Chas News продовжує щотижневі огляди російської пропаганди і її спростування. Редакція проаналізувала медіа-простір за останні дні та обрала найцікавіше.
Чому Chas News робить огляд пропаганди
Китайський мислитель і стратег Сунь-Дзи у своєму трактаті «Мистецтво війни» писав:
«Той, хто знає ворога й себе, ніколи не програє війни;
Хто не знає ворога, але знає себе, інколи виграє, а інколи програє;
Той, хто не знає ні себе, ні ворога, програє кожну баталію».
Редакція Chas News переконана — ворога треба знати в обличчя. І саме огляд ворожої пропаганди може з цим допомогти, адже війна в інформаційному просторі, на жаль, не стихне навіть після того, як стихне свист куль, снарядів та ракет.
Досліджуючи джерела російської пропаганди, ми маємо на меті популяризувати медіаграмотність та інформаційну гігієну в Україні.
Систематизація та аналітика пропаганди допоможе виявити небезпечні і неправдиві наративи та маніпулятивні прийоми, що можуть потрапити в інформаційне поле, запобігти їх некритичному розповсюдженню та за рахунок викриття зменшити їх вплив на інформаційне поле України.
Фейк. На Полтавщині розшукують польського військового за вбивство та сексуальне насильство
Кремлівські пабліки у Telegram та проросійські користувачі у Facebook поширили фейкову інформацію, що у Полтавській області оголосили у розшук польського громадянина Мазура Мечеслава, який нібито проходить службу у ЗСУ. Зазначається, що він утік з військової частини зі зброєю, скоїв вбивство у сексуальне насильство над неповнолітньою дитиною.
Спростування. Автори фейку вчергове погоріли на граматичних помилках та незнанні української мови. На поширеному фото вказано, що «орієнтування» видавала «Національна полиції України», а саме «Полтавській отдел полиции». Також в оголошенні замість «становить загрозу» написали «уявляє загрозу».
Крім того, Мазур Мечеслав та й взагалі будь-який інший Мазур з датою народження 10.06.1990 року вісутній у базі осіб, які перебувають у розшуку, у чому можна легко переконатися на сайті МВС.
Фейк. Західні ЗМІ публікують матеріали про продаж Україною зброї бойовикам ХАМАСу
Російські пропагандисти продовжують дискредитаційну кампанію на тему нібито продажу Україною західної зброї бойовикам ХАМАС. Оскільки європейські та американські ЗМІ на цю брехню не купляються, в рф знову підготували «викривальні» сюжети від імені поважних медіа. Ось кілька прикладів:
- Британська корпорація ВВС «розповіла» про розслідування Bellingcat, яке підтвердило контрабанду зброї з України до Палестини. При цьому на відео Олексія Резнікова назвали «Прем’єр міністром оборони України».
- Американський телеканал USA Today «опублікував» фрагмент телефонного коментаря екпорнозірки Мії Халіфи з подякою Києву за поставки ХАМАС. Вона нібито в ефірі радіостанції KCRW назвала Україну «корумпованою чорною дірою», без якої б «Палестина роками б накопичувала стільки зброї для звільнення».
- Газета The Jerusalem Post «підготувала» відеосюжет про відомого ізраїльського кондитером Аві Меламедсона, який випік торт у формі шибениці із Володимиром Зеленським. Так, він нібито висловив свій протест проти «корумпованого уряду України» за продаж зброї ХАМАС.
Спростування. Кремлівська пропаганда давно поширює фейкові сюжети у стилістиці впливових західних ЗМІ. І тепер їхня добірка поповнилася новими прикладами.
Усі перелічені вище матеріали відсутні на сайтах чи у соцмережах згаданих видань. Так само про «подяку» Мії Халіфи чи торт Аві Маламедсона відсутні будь-які згадки в іноземних ЗМІ, тільки у російських.
Зазначимо, для створення фейкового ролику The Jerusalem Post використали фрагмент справжнього відеозвернення кондитера. Однак в оригіналі він розповідає про мову ворожнечі, яку деякі блогери вживають щодо євреїв.
Фейк. Іноземні сатиричні журнали присвятили обкладинки Україні та Ізраїлю
Ще один улюблений напрям роботи ворожої пропаганди — малювати фейкові обкладинки сатиричних журналів. Цього тижня вони вкотре обрали об'єктом для створення фейків турецький Le Man та французький Charlie Hebdo.
Перший нібито намалював роздратованого Володимира Зеленського, який невдоволений тим, що світ забув про війну в Україні і слідкує лише за подіями в Ізраїлі.
А для Charlie Hebdo створили фейкову обкладинку із звинуваченнями України у поставках зброї до Сектору Гази. Нібито французький журнал випустив спецвипуск із заголовком «Пробач нам, Ізраїль! Ми вірили, що наша зброя так і залишиться в Україні».
Спростування. Обкладинки Le Man публікуються на сайті та у соцмережах видання. І варіанту із Зеленським серед них немає.
Також на фейк відреагував один з авторів журналу Тунджай Акгюн. «Знову вони зробили фейкову обкладинку Le Man. Ця наполегливість дратує, хоча ми щоразу її викриваємо», — написав він у соцмережі Х.
Останній випуск журналу, який вийшов 10 жовтня, присвячений направленню американського авіаносця «Gerald R. Ford» до берегів Ізраїлю.
Аналогічна ситуація і з Charlie Hebdo. Фейкова обкладинка датується 12 жовтня, тоді як останній випуск справжнього журналу вийшов 11 жовтня і на ньому зображений бойовик ХАМАС.
Як розпізнати фейк: пам’ятка Сhas News
Ознакою неправдивої новини можуть бути:
- відсутність джерела інформації,
- вживання занадто емоційних фраз чи радикальних висловів,
- посилання на невідому особу («мій кум/ сват/ брат знає», «інформація 100% перевірена»),
- заклики на кшталт: «Максимально треба знати всім» чи «Максимальний репост!»,
- політично заангажовані експерти.
Спецпроєкт реалізований за підтримки German Marshall Fund.