Фрідріх Мерц

В кінці лютого 2025 року в Німеччині консервативний блок ХДС/ХСС здобув перемогу на парламентських виборах у Німеччині до Бундестагу, набравши 28,5% голосів. Очільник блоку Фрідріх Мерц має найбільше шансів стати новим канцлером.

Мерц неодноразово підтримував Україну та першим з німецьких політиків приїздив до Києва після деокупації частини Київської області навесні 2022 року. Тоді політик заявив про необхідність постачання Україні зброї та надання статусу кандидата на вступ до ЄС, а також висловив підтримку від Німеччини українському народу.

Сhas News розповідає, чим відомий Фрідріх Мерц і яка у нього зараз позиція щодо війни в Україні.

Біографія Фрідріха Мерца: юрист, пілот, мільйонер

Фрідріх Мерц

Фрідріх Мерц — мільйонер, який називає себе «представником середнього класу», а ще пілот-любитель, що обожнює подорожувати за штурвалом свого двомоторного літака і навіть мав досвід пілотування винищувача.

Народився 11 листопада 1955 року в місті Брілон, що на заході Німеччини, у землі Північний Рейн — Вестфалія. Зараз йому 69 років.

Вищу освіту здобув у Боннському університеті за юридичним фахом. Ще у 1990 році став депутатом Європарламенту від ХДС, до якого приєднався в молодому віці.

П’ять років потому, 1994 року, став депутатом Бундестагу.

У 2000-му, коли канцлером Німеччини  був «друг путіна», соціаліст Герхард Шредер, а опозиційний ХДС очолював Едмунд Штойбер, Мерца обрали головою фракції в бундестазі.

Його тоді вважали одним із найімовірніших спадкоємців Штойбера. Але зрештою боротьбу за цю спадщину виграла Ангела Меркель.

Після нового програшу соціалістам на позачергових виборах 2002 року Меркель очолила і партію, і фракцію, а Мерца посунула у свої заступники.

Ідеологія Меркель — лівіша за ідеологію Мерца — принесла партії успіх: у 2005 році ХДС/ХСС переміг на виборах і повернувся до влади.

Тим часом Мерц поступово відмовився від боротьби за партійне лідерство, і у 2009-му, у 55 років, залишив політику, щоб працювати за фахом — займатися корпоративним правом.

Мерц став радником і членом правління кількох великих компаній, що, за даними німецьких ЗМІ, зробило його мільйонером.

У 2018 році, коли 63-річна Меркель оголосила про намір піти з політичної сцени та залишити посаду лідерки партії, 62-річний Мерц вирішив повернутися, щоб посісти її місце.

Йому це вдалося лише з третьої спроби. Серед рядових членів партії Мерц завжди був найпопулярнішим кандидатом у лідери, однак спочатку очільника ХДС обирали не всі партійці, а тільки делегати з’їзду. І двічі Мерч програвав.

Спочатку партійний істеблішмент віддав перевагу висунутій Ангелою Меркель спадкоємиці — Аннегрет Крамп-Карренбауер. А коли та не впоралася й пішла у відставку, керівництво партії зробило ставку на прем’єра землі Північний Рейн — Вестфалія Арміна Лашета.

Лише після поразки ХДС на виборах до бундестагу восени 2021 року партійне керівництво наважилося передати право вибору лідера всім членам партії. І вже тоді Мерц упевнено переміг двох суперників, отримавши 62% голосів.

Блок Фрідріха Мерца — ХДС/ХСС 

ХДС/ХСС

ХДС/ХСС — це коаліційне об'єднання політичних партій Німеччини, що складається з Християнсько-демократичного союзу (ХДС) та Християнсько-соціального союзу (ХСС). За політичною позицією це правоцентристське об'єднання, а за ідеологією — консервативне.

Ці партії мають спільні цілі, ідеологію та програму. В сучасній політичній лексиці Німеччини їх часто називають «Унією». Різниця між партіями полягає в тому, що ХСС діє лише на території Баварії, а ХДС — на решті території Німеччини.

Коаліція ХДС/ХСС функціонує як єдина парламентська фракція в Бундестазі. Обидві партії також мають спільну молодіжну організацію — Молодіжний союз. На виборах ці партії виставляють кандидатів окремо: у Баварії це кандидати від ХСС, а в решті Німеччини — від ХДС.

