удар по Новій пошті під Харковом

Chas News продовжує щотижневі огляди російської пропаганди і її спростування. Редакція проаналізувала медіа-простір за останні дні та обрала найцікавіше.

Чому Chas News робить огляд пропаганди

Китайський мислитель і стратег Сунь-Дзи у своєму трактаті  «Мистецтво війни» писав:

«Той, хто знає ворога й себе, ніколи не програє війни;

Хто не знає ворога, але знає себе, інколи виграє, а інколи програє;

Той, хто не знає ні себе, ні ворога, програє кожну баталію».

Редакція Chas News переконана — ворога треба знати в обличчя. І саме огляд ворожої пропаганди може з цим допомогти, адже війна в інформаційному просторі, на жаль, не стихне навіть після того, як стихне свист куль, снарядів та ракет.

Досліджуючи джерела російської пропаганди, ми маємо на меті популяризувати медіаграмотність та інформаційну гігієну в Україні.

Систематизація та аналітика пропаганди допоможе виявити небезпечні і неправдиві наративи та маніпулятивні прийоми, що можуть потрапити в інформаційне поле, запобігти їх некритичному розповсюдженню та за рахунок викриття зменшити їх вплив на інформаційне поле України.

Фейк. Українські біженці влаштували в Іспанії мітинг із плакатами F*ck Israel

Пропагандисти давно спекулюють на темі того, що Київ нібито може втратити частину військової підтримки від союзників через війну між Ізраїлем та ХАМАС. Цього разу в соцмережах написали, що в Іспанії нібито пройшов мітинг біженців з України, які тримали плакати з написами «Руки геть від військової допомоги Україні» та F*ck Israel.

Спростування. Фотографія, яку публікують пропагандисти, не могла бути зроблена у жовтні 2023 року, оскільки українські ЗМІ поширювали її ще влітку 2022-го. Цей кадр знятий на акції підтримки України, яка пройшла минулого року у липні та була організована групою Israeli Friends of Ukraine.

На оригінальній фотографії жінка тримає плакат з написом «Росія — країна-терорист», а плакату F*ck Israel на зображенні звісно немає.

Маніпуляція. Американський політолог Фукуяма заявив, що Україна не зможе повернути всі свої території

Прокремлівські ЗМІ поширюють слова американського філософа та політолога Френсіса Фукуями щодо війни в Україні. Він нібито стверджує, що Україна не зможе повернути окуповані росією території, а війна може тривати ще дуже довго.

Пропагандисти посилаються на інтерв'ю Фукуями для «Радіо Свобода».

Спростування. Френсіс Фукуяма дійсно дав інтерв'ю «Радіо Свобода», однак справжня цитата політолога звучить дещо інакше.

«Я гадаю, що єдиний шлях, при якому росія може піти з окупованих нею територій, — тільки через перемогу України. Ми всі на це сподіваємося. Питання, з яким Україна зіштовхнеться у майбутньому — це можливість того, що не всі 100% територій можна буде звільнити. І примирення з думкою, що ця війна може тривати ще дуже довгий час», — сказав політолог.

Фукуяма не каже про неможливість звільнення всіх територій. Він попереджає лише про ймовірність, що не всі 100% української землі будуть деокуповані.

Фейк. Ракетний удар по «Новій Пошті» під Харковом відбувся, бо там зберігалась зброя

Кремлівські ресурси намагаються виправдати черговий воєнний злочин російської армії, яка 21 жовтня завдала ракетного удару по терміналу «Нової пошти» у Харківському районі.

Як завжди, пропагандисти шукають «склади з американською зброєю» у цивільних будівлях, в які вони влучили. Так і цього разу російські Тelegram-канали поширюють фейк, що на складі «Нової пошти» нібито зберігались ракети ATACMS.

Ще один прокремлівський ресурс написав, що «Генштаб перевозить техніку та боєприпаси в цивільних фурах». При цьому пропагандисти згадують «докази», яких, звісно, не наводять.

Спростування. 21 жовтня росія завдала удару двома ракетами від ЗРК «С-300» по терміналу «Нової пошти» у селищі Коротич під Харковом. У прокуратурі повідомили про шістьох загиблих та 16 поранених.

Всі жертви і постраждалі — цивільні, працівники підприємства. Серед загиблих не було військових, які мали б супроводжувати боєприпаси або зброю, якби її справді зберігали в терміналі.

Версія пропагандистів про ракети ATACMS також не доречна. Такі потужні боєприпаси мали б спричинити потужну та тривалу детонацію, але її на відеозаписах не видно.

https://t.me/nvua_official/64858

Як розпізнати фейк: пам’ятка Сhas News 

Ознакою неправдивої новини можуть бути:

  • відсутність джерела інформації,
  • вживання занадто емоційних фраз чи радикальних висловів,
  • посилання на невідому особу («мій кум/ сват/ брат знає», «інформація 100% перевірена»),
  • заклики на кшталт: «Максимально треба знати всім» чи «Максимальний репост!»,
  • політично заангажовані експерти.

Спецпроєкт реалізований за підтримки German Marshall Fund.

 

Chas.News

Що таке ІПСО та як росія використовує їх у війні проти України