Через війну з Росією багато військових пенсіонерів України знову повернулись до лав Збройних сил.
Сhas News роз’яснює, чи зберігаються виплати пенсії після мобілізації, як потім після звільнення отримати перерахунок, і які взагалі правила обчислення пенсій військовим.
Виплати військовим пенсіонерам, яких знову мобілізували
Після початку повномасштабної війни багато звільнених військових повернулись до лав Збройних сил. Головне питання: що буде з їхніми пенсіями.
Виплати військових пенсій у разі повторного прийняття на службу не припиняються. У Пенсійному фонді уточнили, що це стосується усіх видів призову під час дії воєнного стану:
- мобілізації;
- призову резервістів в особливий період;
- контрактної служби.
До повторного звільнення зі служби військовослужбовці продовжать отримувати пенсії, які їм нарахували.
Після завершення служби їм зроблять перерахунок пенсій з урахуванням додаткової вислуги та грошового забезпечення на останній посаді під час повторної служби. Розмір нової пенсії не може бути меншим за попередній.
Для перерахунку пенсії військовослужбовець має отримати при звільненні:
- грошовий атестат,
- довідку про додаткові види грошового забезпечення,
- розрахунок вислуги років.
Як розраховують пенсії звільненим військовослужбовцям
Для осіб, звільнених із військової служби, в Україні передбачено три види пенсії:
- за вислугу років;
- по інвалідності (якщо вона настала під час проходження служби);
- в разі втрати годувальника (призначаються родинам загиблих захисників та захисниць).
Пенсія військовим за вислугу років
Пенсію за вислугу років кожному звільненому військовому обчислюють індивідуально у відсотках від розміру грошового забезпечення, враховуючи:
- оклад за посадою;
- військове звання;
- надбавку за вислугу років;
- щомісячні додаткові виплати: надбавки, доплати, підвищення, премії.
Правила нарахування пенсії за вислугу років такі:
- особам, які мають вислугу 20 років і більше — 50% + 3% за кожний рік вислуги понад 20 років;
- звільненим у відставку за віком або за станом здоров’я — 55% + 3% за кожний рік вислуги понад 20 років;
- особам, які звільняються зі служби у зв’язку з реформуванням ЗСУ — 50% + 3% за кожний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65%;
- особам, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба — 50% + 1% за кожний рік стажу понад 25 років.
Зазначимо, що час проходження служби, упродовж якого військовослужбовці брали участь в АТО/ООС, а також у бойових діях у воєнний час зараховується до вислуги років на пільгових умовах — один місяць служби за три.
Максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Виключення: особи, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії — 100%, ІІ категорії — 95%.
Мінімальний розмір пенсії за вислугу років встановлюють у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Військова пенсія по інвалідності
Правила нарахування пенсії військовим по інвалідності такі: особам з інвалідністю, яка настала внаслідок війни,
- I групи — 100% заробітку,
- II групи — 80%,
- III групи – 60%.
Іншим особам з інвалідністю пенсію нараховують у розмірі:
- I групи — 70% заробітку,
- II групи — 60%,
- III групи — 40%.
Військова пенсія родинам в разі втрати годувальника
Якщо військовослужбовець загинув при виконанні службових обов’язків, на пенсію мають право його батьки, дружина (чоловік) та непрацездатний член сім’ї (дитина), якщо він в сім’ї один, — по 70% зарплати загиблого.
Якщо в родині є два і більше непрацездатних членів сім’ї (дітей), кожен з них отримує пенсію у 50% зарплати загиблого. У таких самих розмірах незалежно від причини смерті годувальника обчислюють пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.
Якщо військовослужбовець помер внаслідок нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби, — 30% заробітку годувальника.
Мінімальний розмір пенсії в разі втрати годувальника складає два прожиткових мінімуми для осіб, які втратили працездатність.
Максимальний розмір пенсій військових в Україні
Для всіх видів пенсій максимальний розмір з урахуванням усіх надбавок та доплат не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тож, у 2022 році максимальна пенсія військовослужбовця — 20 930 грн.
Коли військовим збільшать пенсії
Відтепер індексація усіх видів пенсій в Україні має проводитись щорічно 1 березня.
Про це говорить Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства», який набув чинності 30 квітня 2022 року.
Де військові пенсіонери можуть отримати виплати
З 1 липня 2022 року військові пенсіонери в України можуть самі вибирати будь-який банк для отримання виплат. Раніше їх проводили лише через «Ощадбанк».