Chas.News logo
Новини
МинулийТеперішнійМайбутнійНе на часі
ПолітикаЕкономікаСуспільствоКультураТехнологіїНаукаСпортІсторіяІнтерв'юЧас гриВідеоПодкасти
великдень 2025

Росія так і не погодилась на заклик Дональда Трампа та інших світових лідерів припинити вогонь в Україні.

Навіть на короткочасне затишшя на Великдень сподіватися не доводиться. Хоча 20 квітня називали як можливу дату припинення в Україні бойових дій на 30 днів.

Ба більше, цинічна ракетна атака на Суми у Вербну неділю доводить, що від росіян можна чекати обстрілів і на свято Воскресіння Господнього.

Сhas News наводить застереження про ймовірні провокації на Великдень і згадує, як минуло це свято у попередні роки війни.

Оновлено 19 квітня о 19:00. Цей текст ми підготували на тижні. А у суботу, 19 квітня, російський лідер володимир путін оголосив «пасхальне перемирʼя». За його словами, російська армія припинить усі бої з 18:00 19 квітня до 00:00 21 квітня. Водночас російська армія буде готова «відбивати можливі порушення перемир’я та провокації».

В Україні на заяву путіна відреагували стримано.

Президент Володимир Зеленський вказав на атаку російських ударних дронів після 17:00 в суботу.

А міністр закордонних справ Андрій Сибіга нагадав, що Україна ще 11 березня беззастережно погодилась з пропозицією США щодо повного тимчасового припинення вогню на 30 днів.

«Зараз путін зробив заяви про нібито готовність до припинення вогню. 30 годин замість 30 днів. На жаль, ми маємо значний досвід, коли його заяви не збігалися з його діями. Ми знаємо, що його словам не можна вірити, і будемо дивитися на дії, а не на слова», — заначив Сибіга.

Припинення вогню в Україні: датою називали 20 квітня

23 березня 2025 року Bloomberg із посиланням на власні джерела писало, що Білий дім прагне укласти угоду про перемир'я до 20 квітня — цьогоріч на цю дату припадає Великдень у християн як західного, так і східного обрядів.

Водночас у адміністрації президента США Дональда Трампа наголошвалиь, що терміни можуть пересунутись з огляду на «великі розриви між позиціями сторін».

На необхідності встановити граничний термін для встановлення перемир’я наголошував, зокрема, президент Фінляндії Александр Стубб, пише Yle.

«20 квітня було б добрим часом для повного припинення вогню без будь-яких умов... Тому що потрібний граничний термін, тому що це Великдень і тому, що президент Дональд Трамп (у цей день) перебуватиме на посаді впродовж трьох місяців», — сказав Стубб.

Стубб зазначив, що для забезпечення дотримання режиму припинення вогню необхідно створити ефективний механізм санкцій у разі, якщо росія його не прийме або порушить.

Британське видання The Economist 15 квітня писало, що обіцянка Трампа припинити війну в Україні до кінця квітня навряд буде виконана.

Джерела кажуть, що Трамп сподівався забезпечити припинення вогню за перших 100 днів на посаді президента, тобто до кінця квітня. 

Він заявив, що його попередник Джо Байден і український лідер Володимир Зеленський «дозволили розпочатися» повномаштабній війні. Якщо ж вона затягнеться, пише The Economist, Трамп побоюється, що війна ставатиме його власною проблемою.

Трамп звинуватив Байдена і Зеленського у початку війни
Трамп звинуватив Байдена та Зеленського в тому, що вони «дозволили розпочатися» війні / скриншот

Перший заступник постпреда рф при ООН Дмитро Полянський заявляв, що США та росії навряд зможуть досягти перемир'я до 20 квітня. 

«Основними причинами є «недоговороздатність України, порушення нею мораторію на удари по енергетичній інфраструктурі та прагнення Дональда Трампа досягти швидкого припинення вогню без політичного врегулювання», — сказав Полянський.

Ракетна атака Сум у Вербну неділю 13 квітня

Росія проігнорувала заклик Америки до безумовного 30-денного припинення вогню, який Україна прийняла 11 березня. Натомість за цей час посилила свої атаки.

13 квітня 2025 року рф вдарила по Сумах двома балістичними ракетами. Загинуло 35 людей, двоє них — діти. Ще 120 людей зазнали поранень.

Після цього США зірвали ухвалення заяви G7 із засудженням російської атаки по Сумах. Адміністрація президента США Дональда Трампа передала партнерам, що не може підписати заяву про засудження удару, оскільки «працює над збереженням простору для мирних переговорів».

У заяві G7 планувалося вказати, що напад на Суми є доказом того, що росія налаштована продовжувати війну в Україні.

