Chas News продовжує щотижневі огляди російської пропаганди і її спростування. Редакція проаналізувала медіа-простір за останні дні та обрала найцікавіше.

Чому Chas News робить огляд пропаганди

Китайський мислитель і стратег Сунь-Дзи у своєму трактаті  «Мистецтво війни» писав:

«Той, хто знає ворога й себе, ніколи не програє війни;

Хто не знає ворога, але знає себе, інколи виграє, а інколи програє;

Той, хто не знає ні себе, ні ворога, програє кожну баталію».

Редакція Chas News переконана — ворога треба знати в обличчя. І саме огляд ворожої пропаганди може з цим допомогти, адже війна в інформаційному просторі, на жаль, не стихне навіть після того, як стихне свист куль, снарядів та ракет.

Досліджуючи джерела російської пропаганди, ми маємо на меті популяризувати медіаграмотність та інформаційну гігієну в Україні.

Систематизація та аналітика пропаганди допоможе виявити небезпечні і неправдиві наративи та маніпулятивні прийоми, що можуть потрапити в інформаційне поле, запобігти їх некритичному розповсюдженню та за рахунок викриття зменшити їх вплив на інформаційне поле України.

Маніпуляція. Путін знову заявив, що південно-східні регіони України є російськими

Відео із заявою російського президента на колегії Міноборони рф опублікувала пропагандистка Ольга Скабєєва.

«Росія в політичному плані, звісно, усі це теж добре знають, робила акцент на південний схід [України]. Чому? Тому що це історичні російські регіони. Там мешкають російські люди, що б у них не стояло в паспорті. У них єдина мова — російська. Уся культура і традиції — російські. Це наші люди», — сказав путін.

Спростування. Росіяни багато років виправдовують окупацію південно-східних територій України тим, що там нібито мешкають «російські люди». Однак історичні дані це не підтверджують.

Згідно з результатами першого перепису населення в Російській імперії, 85% мешканців південно-східних регіонів сучасної України були саме українцями.

І хоча з часом території активно заселяли представники інших народів, українці становили більш як 70% населення всього краю до самого кінця існування імперії. Навіть в етнічно строкатій Херсонській губернії росіяни складали меншість після українців, молдаван, євреїв та німців у 1851 році.

Щодо мови, то за результатами перепису 1897 року, українську назвали рідною 66,1% населення Харківської, Катеринославської, Херсонської і Таврійської губерній, а російську — лише 19,4%. 

Путін запропонував альтернативне бачення історії України. Що з ним не так?

Фейк. Українців закликають мобілізуватися в ЗСУ цілими сім'ями

У мережі опублікували фотографію білборда, який закликає йти на війну чоловіків та їхніх дружин. За повідомленням пропагандистських ресурсів, рекламна кампанія проходить в Сумах.

«Денис і Юлія. Разом удома, разом на фронті», — нібито написано на рекламному щиті. 

Також проросійські Telegram-канали поширюють відеоролик, який нібито закликає вступати до Збройних Сил України сім’ями.

Спростування. Фотографію на білборді перевірили у Сумській військовій адміністрації. Там повідомили, що рекламних щитів з таким змістом у Сумах немає.

Світлину, яку поширюють пропагандисти, зробили ще у 2021-му році. На ньому зображене сімейне подружжя, яке почало боронити Україну у 2016-му в складі 16-го окремого мотопіхотного батальйону. 

Відео, яке публікують пропагандисти, також є фейковим. Жоден із ресурсів не дає посилання на офіційний канал, де його могли оприлюднити. А сам ролик є компіляцією кількох уривків, зокрема, з «Молитви за визволення України» (травень 2023 року) та відео з безкоштовних відеостоків.

Фейк. В Україні продають новорічні светри «Останній українець»

У мережі опублікували скріншот нібито з українського маркетплейсу, на якому продають светри з написом «Останній українець».

«Мабуть, повністю змирилися зі своєю роллю гарматного м’яса. Хотіли пожартувати, але вийшло сумно», — пишуть на одному з ресурсів.

 

Спростування. Судячи зі стилистики скріншоту, росіяни спробували підробити сторінку онлайн-магазину Rozetka. На світлині немає жодної інформації про назву товару або його ціну. Це свідчить про підробку.

Знайти такий светр за допомогою пошуку по сайту на Rozetka також не вдалось.

Фейк. Росія знищила пʼять пускових установок ЗРК Patriot

Російські ресурси регулярно публікують повідомлення про нібито знищення комплексів Patriot ще з перших днів їхнього прибуття в Україну. Цього разу пропагандисти заявили про «ліквідацію» п'яти пускових установок, командирської машини та РЛС комплексу ракетою «Кинджал» під Житомиром 14 грудня.

Разом із ними буцімто були знищені 80 готових до пуску ракет та ще 160 запасних снарядів.

Спростування. Нічим не підкріплені заявили росіян спростував Центр протидії дезінформації при РНБО України.

«Центр перевірив інформацію та повідомляє, що подібні вкиди — лише хворі фантазії рашистів, які роблять все, щоб перекрити невдачі своїх гіперзвукових ракет, які регулярно збиваються MIM-104 Patriot ще з весни 2023 року», — прокоментували в ЦПД.

Слід нагадати, що у червні 2023 року президент рф володимир путін заявляв, що російські ракети «знищили під Києвом п’ять комплексів Patriot», хоча на озброєнні української ППО тоді були тільки два ЗРК.

Як розпізнати фейк: пам’ятка Сhas News 

Ознакою неправдивої новини можуть бути:

  • відсутність джерела інформації,
  • вживання занадто емоційних фраз чи радикальних висловів,
  • посилання на невідому особу («мій кум/ сват/ брат знає», «інформація 100% перевірена»),
  • заклики на кшталт: «Максимально треба знати всім» чи «Максимальний репост!»,
  • політично заангажовані експерти.

Спецпроєкт реалізований за підтримки German Marshall Fund.

 

Чи закінчиться війна в Україні у 2024 році: прогнози політиків та військових