кібератака на Мін'юст

Російська кібератака на Мінʼюст, яка сталася 19 грудня зупинила в Україні роботу державних реєстрів та низку послуг у застосунку «Дія». Хакери запевняють, що викрали даних на 1 млрд рядків та видалили інформацію з українських ресурсів. Станом на 20 грудня в Україні не працює понад 60 держреєстрів. У Мінʼюсті цю кібератаку вже назвали наймасштабнішою за останній час.

Сhas News розповідає, що відбулося, чи був витік інформації, як українцям надаватимуть послуги поки реєстри не працюватимуть та коли їх відновлять.

Що атакували росіяни

Ввечері 19 грудня у російському Telegram-каналі XakNet Team повідомили про кібератаку на ДП «Національні інформаційні системи» (НАІС), яке є оператором даних з реєстрів.

«Далі в результаті атаки на НАІС ми вийшли в інфраструктуру зі всіма даними Міністерства юстиції України», — написали хакери.  

У повідомленні хакерів вказується, що вони нібито завантажили дані на 1 млрд рядків, видалили з ресурсів Мін’юсту їх та резервну копію на польських серверах. 

Спершу НАІС повідомив про планові технічні роботи, які мали тривати з 22:00 до 24:00. Близько опівночі в Мін’юсті заявили про кібератаку.

Міністер юстиції Ольга Стефанішина заявила, що на відновлення вебресурсів може піти до двох тижнів. Міністр додала, що росіяни атакували державні реєстри з метою порушити роботу критично важливої інфраструктури України.

Станом на 12:00 20 грудня сайт НАІС, Мін’юсту та Єдині та державні реєстри (ЄДР) не працюють. За даними Opendatabot, до ЄДР належить близько 60 різних реєстрів. 

Наймасштабніша кібератака на державні реєстри України: все що про неї відомо

За версією СБУ — за кібератакою стоять російські спецслужби. «Зокрема, угруповання, повʼязане з ГРУ», — заявила Стефанішина на брифінгу 20 грудня. За її словами це була масована атака на всю інфраструктуру, яка готувалася не один місяць.

Які загрози і наслідки кібератаки на Мінʼюст

Головна загроза — повна зупинка нотаріату та ріст шахрайства з довіреностями, оскільки їхню справжність складно перевірити фізично, заявляє Андрій Перевезій, засновник аудиторської компанії з інформаційної безпеки Disl.Tech. 

Колишній заступник керівника Держспецзв’язку Віктор Жора каже, що через кібератаку робота нотаріусів, покупців та продавців майна тимчасово буде паралізована.

Громадяни в більшості не відчують наслідків атаки, хіба що буде сповільнений процес оформлення деяких документів, каже високопоставлений чиновник в одному з органів нацбезпеки. «Для держави це фактично втрата іміджу, тому що ми будуємо цифру державу», — додає він.

Як надаватимуть послуги поки реєстри не працюватимуть

Очільниця Міністерства юстиції Ольга Стефанишина звернула увагу, що всі акти цивільного стану про народження, смерть, одруження і розлучення можуть здійснюватись у звичайному порядку, але із застосуванням паперових носіїв.

Найближчим часом на офіційній Facebook-сторінці Мін’юсту буде розміщена інформація про відділи реєстрації актів цивільного стану, до яких можна звернутися по всій території України для здійснення відповідних дій.

При цьому всі соціальні виплати, пов’язані з настанням певних актів цивільного стану, здійснюються на основі відповідних заяв також будуть розглянуті після відновлення реєстрів.

Реєстрація відомостей про заповіти, зміни до них, скасування заповітів, зведені спадкові справи, спадкові договори, зміни до них, розірвання спадкових договорів, дублікати про нотаріальне посвідчення довіреностей, припинення їх дії здійснюється без доступу до реєстрів. Тобто ці дії будуть здійснюватися нотаріусом.

Фактично всі нотаріальні дії, які не потребують перевірки даних в реєстрах, будуть здійснюватись державними та приватними нотаріусами.

Державна реєстрація юридичних осіб, їхньої символіки, громадських формувань, які не мають статусу юридичної особи, фізичних осіб-підприємців та відокремлених підрозділів юридичної особи здійснюється виключно програмним забезпеченням ДРРП.

Коли відновляться реєстри

Якщо резервні копії втрачені, то ситуація буде значно гіршою, ніж 14 січня 2022 року, коли росіяни атакували 70 сайтів українських держорганів, каже колишній заступник керівника Держспецзв’язку Віктор Жора. Відновлювати реєстри доведеться із паперових документів. 

Стефанішина запевняє, що реєстри будуть відновлені.

«У нас є бекап всіх даних з усіх державних реєстрів. Наші сервери розміщені в не одній локації», — сказала вона на брифінгу.

У ніч на 24 лютого росія хотіла знищити весь кіберзахист України — СБУ