Мережа магазинів «Спортмастер» опинилася «у товаристві» Віктора Медведчука і Оксани Марченко: на власника мережі сингапурську компанію Sportmaster Operations Pte. Ltd наклали санкції РНБО. Як повідомили у РНБО, основою для застосування санкцій стали доповіді керівництва Збройних сил України, Головного управління розвідки Міноборони та Служби зовнішньої розвідки. Втім, рішення має гриф «таємно», тому не може бути розголошене. А це автоматично означає щедре підґрунтя майбутніх конспірологічних теорій. Так само, як і можливість оскаржити санкції в судах.

До чого ж тут спорт?

Можна сперечатися, чи законним було накладати санкції на активи Медведчука / Козака / Марченко, російські енергетичні та фармацевтичні бізнеси, але хоча б зрозуміло — чому.

А ось санкції щодо «Спортмастера» викликали у суспільстві подив. Згодом в СБУ пояснили, що санкції проти компанії пов'язані з її діяльністю на території анексованого Криму. Мовляв, через Міністерство закордонних справ неодноразово зверталися з відповідними нотами до держорганів Сингапуру. Але звернення залишилися без розгляду і належного реагування.

У «Спортмастері» Крим вважають частиною Росії / Getty images

Зауваження до «Спортмастера» з'являлися давно. В 2015 році мережа магазинів начебто виступила спонсором конкурсу краси на окупованих територіях Донбасу. Тоді компанія повідомила, що інформація неправдива, а господарську діяльність на території Луганська і Донецька вони не ведуть з літа 2014 року. А ось у окупованому Криму справді працюють. Більше того, в компанії навіть маркують півострів як частину РФ.

Любов до Криму

«Спортмастер» є російським бізнесом з міжнародною пропискою. Діяльність компанія розпочала 1996 року, а в 2012 році змінила місце реєстрації з Росії на Сингапур та отримала назву Sportmaster Operation Pte.Ltd. Згідно з даними відкритих реєстрів, ані компанія, ані її власники не пов'язані з Медведчуком чи його оточенням. Власниками Sportmaster Operation Pte.Ltd є брати Микола та Володимир Фартушняки, Олександр Михальський та Дмитро Дойхен.

Відзначимо, що санкції не пов'язані персонально з бенефіціарами мережі. Адже, за даними відкритих реєстрів, Миколі Фартушняку належить агрокомпанія «Агрокультура Мостиська» у Львівській області. Разом з братом Володимиром вони також мають частки в компанії Ostin. Жодна з них не потрапила під обмеження.

Більш за те, крім ТОВ «Спортмастер-Україна», діяльність якої потрапляє під санкції через материнську компанію Sportmaster Operations Pte. Ltd, в Україні також веде господарчу діяльність дочірнє підприємство «Спортмастер-Україна». І воно під санкціями не опинилося.

Паралімпійський рух на Мальті

У 2016 році всі бенефіціари Sportmaster Operation отримали громадянство Мальти. Варто відзначити: місцева преса активно писала, що вони купили паспорти в обхід офіційної процедури набуття громадянства. Втім, жоден з власників компанії не фігурував в антикорупційних розслідуваннях чи у справах про фінансування тероризму в Україні.

Хоча постать Дойхена принаймні повинна була би зацікавити компетентні органи — він разом з російською корпорацією «Ростех» (виробництво та експорт високотехнологічної промислової продукції цивільного та військового призначення) є власником компанії-організатора міжнародного авіаційно-космічного салону МАКС.

Ще цікавіше те, що ТОВ «Спортмастер-Україна» є одним з співзасновників асоціації «Спортивна індустрія України». Більш того — єдиним зі співзасновників асоціації, якого у повній мірі можна віднести до великого бізнесу. ТОВ «Спортмастер-Україна» та асоціація «Спортивна індустрія України» навіть зареєстровані за однією адресою: м. Київ, вул. Курганівська, 3.

Витяг з реєстру

Очолює асоціацію «Спортивна індустрія України» Валерій Сушкевич, голова Національного паралімпійського комітету України. Нещодавно в мережі з'явилися журналістські розслідування про діяльність паралімпійського комітету в анексованому Криму. Йдеться про перереєстрацію на території РФ Національного центру паралімпійської і дефлімпійської підготовки та реабілітації інвалідів, що знаходиться в Євпаторії. Втім, якихось доказів того, що бенефіціари «Спортмастера» мають відношення до кримської нерухомості паралімпійського комітету України, немає. Chas News намагався зв'язатися з Сушкевичем, але на момент публікації матеріалу не отримав відповіді.

А, може, то все конкуренти?

Зазначимо, що рішення про запровадження санкцій РНБО вже вдруге приймає неочікувано, без попередніх витоків інформації. Ба більше, очікування їх навіть змусило Петра Порошенка переоформити на себе телеканал «Прямий», щоб той не потрапив під можливі обмеження. Це вказує на підготовку в режимі повної секретності, адже жодного інсайду не з'явилося ні до, ні після засідання РНБО.

Витяг з реєстру

Мабуть, тому вже виникли припущення про те, що «Спортмастер» «замовили» конкуренти. Одразу кілька джерел видання в складі фракції «Слуга народу» припустили, що санкції проти компанії могли ввести для конкурентної боротьби на ринку спортивних товарів. «Є думки, що рішення було пролобійовано на користь конкурентів, наприклад, мережі Decathlon чи «Епіцентру». Підстави говорити про це є, давайте почекаємо. З часом стане зрозуміло», — говорить на правах анонімності один з нардепів.

На конкурентну боротьбу натякають і в самому «Спортмастері». Людмила Книш, генеральний директор українського підрозділу компанії, назвала санкції неаргументованими та безпідставними, що викликають багато запитань, відповіді на які поки що не можуть дати навіть провідні юристи України. «Компанії в 2021 році виповнюється 25 років. За час своєї діяльності вона стала одним із найбільших ритейлерів на ринку спортивних товарів. Ми за чесний бізнес і розвиток ринку у прозорому конкурентному середовищі», — говорить Книш.

Джерела Chas News в апараті РНБО стверджують, що не варто шукати таємних мотивів санкцій проти «Спортмастера». Є факти роботи на території анексованого Криму, вони і стали основою рішення. «Дійсно, робота в Криму не була секретом протягом багатьох років. Чому на це закривали очі? Важко сказати, можливо, не було політичної волі у керівництва держави. Думаю, є компанії, яким варто переглянути географію своєї діяльності», — каже наш співрозмовник.

Втім, може статися, що обидві версії мають право на існування. І конкуренти просто скористалися любов’ю засновників «Спортмастера» до окупованого Криму. В Україні так буває.

З Америки «з любов'ю». Як пов’язані невдала спроба імпічменту Трампу та санкції проти Медведчука?
Стало відомо, кому віддадуть підсанкційне майно, яке забрали у Медведчука