USAID

Президент США Дональд Трамп, який у січні 2025 року повернувся у Білий дім, має докорінно інше бачення внутрішньої і зовнішньої політики у порівнянні з попередником. Це вже призвело до значних потрясінь, зокрема, пов’язаних з роботою Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Майбутнє цієї інституції зараз під великим питанням.

Сhas News розповідає, як виникло Агентство США з міжнародного розвитку і як воно допомагало світу, зокрема Україні.

Що таке USAID: історія виникнення Агенства США з міжнародного розвитку

Після Другої світової війни США стали наддержавою, що домінувала не лише військово, а й економічно і політично. У той час, коли Європа та частина Азії оговтувались після війни, Вашингтон прагнув не лише відбудувати світову економіку, а й закріпити власний вплив у світі. У цей період і зародилися перші міжнародні програми допомоги, які згодом призвели до створення Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Все почалося з Плану Маршалла — масштабної програми економічної допомоги європейським країнам, що постраждали від війни. Між 1948 та 1952 років американці інвестували понад $13 млрд у відновлення Західної Європи (зараз це близько $150 млрд). Це дало значні результати, адже економіка Європи почала стрімко відновлюватися, а політичний вплив США в світі лише посилився.

У 1950-х роках, із загостренням холодної війни з СРСР, американська допомога розширилася. Вона вже охоплювала не лише Європу, а й країни Азії, Латинської Америки та Африки. Фактично, американські інвестиції були майже у всіх країнах, де діяли не комуністичні режими. Тому у 1960-х роках постало питання централізації цієї допомоги та створення єдиної структури, яка б тим цілеспрямовано займалася. 

У 1961 році президент Джон Ф. Кеннеді заснував Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) — організацію, яка стала спадкоємцем Плану Маршалла, але зі значно ширшим мандатом.

USAID почало займатися наданням допомоги іншим країнам у галузях:

  • економічного розвитку,
  • охорони здоров’я,
  • освіти,
  • демократії,
  • гуманітарної підтримки.

В ті роки не менше важливою була ідеологічна війна, американські долари за кордоном мали стримувати впливи СРСР та просувати західні цінності насамперед демократію, ринкову економіку, права людини тощо.

Таким чином Агентство США з міжнародного розвитку швидко стало ключовим інструментом американської «м'якої сили» у світі. Творець цього терміну політолог Джозеф Наєм відзначив, що ця політика означає здатність держави впливати на інші країни через привабливість своєї культури, політичних цінностей та зовнішньої політики, а не шляхом прямого військового або економічного примусу.

Після розпаду СРСР у 1991 році США сформували однополярний світ. Однак починаючи з 2010 років він поступово повертається до багатополярності. Основні причини цього — проблеми у самій Америці, економічне зростання Китаю та імперські амбіції росіян.

Видання The Washington Post відзначає на створення «м’якої сили» США витратили десятиліття, а новий президент США Дональд Трамп хоче демонтувати її всього за кілька тижнів, зокрема, працюючи над закриттям USAID. 

USAID

Як USAID допомагало світу

США  витрачали найбільше коштів з усіх держав світу на міжнародний розвиток. Левова частка грошей припадала на USAID.

У 2023 фінансовому році США виділили $72 млрд допомоги по усьому світі: від здоров’я жінок у зонах конфлікту до доступу до чистої води, лікування ВІЛ/СНІДу, енергетичної безпеки та боротьби з корупцією. Агентство надало 42% усієї гуманітарної допомоги, яку відстежувала ООН у 2024-му.

До останнього часу в USAID працювало понад 10 тис. людей у близько 100 країнах світу. З цієї сотні країн у 60 працювали власні офіси Агенства. 

Том Маліновськи, помічник держсекретаря США з прав людини при Бараку Обамі, у коментарі CNN сказав, що «без USAID у світі помре багато людей». 

USAID

USAID в Україні: які проєкти під загрозою та яка є альтернатива

Україна є найбільшим отримувачем гуманітарної та економічної допомоги США.

Зокрема, агентство USAID підтримувало в Україні:

  • незалежні медіа,
  • боротьбу з корупцією,
  • енергетику,
  • освіту,
  • розвиток економіки,
  • внутрішніх переселенців та ветеранів,
  • реформу охорони здоров'я,
  • програми доступності ліків і вакцин,
  • протидії туберкульозу та подоланню епідемії ВІЛ,
  • реабілітації та інклюзії.

