Олександр Лукашенко, самопроголошений президент Білорусі, наказав повністю перекрити державний кордон з Україною. Таке доручення він дав 2 липня, виступаючи на урочистих зборах на честь Дня незалежності республіки. «Величезна кількість зброї надходить з України в Білорусь. Тому я доручив прикордонним військам повністю перекрити кордон з Україною», — сказав Лукашенко. Також він згадав про терористичні осередки, що чекають часу для насильницької зміни влади в країні. Зі слів Лукашенка, їх координують з Литви, Польщі, США, України та Німеччини.

Втім, на сайті Державного прикордонного комітету Білорусі будь-яка інформація щодо обмежень чи змін правил перетину кордону з Україною відсутня. Так само Державна прикордонна служба України не отримувала офіційних повідомлень з цього приводу. За її даними, на пунктах пропуску, навпаки, — доволі ритмічний рух, і жодних ознак перекриття кордону немає.

Державна прикордонна служба України не отримувала офіційних повідомлень з приводу перекриття кордону. За її даними, на пунктах пропуску, навпаки, — доволі ритмічний рух

Українські прикордонники здивовані й висловлюванням Лукашенка про велику кількість зброї, яка нібито надходить з України. За інформацією української сторони, за останні 6 місяців на кордоні з Білоруссю затримали 27 одиниць зброї, при цьому — жодної одиниці вогнепальної. Наші прикордонники нагадують, що з серпня минулого року прикордонні служби обох країн несуть службу у посиленому режимі, що сприяло зменшенню протиправної діяльності на цій ділянці.

Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, зазначив, що слова Лукашенка про контрабанду зброї, як і про закриття кордону, не відповідають дійсності. Білоруський політик полюбляє робити резонансні заяви, які одразу стають заголовками у ЗМІ.

В мережі жартують, що Лукашенко закриває кордон, аби з Білорусі не втікало населення. З 1 червня в країні вже діє збір за перетин кордону. Для того, щоб виїхати транспортним засобом, потрібно сплатити 29 білоруських рублів (більше $11).

Між словом і ділом

За тиждень до національного свята режим Лукашенка отримав «подарунок» від Європейського Союзу у вигляді секторальних санкцій. Вони торкнулися ключових галузей економіки Білорусі експорту калійних добрив, нафти і нафтохімічних продуктів, а також тютюнової промисловості і фінансового сектору. Раніше міністерство фінансів США наклало санкції на 16 білоруських чиновників і керівників силових структур.

Олександр Лукашенко

Валентин Наливайченко, народний депутат, в минулому посол України в Білорусі, пояснює, що заява Лукашенка про закриття кордону є політичною, розрахованою на внутрішнього споживача, а саме на генералів та силовиків.

«Я працював у Мінську, добре знаю Лукашенка, тому можу сказати, що ці слова звучали для генералів. Для їхньої мобілізації, щоб посилити свої позиції, які дещо похитнулися після минулорічних виборів», — говорить Наливайченко.

За словами Олександра Коваленка, військово-політичного оглядача, заяву білоруського диктатора про перекриття кордону з Україною можна було б сприймати серйозно, якби вона мала практичний характер відразу ж після . Але, як ми можемо бачити, в реальності Білорусь нічого так і не зробила.

Я працював у Мінську, добре знаю Лукашенка, тому можу сказати, що ці слова звучали для генералів. Для їхньої мобілізації, щоб посилити свої позиції, які дещо похитнулися після минулорічних виборів

«Можливо, це обумовлено тим, що прикордонне відомство РБ саме не розуміє, що мав на увазі Лукашенко. Адже перекриття кордону може серйозно підірвати не тільки туристичний потік між країнами, а й торговий. А це зовсім не в інтересах Білорусі, у якої лише з Україною в товарообігу позитивне сальдо», — вважає Коваленко.

Продукт для свого споживача

Повідомлення про потоки зброї з України та терористичні осередки західних спецслужб чудово вписуються в ідеологію Лукашенка про насильницьке захоплення влади в країні. На початку квітня білоруський політик повідомив сенсаційну новину, що готувався військовий переворот та замах на нього за сценарієм українських «кольорових революцій». Але цьому вдалося запобігти завдяки спільній спецоперації російської ФСБ та білоруського КДБ. Про невдалий «переворот» згадав і Володимир Путін у зверненні до Федеральних зборів.

Святкування дня незалежності Білорусі у Мінську

«Лукашенко продовжує розповідати, що опозицію підтримують і готують до силового протесту західні спецслужби. Використовується версія про кровопролиття, що було під час Революції гідності в Україні. Мовляв, ви теж хочете повторення? За такими заявами чітко видно три головні цілі — показати білорусам, що опозиція має злочинні наміри, Захід лаштує переворот та підіграти Путіну в його заявах про держаний переворот в Україні», — пояснює заяви Лукашенка Микола Маломуж, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України.

Олександр Коваленко також вважає, що заяву про перекриття кордону з Україною не можна розглядати окремо від явищ і подій, які проєктує і генерує Росія. Зокрема, агресивна риторика Лукашенка прозвучала саме після візиту до Білорусі Миколи Патрушева, секретаря Ради безпеки РФ.

Додамо, що в День незалежності Білорусі у Вітебську відбулася робоча зустріч директора Служби зовнішньої розвідки РФ Сергія Наришкіна з головою КДБ Білорусі Іваном Тертелем.

Уперше про контрабанду зброї з України Лукашенко згадав ще у жовтні 2008 року. Тоді на зустрічі з Віктором Ющенком білоруський політик поскаржився на притік зброї через кордон. Саме в той час в російських ЗМІ запустили чутки про проблеми зі здоров'ям «бацьки». А в Мінськ послом РФ приїхав працювати Михайло Бабич, що мав би фіналізувати проєкт Союзної держави та зміну Лукашенка в ході президентських виборів на більш зручного для Кремля політика. Щоправда, тоді у Кремля нічого не вийшло.

Лукашенко продовжує розповідати, що опозицію підтримують і готують до силового протесту західні спецслужби. Використовується версія про кровопролиття, що було під час Революції гідності в Україні. Мовляв, ви теж хочете повторення?

«Така риторика Лукашенка не сприяє зниженню напруженості з сусідніми з Білоруссю країнами, а в майбутньому, при виникненні такої потреби у Москви, почне набувати практичного характеру, що лише створить ще більший розрив республіки із зовнішнім світом і прискорить процес її аншлюсу Росією», — прогнозує Коваленко.

У свою чергу Наливайченко зазначає, що у відповідь на подібні заяви Лукашенка українська влада мала б пришвидшити процес демаркації спільного кордону з його інженерним облаштуванням.

Ми тут усі гуляємо. Лукашенко не бажає прощатися з короною, а білоруси не хочуть терпіти підстаркуватого диктатора
Шлюбні ігри тиранів. Таємниці, коханки та діти від них — це не про Казанову, а про те, як живуть тоталітарні лідери