Закон зобов’язав кріобанки утилізувати заморожений біоматеріал військових у разі їхньої смерті.
Про це йдеться у поправці до закону 3496. Він має набути чинності 23 березня 2024 року.
«У разі загибелі або визнання померлою в установленому порядку особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, їх зберігання припиняється з подальшою утилізацією», — йдеться у законі.
Після допису медичної адвокатки Олени Бабич у Facebook у соцмережах розгорівся скандал. Вона заявила, що фактично вдови захисників не зможуть скористатися репродуктивними клітинами загиблих, щоб мати спільних дітей.
«На днях консультувала вдову військовослужбовця. Молодий хлопець, мріяли мати дітей. Кріоконсервували сперму перед тим як йти на фронт. Оформили всі необхідні документи — договір, довіреність на дружину, заяву щодо використання сперми для народження такої бажаної спільної дитини. Чоловік загинув», — йдеться в дописі.
Вона переконана, що відповідне рішення ухвалили через за фінансову складову кріоконсервації біологічного матеріалу військовослужбовців.
«От як пояснити вбитою горем жінці, яка буквально пару місяців назад оформлювала з чоловіком документи, щоб народити дитину, що поки її чоловік боронив державу і загинув, наші законотворці буквально позбавили його права бути батьком після своєї смерті?!
Вибачте, але я до цього часу не можу зрозуміти мотиви прийняття цієї заборони. Навіщо держава замість того, щоб запропонувати легальний варіант, примушує вдів шукати «обхідні шляхи», щоб мати таку бажану дитину від коханого чоловіка, який загинув, захищаючи цю саму державу», — йдеться в публікації.
Закон ухвалювали передусім для поранених військових
Нардепка та лікар Оксана Дмитрієва, яка була автором закону, відреагувала на обурення у соцмережах. Вона пояснила, що мета закону — дати можливість нашим захисникам та захисницям зберігати свої репродуктивні клітини за кошти держави. Його прописували передусім для військових які отримали поранення і втратили репродуктивну функцію.
«Ми знаємо, що багато військових самостійно зараз зберігають свої клітини, сплачують свої кошти. Бо розуміють ризики, і дбають про продовження роду. Тому ми підготували текст, який передбачав щоб забір, кріокенсервація та зберігання здійснювалося за рахунок коштів держави. Ми прописали категорії військових і написали, що це має бути пілотний проєкт», — розповіла Дмитрієва.
Водночас вона додала, що текст, який ми з колегами підготували до першого читання не містить норми про утилізацію. Але після дискусії до другого читання подали поправку.
«Проте зараз хочу трохи заспокоїти дружин наших захисників: підзаконні акти, механізми, процедури ще не розроблено, програма поки не розпочала роботу. Дана правка має стосуватися лише тих, хто зберігає клітини в рамках програми (яка ще не працює), і паралельно я подаю окремий законопроект (він уже готовий), який відмінить цю антилюдську норму. Буду вдячна за підтримку цього законопроекту, і добре, що в часі ці теми співпали. Адже більше року довелося добиватися прийняття цього Закону, з підтримкою громадськості — ми зможемо швидко привести до ладу ці норми», — зазначила Дмитрієва.
До березня правку обіцяють прибрати
В ефірі телемарафону народний депутат, голова Комітету ВР з питань здоров‘я нації Михайло Радуцький також пояснив, що закон був розрахований передусім для поранених військових.
Він пояснив, що згідно зі статтею 248 Цивільного кодексу України, у разі загибелі всі довіреності та дозволи, які видала особа, припиняються. Оскільки новий закон не може вносити зміни в Цивільний кодекс, поправку внесли виключно для того, аби не було спекулювань.
«Ми вважаємо, що кожен Герой має право на продовження свого роду — і не має бути формального, суто бюрократичного підходу до цього питання щодо загиблих Героїв. Якщо родинам Героїв говорять, що існують якісь проблеми зі зберіганням біологічного матеріалу, що він може бути знищений, то до березня ми цю проблему точно приберемо. Верховна Рада без вагань проголосує за необхідні зміни, зокрема до Цивільного кодексу та інших законів», — наголосив Радуцький.
До того ж Радуцький наголосив, що наразі ні про яку утилізацію біоматеріалу не йдеться, адже закон ще навіть не набув чинності.