Україна не змогла домовитись з кредиторами щодо реструктуризації боргу на $3,23 млрд.
У Міністерстві фінансів заявляють, що Київ розглядає «всі доступні варіанти» та продовжить переговори після безуспішних початкових зустрічей з інвесторами, передає Financial Times. У іншому випадку Україна може оголосити дефолт у травні.
Chas News розповідає, що таке дефолт і як його можливе оголошення вплине на українців.
Що таке дефолт
Дефолт оголошують тоді, коли країна не може розрахуватися зі своїми боргами вчасно і в повному обсязі.
Окрім того, існує технічний дефолт — це ситуація, коли країна заявила про свою неплатоспроможність, але повинна домовитись з кредиторами про списання частини боргу та відтермінування наступних виплат.
Хто оголошує дефолт
Про дефолт повідомляє Міністерство фінансів.
Відомство починає переговори із зовнішніми кредиторами та пропонує домовитися про перенесення термінів чи зміну умов погашення боргу.
Чому і коли Україна може оголосити дефолт
Україна не змогла домовитись з групою кредиторів за ВВП-варантами щодо реструктуризації боргу на суму $3,23 млрд. Наприкінці травня 2025 року Київ має виплатити майже $600 млн в межах цього боргу.
Голова податкового комітету Данило Гетманцев пояснив, що для укладення договору про реструктуризацію є час до 31 травня.
«Перемовини із тримачами ВВП-варантів тривають, вони не прості, час на укладення угоди до 31 травня є, але його залишається не так вже і багато. Нагадаю, перед реструктуризацією єврооблігацій минулого року також було багато спекуляцій про дефолт, але врешті-решт домовились. Тут ситуація, наслідки і периметр угоди інші. Але сподіваюсь, що конструктивна позиція і здоровий фінансовий глузд серед кредиторів візьме гору», — зазначив Гетманцев .
У разі відсутності угоди до кінця травня Києву доведеться вирішити, чи оголосити дефолт з платежу (близько $600 млн), який залежить від показників економіки 2023 року, якщо йому не вдасться вчасно досягти угоди про реструктуризацію.
Варанти, про які йдеться, випускали у 2015-му, коли економіка України була на межі дефолту. Тоді кредитори погодилися списати 20% держборгу (приблизно $3,6 млрд), але за це їм пообіцяли ВВП-варанти.
За умовами їх обігу, виплати почали після того, як обсяг ВВП перевищив $125,4 млрд. Цього показника економіка Україна сягнула 2018 року.
Перші виплати стосувалися економічних результатів 2019 року, але самі перекази здійснюються з дворічною затримкою — тобто за 2019 рік Україна сплатила лише у 2021-му. Далі виплати проводяться аналогічно: у 2022 році — за 2020 рік, і так аж до 2040-го, коли буде здійснено останній платіж за 2038 рік.
Що Україна запропонувала кредиторам
Україна запропонувала кредиторам два варіанти:
- Обміняти варанти на додатковий випуск єврооблігацій, які були випущені в межах реструктуризації у 2024 році.
За таких умов інвестори отримають ті самі облігації, що й власники єврооблігацій 2024 року.
- Зміну умов випуску ВВП-варантів.
Опція, зокрема, передбачає, що виплати за 2025—2028 роки скасовуються, а можливість викупити/скасувати ВВП варанти буде продовжена до травня 2029 року (при цьому ціна викупу прогресивно зростатиме з 85 у 2026-му до 100 центів у 2029 році).
Окрім того, за таких умов реструктуровані варанти (з виплатами в 2029—2041 роках) матимуть ті ж самі характеристики, що і діючі варанти, крім опціону викупу.
Також власники отримають 36,6 центів Облігацій A та Облігацій B на кожні 100 центів варантів.
Наслідки дефолту
У разі оголошення дефолту курс національної валюти починає падати через зниження припливу інвестицій, пояснюють у Київській школі економіки.
Деякі інвестори, які вкладали або збиралися вкладати кошти у приватні компанії країни, намагаються вивести свої дивіденди або й узагалі відмовляються від інвестицій.
Країни беруть кошти у борг, аби покрити дефіцит бюджету. Коли доходить до дефолту, можуть скоротити бюджетний дефіцит — підвищувати надходження або зменшувати видатки.
Коли раніше був дефолт в Україні
Україна пережила дефолт у 1998 році, коли економічна криза вдарила по гривні.
До того курс долара був близько 2 грн/$, а став 5 грн/$. Тобто економічна криза призвела до значної девальвації національної валюти і зменшення купівельна спроможністі пересічних громадян.
Після дефолту 1998 року в Україну прийшов Міжнародний валютний фонд, і в країні почались певні економічні реформи.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.