Банківська картка
Pixabay

Ще з 1 жовтня 2024 року Національний банк України встановив ліміт у 150 тис. грн на місяць для переказів фізичних осіб з карти на карту (P2P, C2С).

А 10 грудня стало відомо, що Нацбанк уклав меморандум про забезпечення прозорості ринку банківських платіжних послуг з двома профільними асоціаціями та чотирма банками. Йдеться про посилення обмежень.

Chas News пояснює, кому і як обмежать перекази з карти на карту у 2025 році, а кого це не стосується.

Що означає підписання меморандуму про карткові перекази

Нацбанк уклав меморандум про забезпечення прозорості ринку банківських платіжних послуг з двома профільними асоціаціями та чотирма банками: АТ «Ощадбанк», АТ «Райффайзен Банк», АТ «КБ ПриватБанк», АТ «Універсал банк» (monobank). 

У банках, які не підписали документ, діятимуть ліміти, встановленні НБУ раніше. Водночас регулятор сподівається, що найближчими часом всі банки та фінустанови приєднаються до цього меморандуму.

Передбачається, що обмеження діятимуть до кінця воєнного стану.

Ця ініціатива спрямовна на зменшення тіньового сектору економіки, протидію терористичній ти диверсійній діяльності росії, що фінансується через використання так званих дропів, зазначив голова НБУ Андрій Пишний.

Які діють обмеження на карткові перекази у 2024 і 2025 роках

Меморандум передбачає, зокрема, перевірки клієнтів уже на етапі відкриття рахунків та їхній поділ на категорії ризикованості.

Для клієнтів з високим ризиком посилять перевірки, зокрема щодо походження коштів і рівня доходів.

Ліміти будуть такими:

  • для клієнтів «високого» ризику — в сумі до 50 тис. грн на місяць;
  • для клієнтів середнього і низького ризику — до 150 тис. грн з 1 лютого 2025 року і до 100 тис. грн з 1 червня 2025 року.

У разі наявності вищих підтверджених доходів клієнтам буде дозволено здійснювати перекази на суму цих доходів.

Хто входить до групи «високого» ризику щодо карткових переказів

Сам меморандум не дає визначення високоризикових клієнтів. Втім, згідно зі законом «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», такими визнаються клієнти:

  • які проживають або зареєстровані у державах, які не виконують міжнародні вимоги до фінансового моніторингу, офшорних зонах або країнах-агресорах (росія та Білорусь), а також пов'язані з країнами-агресорами;
  • іноземні фінансові установи (крім фінансових установ ЄС та країн-членів FATF);
  • проти яких застосовані санкції тощо.

Профільна постанова Національного банку додає до ризикових:

  • клієнтів, які здійснюють діяльність у сфері віртуальних активів;
  • людей, щодо яких банк має підозру про відмивання ними грошей або фінансування тероризму;
  • клієнтів, яких банк підозрює у їх належності до компаній-оболонок, які здійснюють фіктивну діяльність;
  • клієнтів, які здійснюють фінансові операції з резидентами країн, що порушують вимоги FATF.

Кого не стосуються обмеження ліміту на карткові перекази

Ліміт не застосовується до рахунків волонтерів, які відповідають визначеним критеріям, та осіб, щомісячні доходи яких з підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження. Також у разі переказу коштів між власними рахунками клієнта, відкритими в одному банку, та до переказів юридичних осіб. Операції за реквізитами IBAN не обмежуються.

За даними НБУ, 98% банківських клієнтів здійснюють щомісяця перекази, які не перевищують вказану суму. Отже, встановлені обмеження у жодному разі не вплинуть на їхню фінансову активність.

До того ж розмір ліміту можна збільшити за заявою клієнта, однак лише у разі надання банку документального підтвердження джерел доходів.

Обмеження на карткові перекази: що цьому передувало

Ще на початку 2024 року голова комітету Верховної Ради з питань фінансів Данило Гетманцев заявив, що в Україні можуть запровадити обмеження на банківські перекази на період воєнного стану для боротьби з «міскодингом».

У НБУ пояснювали, що великі розрахункові банки, керуючись нормами чинного законодавства, вже встановили певні обмеження на розрахунки картками. Нацбанк розглядає доцільність масштабування практики великих розрахункових операцій банків на ринок в цілому.

Голова НБУ Андрій Пишний повідомляв, що вже у серпні 2024 року регулятор планує фіналізувати остаточне рішення щодо обмеження переказів з картки на карту.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Пенсія 2025: чи піднімуть мінімалку і як зміняться вимоги до страхового стажу