Особисте життя Фрідріха Мерца: дружина й діти

Фрідріх Мерц дружина

У 1981 році Фрідріх Мерц одружився з донькою юриста з Саарланду — Шарлоттою Ґасс. За рік до того вони познайомилися на студентській вечірці в Бонні, де вивчали право. В одному з інтерв'ю Шарлотта зізналася, що у них з Фрідріхом було кохання з першого погляду

У їхньому шлюбі народилося троє дітей — дві доньки і син. Причому, первісток у пари з'явився ще під час їхнього навчання, тому виховання дитини студенти поєднували з походами на лекції.

Зараз у подружжя Мерц вже семеро онуків.

64-річна Шарлотта Мерц є директоркою окружного суду в Арнсберзі, де вона спеціалізується на сімейному праві, зокрема на суперечках щодо опіки та розлучень. Пані Шарлотта вже заявила пресі, що хоче продовжувати свою професійну діяльність, навіть якщо її чоловік стане новим главою уряду.

Батьки Фрідріха Мерца: нацистський слід

Дід Фрідріха Мерца по матері з 1917 по 1937 був бургомістром міста Брілон, залишаючись на посаді після приходу до влади нацистів. Пізніше він був зарахований в резерв SA в званні обершарфюрера і в НСДАП. Через це у 1947 році проходив процедуру денацифікації.

Батько Мерца під час Другої світової війни був у складі Вермахту, але близко чотирьох років провів у полоні. А згодом працював суддею та провів кілька великих судових процесів проти нацистських чиновників.

У батьків Фрідріха Мерца було четверо дітей. Молодша сестра політика загинула у ДТП у віці 21 року. А молодший брат помер від розсіяного склерозу, не доживши до 50.

Позиція Фрідріха Мерца щодо України

Фрідріх Мерц

Фрідріх Мерц активно підтримує Україну з початку повномасштабного вторгнення росії. Він став першим німецьким політиком, який відвідав Україну після деокупації Київщини на початку травня 2022 року. 

Тоді він зустрівся з мером Києва Віталієм Кличком, якого з часів боксерської кар'єри люблять і поважають у Німеччині,  та сказав, що вони є давніми знайомими.

Фрідріх Мерц

Керівник ХДС неодноразово критикував уряд Німеччини та інші країни-союзники за їхнє зволікання та надмірну обережність у наданні військової допомоги Україні.

Зокрема, в контексті відмови канцлера Олафа Шольца постачати далекобійні ракети Taurus Мерц регулярно висловлювався за дозвіл Збройним силам України завдавати далекобійних ударів по військових об'єктах на території росії.

Під час Мюнхенської безпекової конференції 2025 року Фрідріх Мерц знову порушив питання надання ракети Taurus Україні. Він заявив, що особисто не проти надання дозволу, але зазначив, що це рішення треба узгоджувати з іншими країнами, зокрема Францією та Великою Британією.

Щодо членства України в НАТО Фрідріх Мерц заявив, що вже є ухвалене рішення про перспективу вступу, і він не погоджується з думкою, що приєднання до Альянсу стане неможливим у світі переговорів з росією.

Раніше Мерц також запропонував створити контактну групу за участі Німеччини, Польщі, Великої Британії та Франції, щоб сформулювати спільну позицію щодо справедливого завершення війни для України.

Мерц вважає, що амбіції президента росії володимира путіна не обмежуються лише Україною, а спрямовані на всю територію колишнього Радянського Союзу. На думку лідера ХДС/ХСС, за кілька років росія може стати серйозною загрозою для НАТО. 

Також політик критикував будівництво «Північного потоку-2».«Чим більше конфлікт загострюється, тим більше питання набуває уваги: чи дійсно правильно, що ми будуємо цей трубопровід? Путіну потрібно знати, що ми будемо принаймні думати над цією темою, якщо він продовжить це робити», — говорив Мерц.

У Мюнхені у лютому 2025 року Мерц зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським, запевнивши його у солідарності щодо досягнення миру з позиції сили. Він підкреслив, що Україна повинна бути присутня за столом переговорів з росією за підтримки Європи.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Яка різниця між нацизмом та фашизмом: пояснюємо на фактах з історії