритих зустрічей говорило Зеленському просто у вічі: ми вибачимо будь-що, окрім корупції та згортання реформи діяльності антикорупційних органів.

— Змінити позицію КС може лише сам КС. Тому багато експертів вважають, що для порятунку антикорупційної системи необхідно вносити зміни до Конституції.

— Цього не буде. Ті, хто так говорить, хочуть затягнути час. По суті, це і відбувається зараз в президентській фракції. Саме депутати СН заблокували розгляд в профільному комітеті так званого законопроєкту Разумкова.

Шибениці будуть, а ось гроші — ні!

— «Батьківщина» підтримає законопроєкт Разумкова, якщо його все ж винесуть на голосування?

— Хоч цей документ неформально і називають «законопроєктом Разумкова», насправді це продукт діяльності більшості фракцій. Юристи від «Батьківщини» теж працювали над ним. Тому ми проголосуємо «за».

Вважаю, що треба ухвалити окремим законом обов'язкове електронне декларування для держслужбовців, керівників правоохоронних органів і спецслужб. Включно з керівництвом СБУ. Цей реєстр має бути публічно доступним. А НАЗК та інші органи повинні мати повноваження для перевірки.

Наливайченко запевняє, що підтримає законопроєкт Дмитра Разумкова / Getty images

Судді — окрема гілка влади, це справді визначено в Конституції. Але для них можна і треба передбачати окремим законом декларування на тих самих засадах. А повноваженнями щодо контролю за правдивістю і своєчасністю декларування суддів наділити Вищу кваліфікаційну комісію суддів. Це не суперечитиме Конституції, але разом з тим не виокремлюватиме будь-кого з-під дії антикорупційного законодавства. Схожа система існує у США і багатьох європейських країнах. Україні теж треба рухатися у цьому напрямі.

— Все ж таки зараз саме Дмитро Разумков виступив як лідер у подоланні наслідків конституційної кризи? Чи не означає це, що він почав власну гру, яка йде врозріз з діями президента?

— Я б не шукав тут якоїсь великої інтриги. Будь-яка людина, що здатна мислити, розуміє, до чого призведе руйнування системи правової держави і встановлення замість цього права сильного. Повірте, у парламенті не лише Разумков це усвідомлює.

— Як, на вашу думку, розгортатимуться події у ВР найближчим часом? Все ж таки вдасться винести законопроєкт Разумкова на розгляд?

— Наскільки мені відомо, всередині «СН» позиція така: далі все затягувати, мовляв, все нормально, люди пошумлять і перестануть... Але це вкрай небезпечна позиція. Я переконаний, що негайно треба ухвалити закон про відновлення  електронного декларування і посилення кримінальної відповідальності за корупцію у владі.

ЄС чітко сформулював позицію: Україна має відновити антикорупційне законодавство. Інакше вони призупинять програми фінансової допомоги

Адже якщо й далі затягуватимуть, то будуть «шибениці» і біля Верховної Ради... І я не заздрю тим, хто зараз продовжує робити вигляд, що у всьому винен Конституційний Суд. Ні, зараз вся відповідальність — на монобільшості, голосів у неї більш ніж достатньо.

— Вже пішли чутки, що якщо голосування не буде, у нас заберуть безвіз. А в такому випадку можливий новий Майдан.

— Зараз найбільша загроза — не втрата безвізу, а зупинка міжнародних програм фінансової допомоги. Саме через це — така нервозність президента. На мою думку, про безвіз взагалі не йтиме мова, тим більше зараз, коли у зв'язку з пандемією ніякого безвізу, по суті, немає.

Секретар РНБО закликав очільника КСУ піти у відставку та готуватись до суду

Загалом ЄС чітко сформулював позицію: Україна має відновити антикорупційне законодавство. Інакше вони призупинять програми фінансової допомоги. А це понад €1,2 млрд.

Більш того, зараз Кирило Шевченко, голова НБУ, перебуває у Вашингтоні на перемовинах с МВФ. І там йому так само чітко формулюють: треба відновити роботу антикорупційних органів в повному обсязі, інакше ніяких кредитів не буде.

Секретар РНБО закликав очільника КСУ піти у відставку та готуватись до суду

Лише гроші, отримані від міжнародних донорів, можуть перекрити величезний дефіцит бюджету та борги, які підійшов час виплачувати. Економічна ситуація дуже серйозна. Якщо вона погіршуватиметься, тоді направду можливі дострокові вибори. При цьому не тільки парламентські. Президент повинен це розуміти.