Рф вдарила по Сумах
Наслідки атаки на Суми 13 квітня / ДСНС

Чи буде масований ракетний удар на Великдень 20 квітня

На тлі удару по Сумах міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс висловив занепокоєння щодо ймовірності нової атаки росії на Великдень, 20 квітня, передає LRT.

«Зараз — Страсний тиждень, ми йдемо до Великодня, і я не сумніваюся, що росія вчинить щось ще страшніше на Великдень. Можливо, настане переломний момент, коли ми скажемо: дивіться, санкції потрібно посилювати», — заявив Будріс.

Він вважає, що ЄС має продовжувати підтримувати Україну.

«Якщо ми не відкриємо переговорні блоки з Україною в цьому семестрі, якщо ми зазнаємо краху на санкціях, то ми вже не можемо говорити про якусь геополітичну суб'єктність ЄС, ми більше не можемо говорити про те, щоб мати якийсь вплив у світ», — наголосив очільник МЗС Литви.

На застереження Будріса відреагували в українському МЗС. 

«Ми бачили заяви міністра закордонних справ Литви. Вважаємо їх припущеннями міністра Будріса, якого ми дуже поважаємо. Ми розцінюємо їх не як анонс, а як припущення, яке він висловив з погляду на те, що якщо росія завдає ударів по Україні, то не можна виключати нічого й на Великдень», — сказав Георгій Тихий, речник МЗС України

Тихий наголосив, що українці мають дотримуватися правил безпеки та бути готовими до російських атак.

«Зрозуміло, що всі за понад три роки звикають до життя в умовах постійного терору, але, повірте, механічне дотримання правил безпеки може врятувати життя. Тому, будь ласка, на Великдень і в усі інші дні дотримуйтесь цих правил безпеки», — зазначив Тихий.

Про загрозу нових атак у четвер, 17 квітня, заявив і президент Володимир Зеленський. На зустрічі з представниками енергетичної галузі, глава держави, заявив, що ворог готує нові атаки на українську енергетичну інфраструктуру. І це попри нібито взаємну домовленність про припинення ударів по енергетиці.

«Ми знаємо, до чого готується росія. Є відповідна інформація від наших спецслужб і розвідки. Зараз — і напередодні Великодня, і після нього — можливі нові удари по енергетичній системі», — сказав Зеленський.

Військовий експерт та колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко в коментарі «РБК-Україна» також висловив припущення, що росія може вдатися до провокацій на Великдень.

«Ми говоримо про вірогідність цього процесу. Є плани відповідні, інструментарії для того, щоб здійснити ракетно-дронові удари. Щодо Великодня: путін вихований в КДБ на визначенні дат, використанні дат. Як він робив на Вербну неділю, ми бачили», — сказав Романенко.

Він зазначив, що українська розвідка та союзницька розвідка вивчатиме інформацію щодо можливих масованих атак рф, зокрема на Великдень.

«Але треба готуватися до того, що в цей день теж можуть бути відповідні провокації. Зокрем, завдання ударів. Тому треба розраховувати на найгірші варіанти. На застосування, наприклад, балістики і «шахедів». Тому в це велике релігійне свято нашим громадянам треба бути пильними», — додав Романенко.

Російські атаки на Великдень: як минуло свято у 2022, 2023 і 2024 роках

На Великдень у 2022 році росія обстріляла ракетами Кременчук. Також через обстріл Донеччини загинули діти віком п'яти та 14 років.

У 2023-му росіяни обстріляли Преображенський кафедральний собор УПЦ у Нікополі Дніпропетровської області з важкої артилерії, внаслідок чого поранень зазнали двоє людей.

Храм у Нікополі, який атакувала рф
Храм у Нікополі, по якому росія вдарила на Великдень 2023 року / Дніпропетровська ОВА

Того ж дня росіяни здійснили масовану атаку на Запорізьку область, де постраждала місцева церква, у якій не проводили службу. Також окупанти вдарили по Миколаївщині, там загинули двоє підлітків.

На Великдень 2024 року, що припадав на 5 травня, російські війська завдали по Україні два ракетних та 100 авіаційних ударів. Також здійснили 57 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.

Атака на Харків
Атака на Харків на Великдень 2024-го / ДСНС України

Рф била по Харкову, Донеччині, Полтавщині й інших регіонах.

Зокрема, унаслідок удару керованою авіабомбою по центральній частині Харкова було пошкоджено 20 будинків та автомобілі., постраждали 15 людей. Бомба була обладнана спеціальним модулем, за допомогою якого вона могла планувати після пуску літака із зони, недосяжної для української ППО.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Росіяни скидають вибухівку з дронів: чи реальна загроза