25 червня Європейський Союз офіційно розпочав переговори з Україною та Молдовою про вступ.
Про це повідомила президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
«Вітаємо Молдову та Україну з початком переговорів про вступ. Це дуже хороша новина для народу України, Молдови та всього Європейського Союзу. Шлях попереду буде складним, але сповненим можливостей», — написала вона.
За її словами, народи України та Молдови продемонстрували «непохитну відданість» приєднанню до Євросоюзу. Обидві країни почали масштабні реформи, однак їх досі чекає «суворий та вимогливий» шлях.
Урсула фон дер Ляєн також пояснила, що переговори для вступу потрібні, щоб підготувати країну до членства в ЄС, а тому вони не можуть бути «короткими шляхами».
Ще 21 червня Рада ЄС схвалила переговорні рамки для України та Молдови. Міжурядові конференції для обох країн розпочнуться вже сьогодні.
Процедура вступу до Європейського Союзу: переговорний етап
Під час подальшого переговорного процесу держава-кандидат має адаптувати своє національне законодавство до acquis communautaire (з франц. «надбання спільноти», сукупність усіх правових актів ЄС).
Аcquis сommunautaire складається з 35 глав, які входять до шести кластерів:
- основи;
- внутрішній ринок;
- конкуренція та інклюзивне зростання;
- «зелений» порядок денний та сталий зв’язок;
- ресурси, сільське господарство та згуртованість;
- зовнішні відносини.
Європейська комісія моніторить цей процес, а Рада ЄС має одноголосним рішення затвердити впровадження кожного з шести кластерів. Після того, як усі члени ЄС одноголосно затвердять успішне завершення переговорів, сторони підписують Договір про приєднання. Спочатку його має ратифікувати Європарламент, потім — національні парламенти держави-кандидата та усіх країн-членів. І лише після цього кандидат офіційно стає новим членом Союзу.
Коли Україна вступить в ЄС?
Набуття статусу кандидата на вступ до ЄС важливий крок у процесі євроінтеграції, проте не означає гарантованого набуття повноцінного членства у найближчому майбутньому. Крім України зараз статус кандидата мають ще шість країн —
- Албанія,
- Туреччина,
- Північна Македонія,
- Чорногорія,
- Сербія,
- Молдова.
І якщо Молдова отримала його одночасно з нашою країною, то інші набагато раніше. Найпершою — Туреччина, ще у 1999 році.
Тривалість переворів щодо вступу для чинних членів ЄС
У середньому члени ЄС проходили шлях від початку переговорного етапу до вступу за 4 роки та 10 місяців. Найшвидше його подолали Австрія, Фінляндія та Швеція — трохи менше ніж за два роки. Найдовше йшла Хорватія — майже вісім років.