Кабінет міністрів вніс до Парлементу законопроєкти № 10378 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби».
Про це йдеться на сайті Верховної Ради. Розповідаємо, які пропозиції щодо вдосконалення мобілізації передбачає документ.
Зниження призовного віку і скасування строкової служби
Згідно із законопроєктом призовний вік хочуть знизити з 27 до 25 років.
А строкову службу пропонують скасувати взагалі. Так, усіх строковиків звільнять у запас, а мобілізувати лише через 6 місяців після звільнення зі строкової служби. Або ж після звільнення вони за бажанням можуть укласти контракт.
На заміну строковій службі пропонують запровадити базову військову підготовку, яку громадянин України має пройти до 25 років. Вона триватиме до трьох місяців та буде при всіх навальних закладах.
Звільнення з військової служби та відпустки
Законопроєкт пропонує надати можливість мобілізованим, які прослужили 36 місяців, право звільнитися зі служби. Тих, кого звільнили в запас, не зможуть призвати протягом двох років без їхньої згоди.
Також військові, які безперервно залучені до бойових дій протягом півроку, можуть бути виведені на відпочинок для відновлення боєздатності на не менше ніж два місяці.
Військовим, звільненим з полону, надаватимуть додатково 3-місячну відпустку із збереженням грошового забезпечення. У разі звільнення полонених у запас, призвати знову їх зможуть тільки за їхньої згоди.
Також перелік осіб, що мають право на відстрочку і бронювання значно скоротять. Зокрема права на відстрочку від призову можуть бути позбавлені державні службовці, працівники Бюро економічної безпеки України, Державної виконавчої служби України та прокуратури.
Хто має стати на військовий облік
На військовий облік повинні стати українські громадяни віком 18 – 60 років. Це стосується в тому числі жінок, які мають військову або медичну освіту. Водночас ті жінки, які мають професію, споріднену зі спеціальним переліком Міноборони, можуть стати на військовий облік за бажанням.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, повинні завжди мати при собі військовий документ.
Зміни у проходженні ВЛК
Законопроєкт пропонує прибрати поняття «обмежено придатний». Комісія визначатиме лише придатність та непридатність до служби.
У разі ухвалення закону, люди, які наразі є обмежено придатними, мають знову пройти ВЛК.
Покарання для ухилянтів
До громадян, які порушуватимуть закон про мобілізацію пропонують застосовувати санкції.
Згідно із законопроєктом, ухилянтів внесуть до Єдиного реєстру боржників. Тим самим вони не зможуть продавати рухоме і нерухоме майно, їм заборонять отримання водійського посвідчення та керування авто, а також буде заборонений виїзд за кордон, отримання кредитів, пільг від держави, заборону на користування коштами тощо.
Хто зможе роздавати повістки
Законопроєкт пропонує надати видавати повістки поліцейським. Крім того, повноваження сприяти мобілізації нададуть органам місцевого самоврядування.
Також хочуть дозволити надсилати повістки через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста або на електронну пошту.
Як і раніше, особисто вручити повістку можуть:
- у приміщенні ТЦК його представниками;
- за місцем проживання співробітниками ТЦК або поліцейськими;
- за місцем роботи співробітниками ТЦК, роботодавцем або поліцейськими;
- у громадських місцях співробітниками ТЦК або поліцейськими.
Також документ пропонує залучити до рекрутингу на військову службу ЦНАПи, центри зайнятості та центри рекрутингу.
Нове військове звання
Законопроєкт пропонує ввести нове військове звання — рекрут. Це людина, яка проходить випробування перед підписанням контракту або мобілізацією, а також та, яка проходять базову військову службу. Військові оцінюватимуть навички рекрутів та їх придатність до служби.