Українська енергосистема витримала вже три зими під постійними російськими ударами. У 2024 році енергетикам вдалося втримати постачання електроенергії, навіть коли по країні били ракети та дрони.
Однак останнім часом росія наростила виробництво ударних безпілотників, які здатні перевантажувати українську ППО. Саме це робить прийденшню зиму більш небезпечною.
Цьогоріч Україна розробила нову стратегію щодо забезпечення електропостачання в зимовий період на тлі російських ударів по енергоінфраструктурі, пише The Wall Street Journal.
Російські удари по український енергетиці
З початку повномасштабного вторгнення всі теплові електростанції України зазнавали атак. Частину з них вдалося відновити, інші зруйновані безповоротно.
За словами колишнього міністра енергетики Ольги Буславець, Україна втратили понад половину генеруючих потужностей через ворожі обстріли.
До війни більшість електроенергії Україна отримувала від атомних станцій. Але найбільша з них — Запорізька АЕС — перестала працювати після захоплення російськими військами у 2022 році. Нині атомна генерація забезпечує приблизно половину потреб країни.
WSJ пише, що удари по енергетичній інфраструктурі залишаються частиною російської стратегії тиску. Ворог хоче позбавити українців світла і тепла взимку. Втім, ця тактика поки що не спрацювала: у 2024 році енергосистема витримала усі ворожі обстріли.
Чи вистачить Україні систем ППО, щоб захистити енергетику
Цьогоріч росія посилила виробництво безпілотників, що дозволяє їй атакувати енергетичні об'єкти сотнями дронів одночасно. Це створює додаткове навантаження на українську систему протиповітряної оборони.
Київ закликає союзників посилити ППО та просить передати більше комплексів Patriot.
США й Німеччина пообіцяли поставити кілька систем до кінця 2025 року, але українська влада наголошує: цього замало, щоб повністю захистити міста й енергетичну інфраструктуру.
Секретні парки американських акумуляторів допоможуть уникнути блекаутів
У 2025 році енергопостачальники країни роблять ставку на мережу величезних батарей американського виробництва, що зберігаються в суворо секретних місцях у різних регіонах України.
Такі акумуляторні парки призначені для усунення перебоїв у енергопостачанні України та регулювання його роботи, надаючи альтернативне джерело енергії навіть у разі атак на енергосистему. Таке обладнання взимку допоможе енергетикам уникнути блекаутів.
До прикладу, на одному з таких майданчиків під Києвом стоять ряди білих контейнерів заввишки близько двох з половиною метрів. Усередині — гігантські батареї, які, за словами інженерів, «гудуть, як живе серце».
Загальна потужність шести таких об'єктів сягає 200 МВт, чого вистачить, щоб забезпечити електрикою близько двох годин приблизно 600 тис. будинків, пише WSJ.
І додає, що проєкт зі встановлення батарей завершили у серпні 2025 року. Він коштував $140 млн. Його профінансували ДТЕК та консорціум українських банків, а обладнання поставила американська компанія Fluence.
За словами генерального директора Fluence Джуліана Небреди, батареї оснащені сучасними системами пожежної безпеки, а їхня модульна конструкція дозволяє швидко замінювати пошкоджені блоки.
«Якщо один контейнер вийде з ладу, система продовжить працювати. Для України це надзвичайно важливо», — зазначає він.
Відновлювані дрежела: як Україна розвиває вітряну і сонячну енергію
Україна також активно розвиває вітрову та сонячну енергетику, розглядаючи це як частину своєї оборонної стратегії.
Варто зазначити, що відновлювані джерела енергії не можуть повністю замінити атомну або вугільну, але їхня наявність урізноманітнює енергобаланс і робить її більш гнучкою і живучою: якщо одну турбіну пошкоджено, інші продовжують працювати, наголошується у статті WSJ.