Мюнхенська безпекова конференція-2025
ОПУ

У п'ятницю, 14 лютого 2025 року, ув Німеччині почалась щорічна Мюнхенська безпекова конференція, куди приїхали 60 лідерів держав та урядів. Цьогоріч головна тема зустрічі — війна росії проти України. 

Chas News зібрав головні заяви першого дня конференції.

Зеленський не чекає мирну угоду у Мюнхені

Президент України Володимир Зеленський сказав, що поїде на зустріч до Саудівської Аравії, яку раніше анонсував президент США Дональд Трамп. Але наголосив, що не зустрічатиметься там із росіянами.

Ось головне із заяв Зеленського у Мюнхені:

  • Сьогодні не йдеться про мирну угоду, сьогодні ми не говоримо про будь-яку мирну угоду. Не треба шукати посередництва між Україною і путіним, нам потрібна тверда підтримка сильної країни — Сполучених Штатів.
  • Україні потрібна армія з 1,5 млн людей із сучасною зброєю у разі, якщо країна не вступить до НАТО. За словами Зеленського, вступ України до НАТО — це «найдешевший варіант», як можна зупинити російську агресію.
  • Мапа розміщення військового контингенту в Україні вже готова. Вона непублічна, каже Зеленський. Водночас президент наголосив, що Україна готова, щоб цей контингент складався тільки з українців, однак для цього партнери мають добре його оснастити.
  • Росія створює угруповання на території Білорусі — близько 100-150 тис. бійців.
  • Телефонні розмови між Трампом та путіним не становлять загрози для Сполучених Штатів та Трампа, тому що Трамп сильніший за путіна.

Джей Ді Венс звинуватив Європу

Віцепрезидент США Джей Ді Венс на Мюнхенській конференції звинуватив європейські країни у відході від демократії та погодився приїхати до росії на переговори:

  • Адміністрацію Трампа, за словами Венса, турбує європейська безпека. Він висловив сподівання, що та зможе досягнути «розумного врегулювання» російсько-української війни.
  • Загроза щодо Європи, яка найбільше його турбує, — це не рф, не Китай, не будь-який інший зовнішній актор, а «загроза зсередини». Венс каже, що Європа «відійшла від наших спільних цінностей».
  • Вибори в Румунії, за його словами, були скасовані країною «через надумані підозри та величезний тиск з боку її континентальних сусідів».
  • Венс заявив, що про проблеми міграції в Європі виникли в результаті рішень політиків по всьому континенту та світу за останні 10 років.

Міністр оборони Німеччини Пісторіус вказав на помилки адміністрації Трампа

Головні тези з виступу міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса:

  • Адміністрація Трампа зняла зі столу переговорів два важливих питання без жодної необхідності в цьому: членство України в НАТО і питання про те, як можуть виглядати територіальні зміни в Україні. Пісторіус назвав це помилкою.
  • Європейці також мають бути залучені до переговорного процесу стосовно досягнення миру.
  • Європі доведеться більше інвестувати у свою оборону.

Фон дер Ляєн пообіцяла прискорити процес вступу України до ЄС

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн пообіцяла прискорити процес вступу України до Євросоюзу.

«Ми активізуємо нашу роботу для прискорення процесу вступу України до Європейського Союзу. Ми вже досягли значного прогресу, але зараз знову настав час пересувати гори. Моє послання таке: ви бачите, як Європа адаптується, як Європа пришвидшується, як Європа змінює ситуацію — негайно», — сказала фон дер Ляєн.

Фон дер Ляєн наполягла на важливості збільшення всіма країнами-членами ЄС оборонних видатків у найближчому майбутньому.

«Я можу оголосити, що пропонуватиму активувати положення про звільнення від зобов'язань (імовірно, йдеться про вимогу до країн-членів блоку дотримуватися жорсткої фінансової дисципліни. — Авт.) щодо оборонних інвестицій. Це дозволить державам-членам суттєво збільшити свої оборонні видатки. Звісно, ми робитимемо це контрольовано і на певних умовах», — додала фон дер Ляєн.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Що хоче путін і у чому загроза Китаю: головне із безпекового звіту 2025