В Офісі президента повернулись до теми референдуму стосовно окупованого Донбасу. Тепер до Донбасу хочуть «доєднати» ще й анексований Крим. Леонід Кравчук вже вдруге заговорив про необхідність народного волевиявлення. Інструмент для цього вже є — нещодавно Верховна Рада ухвалила Закон «Про народовладдя через всеукраїнський референдум».

Провокація думок

Голова української делегації в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на сході України (ТКГ) перший президент Леонід Кравчук заявив, що питання Донбасу і Криму необхідно винести на всеукраїнський референдум. «Йдеться про мир і війну, про життя і смерть, рідко буває, щоб так глибоко розходилися люди, а вони розходяться. Тому, можливо, нам потрібно буде винести для того, щоб люди сказали, як має бути організоване життя в тих регіонах, які сьогодні не контролюються Україною, але є українськими територіями», — сказав Кравчук в ефірі каналу «Україна 24».

Як то кажуть, політичний досвід нікуди не подінеш: заява вийшла гучною, але незрозуміло, що саме Кравчук хотів би запитати у народу. Нагадаємо, згідно з новим законом про референдум, на плебісцит можна виносити лише одне чітко сформульоване питання. Власне, необхідного ефекту Кравчук досяг — заяву, зроблену на одному з найрейтинговіших телеканалів у вечірній прайм-тайм, почали тиражувати та обговорювати.

Леонід Кравчук / УНІАН

Кравчук послідовний в питанні референдуму. Так, ще в серпні 2020-го він заявляв, що коли в ході перемовин не буде досягнуто практичних зрушень, питання окупованих територій доведеться вирішувати на референдумі. «Якщо миру не вдасться досягти і ситуація на Донбасі весь час заходитиме в глухий кут, тоді ми мусимо вдаватися до іншого вирішення — шукати інші формати, можливо, використовувати механізм референдуму, все можливо», — говорив політик в ефірі того ж каналу.

Втім, опитані Chas News експерти відзначають, що винесення питань щодо Криму і Донбасу на референдум суперечить Конституції, де чітко вказано їхню приналежність і суверенітет. А із заяв Кравчука можна зробити висновок, що українська влада не має варіантів щодо подальшого вирішення проблеми окупованих територій. Тому до процесу намагаються залучити населення, щоби в подальшому маніпулювати його рішенням.

«Влада не знає, що робити з цими територіями, тому перекладає це питання, а разом і відповідальність, на народ. Подібні заяви зі сторони ТКГ вказують на відсутність розуміння і планів, як діяти далі. Питання Криму і Донбасу апріорі не може порушуватись на референдумі, тому що це суверенні українські території. Більш того, такі питання тягнуть на кримінальну відповідальність за посягання на суверенітет і територіальну цілісність України», — вважає політолог Дмитро Снєгірьов.

Справи невтішні

2020-й не приніс великих здобутків в роботі ТКГ по Донбасу. Розведення сил на чотирьох нових ділянках лінії зіткнення не сталося. В останній момент зірвали новорічний обмін полоненими. Перемир'я, яким постійно хизується Зеленський, фактично не діє — командування Операції об'єднаних сил майже щодня рапортує про обстріли українських позицій і втрати серед особового складу. Представлений Кравчуком в рамках ТКГ «План спільних кроків» не прийняла інша сторона, а жоден пункт з нього не виконаний. Нагадаємо, за документом, до кінця 2020 року мав пройти обмін полоненими за формулою «всіх — на всіх». А вже в лютому 2021 року бойовики ОРДЛО та російські найманці мусили залишити окуповані території, а український кордон повинен був перейти під контроль прикордонної служби. Навесні на звільнених територіях мали відбутися місцеві вибори за українськими законами.

Форум «Російський Донбас» / відкриті джерела

Значуща деталь: за кілька днів до заяви Кравчука про референдум в окупованому Донецьку пройшов форум «Російський Донбас». У заході взяли участь ключові пропагандисти Кремля — головний редактор Russia Today Маргарита Симоньян, її чоловік телеведучий Тигран Кеосаян та головний редактор радіостанції «Говорить Москва» Роман Бабаян. На форумі було представлено проєкт доктрини «Російський Донбас» з закликами про приєднання «ДНР» і «ЛНР» до РФ. Можна лише припустити, яку телевізійну картинку з окупованих територій транслюватимуть під час підготовки до референдуму, якщо українська влада на нього наважиться.

Поки не готові

На сьогодні українське суспільство не підтримує ідеї вирішення питання окупованих територій шляхом плебісциту. Про це свідчать дані соціологічного опитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» в серпні — листопаді 2020 року. Лише 50% опитаних висловилися за винесення питання про особливий статус ОРДЛО на референдум. Не знайшла ця ідея схвалення і в жовтні, під час опитування Зеленського на місцевих виборах. Думки щодо створення вільної економічної зони на території Донецької та Луганської областей розділилися навпіл: 46,7% — «за», «проти» — 46,4%.

Лише 50% опитаних висловилися за винесення питання про особливий статус ОРДЛО на референдум

Військово-політичний оглядач Олександр Коваленко вважає, що заява про референдум — перевірка, який відгук ця ідея матиме у електорату. Одразу після анонсування підготовки до референдуму проросійські ЗМІ почнуть формувати у населення точку зору, вигідну ворогам України. «Головна проблема — залежність багатьох українців від ЗМІ та тих наративів, які вони транслюють. З урахуванням того, що в Україні немає вільних і незалежних ЗМІ, а низка з них не просто схильні до політичної ангажованості, але і є прямими агентами Кремля, дуже висока ймовірність маніпуляцій подібними темами», — зауважує Коваленко.

Відповідно до нового закону про референдум, результати народного волевиявлення є обов’язковими для розгляду й ухвалення відповідного рішення. Тому плебісцит дасть змогу закріпити необхідні для влади рішення. Тут головне — провести відповідну інформаційну кампанію.

Кравчук не бачить передумов для зустрічі у нормандському форматі у 2021 році
Кравчук заявив, що ситуація на Донбасі загострюється