З 1992 року Агентство надало нашій державі кілька десятків мільярдів доларів на різні програми.

А за три роки війни Україна отримала від США близько $37 млрд невійськової допомоги через USAID ($2,6 млрд на гуманітарну допомогу, $5 млрд допомоги на розвиток та ще $30 млрд — прямої бюджетної підтримки).

У 2023 році ця сума становила $17 млрд, тоді як середній рівень допомоги для інших країн — $550 млн.

Станом на 2025 рік в Україні діяли 115 програм USAID, на які щороку витрачалося від $3 до $4 млрд, а штат налічував 11 тис. працівників. Більшість з них — у галузях культури та ЗМІ.

Через призупинку допомоги більшість проєктів стикнулися з проблемами у фінансуванні. Це стосується як неурядових організацій, так і державних установ, які отримують іноземне фінансування. Наприклад USAID — чи не основний партнер Мінцифри.

За даними іспанського видання El Pais, проєкти Bihus.Info і «Слідство.Інфо», що займаються розслідуванням корупції в Україні, втратили більш ніж 80% фінансування.

Був змушений закритися проєкт Veteran Hub у Вінниці, який надавав психологічну та соціальну підтримку українським ветеранам та їхнім родинам.

Засновник популярного українського мультимедійного проєкту Ukraїner Богдан Логвиненко, заявив, що велика частина їхнього фінансування надходила від програм допомоги США, і тепер проєкт скорочує людей.  

Громадська організація «Будуємо Україну Разом», яка займається відбудовую будівель на деокупованих і прифронтових територіях, втратила приблизно половину фінансування.

Крім того, за час повномасштабної війни 15 тис. українських фермерів отримали допомогу від USAID у вигляді добрив, насіння і техніки. Зараз ці програми заморожені, хоча для України сільське господарство критично важливе. 

На початку лютого 2025 року віцепремʼєр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина повідомила, що вже існують попередні рішення про альтернативні джерела фінансування для деяких програм, які раніше фінансував USAID. 

«Переговори тривають. Уже міністри в українському уряді проводили зустрічі по тих програмах, які є критичними, — це Міністерство енергетики, Міністерство інфраструктури, Міністерство цифрової трансформації, очевидно, Міністерство юстиції», — заявила Стефанішина.

USAID

Реформа чи закриття: яка доля чекає на USAID

У перший же день свого повернення в Білий дім, 20 січня 2025 року, президент США Дональд Трамп підписав указ про призупинення на 90 днів міжнародної допомоги аргументуючи це рішення «оцінкою відповідності національним інтересам і цілям американської зовнішньої політики».

Керівник створеного Департаменту з питань ефективності уряду (DOGE) Ілон Маск назвав USAID злочинною організацією і заявив, що працює над закриттям Агентства.

Звісно це відбувається з підтримки Трампа. Раніше він казав журналістам, що агенством USAID, мовляв, «керують радикальні божевільні». Їх Трамп обіцяв розігнати, а вже далі ухвалити рішення про його майбутнє USAID.

Розпочалась широкомасштабна програма по дискредитації USAID. Адміністрація Трампа оприлюднила перелік «розтрат та зловживань» Агенства.

До переліку «розтрат та зловживань», зокрема, потрапило фінансування «зрошувальних каналів, сільськогосподарського обладнання та навіть добрив, які використовуються для підтримки безпрецедентного вирощування маку та виробництва героїну в Афганістані»; мільйони для EcoHealth Alliance, який брав участь у дослідженнях в лабораторії Ухань; $6 млн на фінансування туризму в Єгипті та інші.

Водночас державний секретар Марко Рубіо, який наразі виконує обовʼязки голови USAID, а також республіканці в Конгресі є менш категоричними щодо закриття Агенства, і говорять про його ймовірне реформування.

«Ми не збираємося припиняти іноземну допомогу. Ми будемо давати допомогу, яка має сенс, працює і сприятиме національним інтересам США. Ми будемо давати іноземну допомогу, яка принесе користь нашим надійним партнерам і нашим союзникам», — заявив Рубіо.

Крім того, проти закриття USAID виступають у Демократичній партії США. Її представники вказуть, що Агенство США з міжнародного розвитку було засновано актом Конгресу, і закрити його можна лише актом Конгресу.

Втім зараз в обох палатах Конгресу більшість мають республіканці, тому, за великого бажання, вони не матимуть перепон для ліквідації USAID.

Фінансова допомога українцям у країнах Європи і правила перебування у 2025 році