Chas News продовжує щотижневі огляди російської пропаганди і її спростування. Редакція проаналізувала медіа-простір за останні дні та обрала найцікавіше.
Чому Chas News робить огляд пропаганди
Китайський мислитель і стратег Сунь-Дзи у своєму трактаті «Мистецтво війни» писав:
«Той, хто знає ворога й себе, ніколи не програє війни;
Хто не знає ворога, але знає себе, інколи виграє, а інколи програє;
Той, хто не знає ні себе, ні ворога, програє кожну баталію».
Редакція Chas News переконана — ворога треба знати в обличчя. І саме огляд ворожої пропаганди може з цим допомогти, адже війна в інформаційному просторі, на жаль, не стихне навіть після того, як стихне свист куль, снарядів та ракет.
Досліджуючи джерела російської пропаганди, ми маємо на меті популяризувати медіаграмотність та інформаційну гігієну в Україні.
Систематизація та аналітика пропаганди допоможе виявити небезпечні і неправдиві наративи та маніпулятивні прийоми, що можуть потрапити в інформаційне поле, запобігти їх некритичному розповсюдженню та за рахунок викриття зменшити їх вплив на інформаційне поле України.
Фейк. Український військовий льотчик перейшов на бік росії
Російський воєнний блогер та пілот гелікоптера Ка-52 Олексій Воєвода написав у своєму Telegram-каналі, що за його посередництвом нібито здійснив переліт на російський бік український пілот.
За словами пропагандиста, йдеться про «старшого офіцера ЗСУ, командира ланки», який, мовляв, був на боці окупантів з початку російського вторгнення.
Деякі провоєнні кремлівські Telegram-канали пишуть, що пілот нібито перелетів на літаку Су-27. Пропаганду Воєводи підхопило навіть державне агентство ТАСС.
Спростування. Розповідаючи про проведення операції з перельоту українського льотчика, Олексій Воєвода не зміг надати жодного підтвердження своїм словам. У мережі не опублікували ні фотографій пілота, ні транспорту, на якому він нібито перетнув кордон, ні відео- або аудіосвідчень.
Представник ГУР Андрій Юсов у коментарі УП спростував повідомлення. Він заявив, що це — «запізніла російська ІПСО у відповідь на масову здачу в полон і перехід на бік України російських окупантів, зокрема офіцерів, а також пілотів з технікою».
Зазначимо, коли українська розвідка провела спецоперацію «Синиця», в межах якої російський пілот Максим Кузьмінов перегнав до України гелікоптер Мі-8, про всі деталі розповіли на спеціальній прес-конференції. Обличчя пілота показали публіці та відповіли на питання журналістів.
Міфічний «старший офіцер ЗСУ, командир ланки, який перейшов на бік росії» поки існує лише в дописах прокремлівських Telegram-каналів та ЗМІ.
Фотофейк. Українських дітей залучають до агітації на виборах за Залужного
Росіяни кілька тижнів поспіль вкидують дезінформацію про нібито розлад між Володимиром Зеленським та головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним, а також про політичні амбіції останнього.
Цього разу пропагандисти написали, що в українських школах нібито агітують за обрання головнокомандувача ЗСУ нас пост президента.
Низка ЗМІ та користувачів соцмереж поширили підроблені світлини із навчальних закладів. На одній фотографії на шкільній дошці написано «Залужний — наш Президент!», а на другій діти тримають листівки з написами «Залужного в президенти» та «Ми за Залужного! А ви?».
Спростування. Справжні фотографії цих дітей опублікувала у Facebook Ольга Олькина, представниця волонтерського фонду «Побратим та волонтери».
На фотографіях зображені учні Селянщинського ліцею імені героїв АТО Олександра Голяченка та Дмитра Литвинчука. Вони фотографувались із окопними свічками, які підписали для захисників України.
На справжній фотографіях видно, що на шкільній дошці насправді написано «Слава Україні! Героям Слава!». Натомість на відредагованих пропагандистами: «Залужний — наш Президент!».
На іншій світлині помітні порожні листівки.
Фейк. У Херсоні відбувається гуманітарна катастрофа, у місті чекають повернення росії
Призначений російською владою нелегітимний «сенатор рф від Херсонської області» Ігор Кастюкевич заявив, що у Херсоні «відбувається гуманітарна катастрофа».
«Зараз там все дуже і дуже погано. По суті, там гуманітарна катастрофа. Люди звідти пишуть, що їх залишили без води, їжі, медичної та іншої допомоги. Електрику постійно вимикають, та й жителів у Херсоні майже не залишилось», — цитують його «РИА Новости».
Також кремлівський ставленик заявив, що у місті «дуже чекають повернення росії».
Спростування. Херсон є містом, яке перебуває в зоні досяжності російської артилерії, тому ситуація там складна через постійні обстріли. Попри це у місті працюють всі служби, воно повністю забезпечене продуктами, товарами першої необхідності та ліками.
Херсонська міська рада створила інтерактивну мапу, на якій у режимі реального часу позначають всі ринки, супермаркети, аптеки, які працюють. Також на території міста видають гуманітарну допомогу від міжнародних організацій у вигляді продуктових наборів, питної води, гігієнічних наборів тощо.
Що стосується проблем з електрикою, російському «сенатору» слід було згадати, що виникають вони саме через обстріли окупантів. Бригади електриків змушені регулярно проводити аварійно-відновлювальні роботи на лініях, що живлять місто.
У слова про «очікування повернення росії» також складно повірити. У 2022 році, відступаючи з міста, окупанти залишили його знеструмленим, без води і опалення перед самим початком зими. А 6 червня росіяни підірвали Каховську ГЕС, затопивши частину міста. Також окупанти постійно обстрілюють Херсон, збільшуючи кількість поранених та загиблих.
Фейк. В українських аптеках немає ліків
На електронні адреси частини українців прийшли листи нібито від Міністерства охорони здоров'я з повідомленням, що «в аптеках немає ліків». У розсилці зазначають, що, мовляв, через підвищення попиту доставка деяких препаратів може затримуватись, і дають поради з народної медицини.
Спростування. Цей фейк спростували в МОЗ України. У міністерстві наголосили, що жодного дефіциту ліків в країні немає, а люди мають доступ до оригінальних та якісних генеричних лікарських засобів.
Препаратів достатньо як в аптеках, так і в медичних закладах. Також сформований запас ліків, необхідний для якісного та безоплатного лікування пацієнтів.
«А ще показово, що росіяни, в рамках цієї ж дезінформації радять використовувати «народні» засоби як заміну препаратам з доказовою ефективністю. Дякуємо. Кращої антиреклами лікування «подорожниками» годі й уявити», — посміялись в міністерстві.
Як розпізнати фейк: пам’ятка Сhas News
Ознакою неправдивої новини можуть бути:
- відсутність джерела інформації,
- вживання занадто емоційних фраз чи радикальних висловів,
- посилання на невідому особу («мій кум/ сват/ брат знає», «інформація 100% перевірена»),
- заклики на кшталт: «Максимально треба знати всім» чи «Максимальний репост!»,
- політично заангажовані експерти.
Спецпроєкт реалізований за підтримки German Marshall Fund.