Саудівська Аравія

У вівторок, 18 лютого 2025 року, у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді стартував переговорний процес щодо завершення війни в Україні.

Він розпочався двосторонніми перемовинами між США та росією. Саудити також є активною стороною під час узгодження позицій та ухвалення рішень. А от представників України на цій зустрічі не було.

Chas News розповідає, який вплив у світі має Саудівська Аравія та чому саме її обрали місцем переговорів. 

Саудівська Аравія: коли заснована, де знаходиться, чим відома

Королівство Саудівська Аравія засновано у 1932 році. Держава займає більшу частину Аравійського півострова і є другою за площею після Алжиру країною арабського світу. Є одним із найбільших у світі виробників і експортерів нафти та природного газу і визначається як одна з головних регіональних та глобальних країн на міжнародній арені.

Саудівська Аравія Ер-Ріяд

Зараз Саудівська Аравія посідає третє місце за обсягами експорту і видобутку нафти після США і рф. У 2020 році за добу ця держава реалізовувала 6 млн барелів. Її внутрішній запас складає майже 298 млрд барелів, або 17% світових об’ємів нафтових сховищ.

Високий авторитет Саудівської Аравії на Близькому Сході і серед країн так званого Глобального Півдня закріпився не лише завдяки експорту «чорного золота», а й важливій позиції у ісламському світі, як захисника святих мечетей у Мецці і Медині.

Саудівська Аравія Мекка

Проте Саудівська Аравія постійно прагне підвищення власної суб’єктності, особливо у теперішній період реформування країни, який почався із запровадженням Спадкоємним принцем Саудівської Аравії Мухаммедом бін Салманом стратегії розвитку країни «Vision 2030».

Ця стратегія, зокрема, використовується саудівської владою, як інструмент «м’якої сили» для підвищення статусу країни на міжнародній арені. 

У зовнішній політиці Саудівська Аравія дотримується багатовекторності та балансування і підтримує тісні відносини із США, КНР, ЄС, Японією, ПАР, країнами Африки, Південної Америки і блоку АСЕАН.

Проте найголовнішим союзником Ер-Ріяду з безпекових питань залишається Вашингтон. Саме Штати продають Королівству новітнє озброєння та спільно координують дії зі стримування Ірану, який є головною геополітичною загрозою для Саудівської Аравії.

Переговори щодо завершення війни в Україні

На першій зустрічі обговорювати питання російсько-української війни у Ер-Ріяді були американська та російська сторони. Українських представників на цю зустріч не запросили.

Від США у Саудівську Аравію видправився держсекретар Марко Рубіо, спеціальний посланник з питань Близького Сходу Стів Віткофф і радник з національної безпеки Майк Волц.

У перемовному процесі Волц відповідає за контакти із Москвою, тоді як інший спецпосланець Трампа Кіт Келлог — за діалог з Києвом. Келлога у Ер-Ріяді не буде, натомість цього тижня він відвідає українську столицю.

Зі сторони росії на зустріч поїхали міністр закордонних справ рф Сергій Лавров та помічник очільника кремля володимира путіна Юрій Ушаков. 

Щодо зустрічі президентів США і рф, то її хочуть організувати до кінця місяця, проте дата поки не визначена.

Мирні переговори та Саудівська Аравія: чому обрали саме цю країну

Королівство Саудівська Аравія не буде країною, яка просто надасть послуги «гостингу» для мирних переговорів щодо завершення російсько-української війни. У той час, коли американці та росіяни говоритимуть про війну, представник саудитів буде активною стороною під час узгодження позицій та ухвалення рішень, пише CNN.

Саудівську Аравію обрали через те, що у Європі, наприклад, у Швейцарії, провести зустріч неможливо через активну позицію європейців щодо підтримки України, а саудити успішно працюють і з рф, і з Україною.

Крім того вони хотіли б відігравати більшу роль у світовій політиці, зазначають есперти зі Сходу, зокрема, віцепрезидент Інститут Близького Сходу Пол Салем та професор міжнародних відносин Хаттар Абу Діаб.

Важливо, що Саудівська Аравія є посередником в обміні полоненими між росією та Україною, тобто має довіру обох країн.

Саме завдяки посередництву Саудівської Аравії у вересні 2022 року росія та Україна провели перший масштабний обмін військовополоненими, під час якого Києву передали 215 військових (зокрема, командирів та бійців полку «Азов»), а Москві — 55 російських військових та кума путіна, політика та бізнесмена Віктора Медведчука.

Ще одним з аргументів проведення майбутніх переговорів Трампа і путіна саме у Саудівській Аравії є те, що російський диктатор може не боятися арешту у цій країні. Адже Саудівська Аравія не є членом Міжнародного кримінального суду, який видав ордер на арешт путіна.

Переговори Саудівська Аравія

Як Саудівська Аравія співпрацює з США, росією та Україною

Співпраця з США. Під час другого президентського строку Дональда Трампа Саудівська Аравія планує інвестувати у США $600 млрд. Associated Press пише, що вони можуть включати вкладення в оборонний сектор, де США традиційно постачають озброєння Саудівській Аравії, а також у різні галузі бізнесу та нерухомість. 

Крім того, Саудівська Аравія та США у найближчі роки співпрацюватимуть у сприянні миру, безпеки та стабільності на Близькому Сході і посилять боротьбу з тероризмом.

Співпраця з Україною. Окрім роботи щодо обміну полоненими, Україна та Саудівська Аравія налагоджують співпрацю для залучення бізнесу у відбудову та інвестування. На це Саудівська Аравія вже спрямувала $500 млн. Це допомога по різних сферах: від гуманітарної — до економічної та роботи з українським бізнесом. 

На рівні бізнесу компанії Саудівської Аравії також вже співпрацюють з Україною. Наприклад, підприємство SALIC у вересні 2024 року стало співвласником одного з найбільших українських агрохолдингів — Миронівського хлібопродукту (МХП), придбавши 12,6% акцій компанії.

У майбутньому Саудівська Аравія планує продовжувати співпрацю з Україною у вирощуванні агрокультур, виробництві кормів і органічної продукції, мʼясному скотарств. Також серед інвестиційних можливостей розглядають співробітництво у галузі морського транспорту, розвиток і модернізацію портів.

Співпраця з підсанкційною росією. Після того, як росія почала повномасштабне вторгнення в Україну, Саудівська Аравія закупила у рф військового озброєння на суму понад €2 млрд. Про це йдеться у спільному журналістському розслідуванню видання The Kyiv Independent та центру OCCRP.

У 2023 році Саудівська Аравія отримала від росії 39 систем протиповітряної оборони ЗРПК «Панцир-С1М», 10 пересувних командних пунктів, а також кілька сотень ракет, додаткові транспортні засоби та системи радіозв’язку. 

Крім того, журналістам у розпорядження потрапила пропозиція, в якій нібито обговорювалась співпраця Саудівської Аравії з російськими компаніями, що потрапили під санкції.

У документі згадують три потенційні контракти — на будівництво об'єктів для технічного обслуговування, створення центру підготовки в порту Джидда для системи «Панцир», а також будівництво заводу у Саудівській Аравії для виробництва модулів ППО та боєприпасів. Однак підтвердити узгодження цих контрактів журналістам не вдалося.

Мюнхенська безпекова конференція 2025: головні заяви, які звучали про Україну