Мая Санду

3 листопада 2024 року у другому турі президентських виборів в Молдові перемогла чинна глава держави Мая Санду, яка отримала 55% голосів.

Chas News розповідає цікаві факти про Маю Санду, нагадує її біографію та політичну кар'єру. А також аналізує, що у найближчі роки чекає країну-сусідку України.

Хто така Мая Санду

Мая Санду

Мая Санду є засновницею однієї з найбільших політичних партій країни — «Дія і солідарність» (PAS). Вона стала першою жінкою-президентом Молдови, а раніше обіймала посаду прем'єр-міністра.

Балотуючись у 2020 році, Санду акцентувала увагу на боротьбі з корупцією, бідністю та несправедливістю, а також на євроінтеграції та співпраці з країнами Заходу.

Її проєвропейська політика і підтримка України значно погіршила відносин між Кишиневом і Москвою.

Санду має подвійне громадянство — молдавське та румунське, і навіть після вступу на пост президента не відмовилася від другого паспорта.

Дитинство та освіта Маї Санду 

Мая Санду

Мая Санду народилася 24 травня 1972 року в селі Рісипень Фалештського району Молдавської РСР, неподалік кордону з Румунією. Її батько Григорій працював ветеринаром, а мати Емілія, була шкільною вчителькою.

Мая Санду

У 1989-1994 роках вона навчалася на факультеті менеджменту Молдавської академії економічної освіти, а через чотири роки здобула ступінь магістра міжнародних відносин, закінчивши Академію державного управління при президентові.

У 2010 році Санду продовжила свою освіту в Гарвардському університеті, де в Інституті державного управління імені Джона Ф. Кеннеді здобула ступінь магістра в галузі публічної політики.

Мая Санду

Політична кар'єра Маї Санду 

Після завершення навчання Мая Санду отримала роботу в уряді Молдови.

З 1994 до 1996 року вона працювала в департаменті зовнішньоекономічних відносин Міністерства економіки, де відповідала за співпрацю з країнами Європейського союзу та Чорноморського басейну.

У 1996-1998 роках Санду обіймала посаду консультанта в Головному управлінні співробітництва з міжнародними економічними організаціями того ж міністерства, а згодом стала його заступницею.

З 1998 по 2005 рік працювала економістом у представництві Світового банку в Кишиневі, координуючи проєкти, що сприяли реформам в економіці Молдови.

У 2005-2006 роках Санду виконувала обов’язки директора Головного управління макроекономічної політики та програм розвитку Мінекономіки.

У 2007 році була координатором програми розвитку ООН у Молдові. Також вона співпрацювала з UNICEF, консультуючи з питань зниження дитячої бідності, та проводила дослідження для Світового банку щодо політичної економії реформ у країні.

З 2007 по 2009 рік Санду працювала консультантом в Управлінні координування політики зовнішньої допомоги уряду Молдови, де займалася адміністративною підтримкою програм міжнародної співпраці.

З 2010 до 2012 року, Мая Санду працювала радницею виконавчого директора Світового банку в США.

У 2012 році вона повернулася до Молдови, де обійняла посаду міністра освіти, яку отримала за квотою Ліберал-демократичної партії Молдови, хоча офіційно не була її членом. На цій посаді Санду працювала до 2015 року, активно реформуючи освітню систему і запроваджуючи західний підхід. Також Санду підтримувала інтеграцію інклюзивного навчання.

У грудні 2015 року створила платформу «У ногу з Маєю Санду», яка згодом стала політичною партією під назвою «Дія і солідарність».

 «Дія і солідарність», Мая Санду

У 2016 році Санду балотувалась на посаду президента, але програла вибори проросійському кандидату Ігорю Додону.

У червні—листопаді 2019-го була прем’єр-міністром Молдови.

У 2020 році стала президентом Молдови.

Особисте життя Маї Санду

Мая Санду

Мая Санду ніколи не була одружена, дітей не має. У 2022 році вона висловила бажання усиновити дитину, але зрештою цього не здійснила.

«Зараз не можу взяти на себе величезну відповідальність, яка потребує часу та уваги. Я лише проаналізувала, через які етапи у разі процедури усиновлення потрібно пройти. Це все, що я зробила», — зазначила Санду.

Як Мая Санду стала президентом Молдови

Мая Санду, вибори у Молдові

18 липня 2020 року партія «Дія і солідарність» висунула Маю Санду у кандидати на президентських виборах у Молдові. У першому турі Санду отримала 36%, тоді як чинний президент Ігор Додон — 32%. У другому турі Санду здобула перемогу з 56,28% голосів, ставши першою жінкою-президентом у Молдові.

Політична програма Маї Санду включала зусилля щодо зміцнення зв’язків з Європейським Союзом і відновлення відносин з сусідніми державами та іншими міжнародними партнерами. Серед ключових пунктів її передвиборчої програми були:

  •  Справедливість, порядок, дисципліна — реформа юстиції, усунення впливу чиновників на бізнес, очищення судової системи.
  •  Робочі місця та нерозділені сім'ї — боротьба з безробіттям і розвиток підприємництва.
  •  Зростання доходів людей похилого віку — підвищення мінімальної пенсії до рівня прожиткового мінімуму.
  •  Підвищення рівня життя у сільській місцевості — поліпшення умов для жителів молдавських сіл.
  •  Зняття міжнародної ізоляції — активізація зовнішньої політики.

Що буде після перемоги Маї Санду на виборах 2024 року

Мая Санду

У листопаді 2024 року Мая Санду знову перемогла на президентських виборах і зберегла крісло глави держави ще на чотири роки.
 
Тепер для неї вкрай важливо не програти парламентські вибори 2025 року і не дати реваншуватися проросійським силам. Адже результати голосування показують значний розкол у суспільстві і його велику полярізованість.
 
Важливим викликом для Санду на початку її другої каденції стане подолання економічних труднощів в державі. Під час президентських перегонів від Санду  чекали пояснення економічних проблем і чіткого плану по їх усуненню.
 
За президентства Санду в країні започаткували цілу низку інфраструктурних проєктів, але їхній запуск жодним чином не позначився на добробуті пересічної молдовської родини. Зараз інфляція в Молдові становить близько 30%. Цим користується росія, яка спекулює в інформаційному полі і лякає, що вступ Молдови до ЄС призведе до ще більшої економічної кризи та бідності.

Також Санду критикували за рішення провести євроінтеграційний референдум одночасно з першим туром президентських виборів. Мовляв, таким кроком її партія монополізувала політичну нішу євроінтеграторів. Тому для Санду також на порядку денному стоїть кадрове питання.

Запит суспільства на зміни у команді влади президент пообіцяла реалізувати ще до кінця 2024 року. Таким чином до владних структур можуть прийти люди не з партії «Дія і солідарність».

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Як вибирають президента США: все про «хиткі штати» та «третього кандидата»