В Ірані не вщухають масштабні протести проти обмежень прав жінок в цій ісламській країні. Причиною стала смерть 22-річної дівчини Махси Аміні. Вона померла після того, як її, ймовірно, побили поліцейські.
Хто така Махса Аміні
Махса Аміні — проста іранська дівчина. Їй було 22 роки. Аміні була етнічною курдкою з міста Саккез у провінції Курдистан на заході Ірану.
У вересні 2022 року Махса разом з сім’єю приїхала в столицю Тегеран. Там 13 вересня її на вулиці затримали представники так званого «Керівного патруля», або по-простому поліції моралі. Приводом стало те, що Махса Аміні нібито неправильно носила хіджаб, який повністю не закривав її волосся.
Що трапилось з Махсою Аміні
У момент затримання Махса Аміні була разом з її братом Кіарешем.
Йому поліцейські заявили, що дівчину відвезуть у відділок для проходження «інструктажу» щодо правил носіння хіджабу і відпустять за годину.
Натомість з відділку Аміні в комі опинилась у лікарні, де померла у відділенні інтенсивної терапії 16 вересня.
В поліції заявили, що у відділку поліції у Махса Аміні трапився серцевий напад і їй викликали швидку.
Водночас свідки — жінки, яких затримали разом з Аміні — повідомили, що Махсу побили ще у поліцейському фургоні одразу після затримання. Нібито вона чинила опір силовикам і вигукувала прокльони на їхню адресу.
Також брат Махси помітив на її обличчі синці та забої. На додачу в дівчини була кровотеча з вух. Тому незалежні лікарі припустили, що Махса отримала черепно-мозкову травму.
Після смерті Аміні клініка, де перебувала дівчина, опублікувала заяву в Instagram. В ній повідомлялось, що на момент госпіталізації у дівчини була смерть мозку. Пізніше публікацію видалили.
Проте хакери знайшли і оприлюднили результати сканувань черепа Аміні, яке показало переломи кісток, крововилив і набряк мозку.
У поліції звинувачення у насильстві щодо Масхи Аміні відхилили. Бригадний генерал Хосейн Рахімі назвав такі закиди «цілковитою брехнею», а смерть жінки — «сумною випадковістю». А міністр внутрішніх справ Ірану заявив, що у Аміні, мабуть, «були проблеми із здоров’ям».
Натомість сім’я загиблої повідомила, що Масха була цілком здоровою.
Протести в Ірані: що відбувається
Після смерті Масхи Аміні Іран охопили масштабні протести проти свавілля влади і пригнічення жінок в країні.
Жінки у багатьох регіонах публічно скидали хіджаби і відрізали собі волосся.
Протестувальниці скандували «Жінка, життя, свобода» та «Смерть диктатору». Під останнім мається на увазі аятола Алі Хаменеї, який є верховним лідером Ірану з 1989 року.
У деяких містах почались сутички з поліцією. Проти мітингувальників застосували перцеві балончики, водомети і навіть зброю.
Правозахисники повідомили про п’ятьох загиблих від пострілів. Ще десятки людей отримали поранення, серед яких 10-річна дівчинка, в яку влучила куля.
Права жінок в Ірані. Чи точніше: правила і заборони для жінок в Ірані
За часів правління в Ірані шахів династії Пехлеві (1925—1979) жінки в країні отримали досить широкі права. Але у 1979 році сталася Ісламська революція, і до влади прийшов аятола Рухолла Хомейні. Він повернув закони шаріату і суворі заборони радикального ісламу.
Жінкам в Ірані заборонили з’являтися в публічних місцях без хіджабу, який має повністю закривати волосся. Вдягнена жінка має бути у темний (в ідеалі — чорний), просторий, довгий одяг, який не облягає тіло і закриває його до кистей рук і щиколоток ніг.
Молоді дівчата, які ставляться до правил формально і випускають прядки волосся з-під хіджабу, ризикують мати справу з поліцією моралі, яка проводить «виховну роботу».
Після низки попередніх протестів влада країни лише зробила заборону суворішою.
У серпні 2022 року президент Ірану підписав закон, за яким громадянку Ірану можуть покарати за публікацію в соцмережах фотографії без хіджабу. За це жінку можуть оштрафувати, звільнити з держслужби або обмежити в правах на строк від шести місяців.
Також жінкам в Ірані заборонили заходити до державних установ, банків та громадського транспорту без хіджабу, що повністю закриває волосся.
Дрес-коду в Ірані мають дотримувати і жінки, що приїхали в країну.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.