Президент України Володимир Зеленський дав тригодинне інтерв'ю американському подкастеру Лексу Фрідману. Говорили, зокрема, про перемовини з росією, Лукашенка, інавгурацію Трампа і вибори в Україні.
Окрім того, Зеленський відмовився давати інтерв'ю російською. Президент відкинув це прохання, бо у день їх зустрічі «люди, які розмовляють російською» атакували Україну 73 ракетами та запустили більш ніж сотню дронів.
«Б'ють по людях, яким ще нещодавно розповідали, що вони насправді захищають російськомовних. І тому я не поважаю ні керівника чи директора сьогоднішньої росії, ні цей народ», — сказав Зеленський.
Інавгурація Трампа
Президент України Володимир Зеленський заявив, що поїде на інавгурацію обраного президента США Дональда Трампа, якщо той запросить його напряму.
Зеленський заявив, що знає світових лідерів, які можуть приїхати на інавгурацію президентів США «самі по собі». Однак додав, що сам не приїде, оскільки запрошення на інавгурацію не має.
Він пояснив, що річ у питаннях безпеки.
«Я не хочу нікому завдавати клопоту і не хочу створювати нікому проблем. І тому, якщо він мене запросить, я приїду», — сказав Зеленський.
Окрім того президент відповів на питання Фрідмана щодо перемоги Трампа на виборах.
Каже, той переміг, бо «він був сильніший, він був значно сильніший за Камалу Гарріс. Спочатку — за Байдена, потім — за Камалу».
Вибачення Лукашенка
Зеленський поділився, що самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко просив вибачення за співучасть країни у війні росії проти України ще у перші дні повномасштабного вторгнення.
«Казав, що то не він, що з його території ракети пускав путін. Це його слова, у мене є свідки. Він сказав: «Ну ти повір, Володя, це не я. Я не контролюю, це просто ракети, це Путін». Я йому сказав, що він такий самий убивця. А він мені: «Зрозумій, не можна воювати з росіянами». А потім каже: «Ну добре, ну вдар по нашому Мозирському нафтопереробному заводу, ти ж знаєш, як багато він для мене значить», — цитує глава держави.
Перемовини з путіним і прощення росіян
Подкастер Фрідман сказав Зеленському, що той «має дивитись на путіна, як на серйозну людину, яка любить свою країну і любить свій народ». Й запитав у Зеленського, чи путін, на його думку, справді любить свою країну.
«Не любить. Яка його країна? Він вирішив, що Україна теж його країна. А завтра вирішить, що і Америка його країна. Чеченців йому не шкода? Вони схожі на росіян? Так, вони говорили російською через русифікацію, але вони інший народ. Інша віра. Інша мова. Мільйон вбитих. Як він їх вбивав? З любовʼю? Бл**ь! В обіймах задушив, як українською кажуть. Так люблю, шо аж вбити хочеться! Ось це його любов. Ви помиляєтесь, він не любить свій народ, він любить своє близьке оточення», — відповів президент.
Фрідман, своєю чергою, висловив сподівання, що 25 січня Зеленський, Трамп та путін сядуть за стіл переговорів та домовляться про припинення вогню і сильні гарантії безпеки, а потім підпишуть договір. Зеленський розповів, що перші переговори будуть з Трампом, а вже потім з путіним.
Зеленський також сказав, що не знає чи є спільне майбутнє у росії з Україною, оскільки «після кожної страшної війни одне покоління, одна країна визнає, що була агресором. І вона розуміє, що це неможливо пробачити».
«В Німеччині люди досі вибачаються. Вони не шукають компромісів. Є засуджені вбивці. Репарації виплачені. І тоді люди доходять до порозуміння. Росія буде вибачатись. Бо вони винні. Винні і ті, хто воював, і ті, хто мовчав», — додав Зеленський.
Вибори в Україні
Зеленський вірить, що вибори відбудуться одразу після закінчення воєнного стану. У іншому випадку, за його словами, — доведеться міняти законодавство.
«Це буде непросто зробити, бо суспільство проти. Чому проти? Зрозуміло чому. Тому що нам треба вибори, результатам яких ми зможемо довіряти. Вісім з половиною мільйонів виїхало за кордон. Для цих людей треба створити інфраструктуру. Мільйони на окупованих територіях. І як взагалі голосувати без мільйона військовослужбовців? Це неможливо. Треба думати, як міняти систему, якщо вибори пройдуть під час війни, міняти законодавство. Думати про онлайн-голосування. Думаю, в наших силах закінчити війну в 2025 році», — сказав президент.
Він також сказав, що «не знає», чи піде на другий строк.
«Це дуже складне питання. Залежить від того, чим закінчиться війна», — каже Зеленський.
Будапештський меморандум
Зеленський наголосив, що Україні для припинення війни потрібні надійні гарантії безпеки не лише «на папері», оскільки свого часу гарантам Будапештського меморандуму було «по**ру» на Україну.
«Що написано в меморандумі? Консультації, Україна проводить консультації, якщо порушено її територіальну цілісність. І всі повинні бути на консультаціях, всі повинні приїхати, повинні зустрітися терміново — Америка, Британія, росія, Франція, Китай. Чи хтось приїхав? Ні. Чи хтось відповів на ці листи офіційні? Хтось консультації провів? Ні. Чому? Та по**ру. Це ж зрозуміло російською? От як російською було по**ру, так і всім іншим гарантерам було по**ру на цю країну, на цих людей, на ці гарантії безпеки», — розповів Зеленський.
Хто такий Лекс Фрідман
Лекс Фрідман — американський подкастер та викладач в Массачусетському технологічному інституті. Його родина родом із Києва та Харкова. Гостями його інтерв'ю зокрема були президент Аргентини Мілей, Ілон Маск, Марк Цукерберг. Також до нього напередодні виборів приходив Трамп.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.