З 1 січня у Казахстані тривають масові протести через ціни на паливо. Заворушення охопили більшість великих міст країни. Президент відправив уряд у відставку і запровадив надзвичайний стан у трьох регіонах.
Chas News пояснює, чому почалися протести, до чого вони вже призвели та чого саме вимагають мітингувальники.
Причина масових протестів у Казахстані
Заворушення в країні почалися 1 січня після зростання цін на скраплений газ. Тариф зріс удвічі — з 60 тенге ($0,14) за літр до 120 тенге ($0,28).
Влада пояснила, що ціни на газ з Нового року стали вільними. А коли громадяни вже вдалися до протестів, в уряді додали, що вимоги повернути старі ціни суперечать «законам ринку».
Протести почалися у місті Жанаозен, де у 2011 році поліція відкрила вогонь по протестувальниках. Наразі люди мітингують в усіх великих містах Казахстану, тривають сутички із поліцією.
За порушення громадського порядку поліція вже затримала понад 200 людей. У МВС Казахстану повідомляють про початок 13 досудових розслідувань проти затриманих.
Незважаючи на те, що уряд погодився знизити ціни на паливо у Мангістауській області, обурені не розійшлися. Тепер вони вимагають викорінення корупції та виходу країни з політики Нурсултана Назарбаєва, першого президента країни.
Запровадження надзвичайного стану
У вівторок, 4 січня, президент Касим-Жомарт Токаєв запровадив надзвичайний стан у найбільшому місті країни Алмати та у Мангістауській області. 5 січня НС запровадили й в Алматинській області. В’їзд та виїзд з регіону обмежений.
Надзвичайний стан триватиме до 19 січня. Указ президента також передбачає комендантську годину з 23:00 до 7:00 та заборону на масові зібрання.
Токаєв записав відеозвернення, у якому заявив, що владу в Казахстані не повалять, а суспільству потрібен діалог.
Як і самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко під час протестів у своїй країні, глава Казахстану заговорив про «зовнішні» провокації.
«Дорогі співвітчизники. Знову звертаюсь до вас: виявити розсудливість і не піддаватися на провокації зсередини та ззовні, ейфорії мітингівщини та вседозволеності. Заклики атакувати службові приміщення цивільних та військових відомств є абсолютно незаконними. Це злочин, за який може бути покарання. Влада не впаде, але нам потрібен не конфлікт, а взаємна довіра та діалог», — заявив Токаєв.
Відставка уряду
У середу, 5 січня, президент Казахстану відправив уряд у відставку. Обов’язки прем’єр-міністра тимчасово перейшли першому віцепрем'єру Аліхану Смаїлову.
Токаєв заявив, що саме уряд відповідальний за зростання цін на газ та підкреслив, що міністри не впоралися зі стримуванням інфляції.
Також президент звільнив держсекретаря країни Кримбека Кушербаєва.
Вранці 5 січня демонстранти захопили будівлю міської адміністрації, в ній спалахнула пожежа. ЗМІ повідомляють, що на бік протестувальників переходить дехто з силовиків.
Що треба знати про Казахстан
Казахстан — друга за площею країна на пострадянському просторі (після Росії) та дев’ята у світі. Водночас густота населення країни дуже невелика — згідно з переписом 2020 року, тут мешкає 18,6 млн людей.
Економіка Казахстану є найбільшою в Центральній Азії. Її основними галузями є видобувна промисловість та металургія. Головним партнером країни є Росія.
Казахстан є президентською республікою. Втім, майже 20 років — з 1990-го до 2019-го — президентом країни був політик радянських часів Нурсултан Назарбаєв. 20 березня 2019 року на цій посаді його змінив Касим-Жомарт Токаєв. Цього ж дня столицю Астану перейменували на честь першого президента — на Нурсултан.
Стано на серпень 2021 року середня зарплата в Казахстані складала $600 (в Україні на листопад було 14,2 тис. грн, або близько $525).
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини та публікує дивовижні історії. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.