Лазерна зброя

У Збройних силах України заявили, що вже мають на озброєнні лазерну зброю.

Для пересічних громадян такі новини — щось примарне із фантастичних фільмів. Втім подібні розробки існують в різних країнах світу.

Chas News розповідає, що відомо про лазерну зброю «Тризуб», яку розробили в Україні, і які досягнення і цій галузі є у провідних арміях світу.

Українська лазерна зброя «Тризуб»: що про неї відомо

Про те, що Україна у своєму арсеналі має лазерну зброю «Тризуб», повідомив командувач Сил безпілотних систем ЗСУ полковник Вадим Сухаревський. Він зазначив, що лазерною зброєю, імовірно, володіють усього п'ять країн світу включно з Україною.

За словами Сухаревського, лазером українські бійці можуть збивати літаки на висоті понад 2 км. Офіцер запевнив, що Сили безпілотних систем зараз на шляху до того, щоб масштабувати і посилювати лазер.

«Він справді працює, він справді є», — запевнив Сухаревський.

У Defense Express дійшли висновку, що оголошена дальність дії та клас цілі для ураження новою зброєю свідчать про те, що це досить передова розробка. Для прикладу видання навело американський бойовий лазер AN/SEQ-3 (LaWS) з ефективною дальністю дії на рівні 1,6 км за потужності до 50 кВт.

Німецький концерн Rheinmetall ще на початку 2010-х років продемонстрував лазер, який має аналогічну потужність і здатний стріляти по БПЛА на відстані до 2 км. Схожі характеристики має й британський DragonFire.

Зазначається, що дальність ураження лазера безпосередньо пов'язана з його потужністю. До прикладу, для ураження цілі на відстані 2 км необхідна потужність щонайменше 50 кВт.

Тож якщо український «Тризуб» здатний вразити літак на відстані у 2 км, це вражає. Якщо навіть прототип демонструє такі показники, то фінальна версія зброї може бути ще ефективнішою.

Лазерна зброя в різних країнах світу

Станом на 2024 рік лазерну зброю мають США, Велика Британія, Ізраїль, Південна Корея та Китай.

Армія США використовує лазери для знищення ворожих безпілотників на Близькому Сході. Видання Forbes пише, що судячи з усього, йдеться про систему під назвою P-HEL. Вона заснована на лазері Locust компанії BlueHalo, що працює в оборонному секторі — коробчатому пристрої на піддоні, призначеному для стаціонарної оборони, яким керують за допомогою ігрового контролера Xbox. Зброя випускає малопотужний 20-кіловатний лазерний промінь, який за лічені секунди збиває дрон.

У жовтні 2024 року у Великій Британії випробовували лазерну зброю для захисту літаків. Зокрема, лазерну установку використали для перехоплення ракет з інфрачервоною голівкою самонаведення. Система здійснила перехоплення 100% цілей, довівши можливість її застосування і в системі оборони літаків.

DragonFire — лазерна зброя зі спрямованою енергією, яка може уражати цілі зі швидкістю світла та використовувати інтенсивний промінь світла, щоб прорізати ціль. Випалювання лазером упродовж 10 секунд дорівнює використанню звичайного обігрівача одну годину, тому він є потенційно довгостроковою недорогою альтернативою ракети. 

Лазерна зброя Британії

Південна Корея назвала свою лазерну програму «Проєктом «Зоряні війни». Її лазерна зброя збиває безпілотники, спалюючи променями світла двигуни або електричне обладнання безпілотників протягом 10-20 секунд.

Лазерна зброя для ураження безпілотників, яку південнокорейські військові розробили спільно з Hanwha Aerospace, є ефективною і дешевою — 2000 вон ($1,45) за постріл, при цьому, як зазначають, тихою і непомітною.

Ізраїль має у своєму арсеналі лазерну систему ППО Iron Beam, яка здатна збивати ракети зі швидкістю світла і призначена для розгортання на полі бою. Лазерна система доповнить вже існуючі системи протиракетної оборони Ізраїлю, що включає в себе «Стрілу-2», «Стрілу-3», «Пращу Давида» і «Залізний купол».

Завдяки лазерному променю потужністю 100 кВ і дальністю дії 7 км Iron Beam знищує загрози з «високою точністю», завдає невеликої побічної шкоди і практично безкоштовний у використанні. При використанні як на суші, так і на морі система може захистити кораблі від роїв безпілотників та протикорабельних ракет.

Лазерна зброя Ізраїлю

Light Blade-1 Китаю складається з основного модуля, призначеного для виявлення та ураження безпілотників, поворотної башти, нерухомої платформи-основи у вигляді зрізаної піраміди. Окремо встановлюються блок електроживлення лазера та система охолодження.

Зброя може помічати, відстежувати та знищувати дрони невеликого розміру з низькою швидкістю та висотою польоту самостійно або за командою оператора. За допомогою цієї лазерної зброї виробники пропонують захищати штаби, аеропорти, нафтосховища, електростанції, державні кордони, дамби і навіть «важливі військові об’єкти».

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Міжконтинентальна балістична ракета РС-26 «Рубеж»: що про неї відомо