Переговори щодо завершення війни в Україні
Unsplash

Після обрання Дональда Трампа президентом США все частіше говорять про можливість початку переговорів щодо припинення війни в Україні.

На Заході припускають різні компроміси, тоді як українська влада залишається непохитною щодо територіальної цілісності країни. 

Chas News зібрав головне про ймовірні переговори Трампа і путіна, позицію Зеленського і прогнози, коли закінчиться війна.

Зустріч Дональда Трампа та володимира путіна готується

Обраний президент США Дональд Трамп ще не обійняв посаду, але вже заявив, що підготовка його зустрічі з володимиром путіним почалась.

«Він хоче зустрітися, і ми готуємось», — сказав Трамп журналістам перед зустріччю з губернаторами-республіканцями у своїй резиденції в Мар-а-Лаго у Флориді.

«Путін хоче зустрітися, він заявляв про це навіть публічно, і ми повинні покласти край цій війні», — додав Дональд Трамп.

При цьому дату такої зустрічі він не назвав, зазначає Reuters.

Раніше Трамп припускав, що переговори з путіним можуть відбутися протягом шести місяців після його вступу на посаду.

Водночас речник президента рф дмитро пєсков заявив, що конкретних планів зустрічі президентів поки що немає, хоча москва вітає бажання Трампа вести діалог.

Представник Кремля додав, що жодних попередніх умов для такого діалогу не потрібно.

«У разі, якщо після вступу на посаду політична воля до відновлення контактів на найвищому рівні збережеться, то, звичайно, президент путін це лише вітатиме», — сказав пєсков.

У листопаді 2024 року Reuters із посиланням на джерела писало, що путін відкритий до переговорів про припинення вогню, але на своїх умовах. Мовляв, правитель росії не готовий йти на значні територіальні поступки, а також виступає проти вступу України в НАТО.

Швейцарія може прийняти переговорів попри ордер на арешт путіна

Швейцарія готова прийняти зустріч новообраного президента США Дональда Трампа та президента росії володимира путіна щодо війни в Україні. Йдеться про тристоронній діалог за участю Києва. Про це повідомляє Le Temps.

Як пише видання, Швейцарія готова прийняти саміт між президентами Дональдом Трампом і володимиром путіним, якщо вони цього вимагатимуть.

«Після саміту в Бюргенштоку (мається на увазі перший Глобальний саміт миру у червні 2024 року — Прим. ред.), Україну, росію та Сполучені Штати регулярно інформували про нашу готовність підтримати будь-які дипломатичні зусилля, спрямовані на встановлення миру», — заявив Ніколя Бідо, глава служби інформації МЗС Швейцарії.

Журналісти пишуть, що йдеться про участь усіх сторін, тобто США, росії та України.

Водночас, як додає Le Temps, швейцарський уряд не має наміру проявляти ініціативу. Швейцарія, як зазначається, є лише однією зі списку країн, готових прийняти зустріч політиків.

В свою чергу, видання The Times пише, що уряд Швейцарії має повноваження зробити виняток для мирних переговорів і гарантуватиме недоторканність путіну.

«Берн регулярно інформує Київ, москву і Вашингтон про готовність провести новий саміт для пошуку миру в Україні», — заявив Ніколя Бідо.

Зазначимо, що Швейцарія виказала готовність прийняти у себе володимира путіна для ведення переговорів, попри чинний ордер від Міжнародного кримінального суду на арешт російського лідера, який дав указ розпочати війну в Україні.

Байден відмовлявся про зустріч з путіним без участі України

Чинний президент США Джо Байден, чий термін добігає кінця, протягом своєї каденції неодноразово заявляв, що не буде зустрічатися з володимиром путіним без участі української сторони.

Байден підкреслював, що будь-які рішення щодо України повинні ухвалюватись за безпосередньої участі її представників, аби забезпечити суверенітет та територіальну цілісність держави.

Під час пресконференції за підсумками саміту НАТО у Вашингтоні в липні 2024 року президент США Джо Байден заявив, що не буде проводити прямі переговори з російським президентом володимиром путіним, якщо той не змінить свою поведінку, зокрема щодо України.

«Чи готовий путін розмовляти? Я не готовий розмовляти з путіним, якщо путін не готовий змінити свою поведінку», — сказав Байден.

Він додав, що росіяни «як чорт, брешуть про те, що відбувається». І висловив сумнів у тому, що росію можна фундаментально змінити. Водночас Байден висловив впевненість, що «якщо ми дозволимо росії досягти успіху в Україні, вони не зупиняться на Україні».

путін війна росія

Рішення РНБО України про неможливість проведення переговорів із путіним

Щодо участі України у ймовірних переговорах про припинення війни — не все так просто. Формально Україна юридично закріпила неможливість вести переговори із путіним.

30 вересня 2022 року Рада національної безпеки і оборони України (РНБО) ухвалила рішення про неможливість проведення переговорів із володимиром путіним. Президент України Володимир Зеленський увів це рішення в дію своїм указом №679/2022 від 30 вересня 2022 року.

Це рішення ухвалили у відповідь на спробу російської федерації анексувати території України та «з метою гарантування безпеки євроатлантичного простору, України та відновлення її територіальної цілісності».

Майбутній радник Трампа закликає Україну знизити мобілізаційний вік

Конгресмен Майк Волтц, якого Дональд Трамп планує призначити радником з національної безпеки, на початку січня 2025 року заявив, що для домовленості про припинення війни українцям необхідно спочатку стабілізувати лінію фронту.

В інтерв’ю ABC News Волтц висловив думку, що однією з передумов цьому має стати зниження призовного віку в Україні, щоб залучити до лав ЗСУ «сотні тисяч нових солдатів».

«Одна з речей, про які ми будемо просити українців... У них є проблеми із живою силою. Вони мобілізують 26-річних, а не 18-річних. Коли ми чуємо про проблеми з моральним духом, коли ми чуємо про проблеми на фронті... Якщо українці попросили світ зробити все, щоб відстояти демократію, то вони теж мають зробити все. Вони, безумовно, відважно воювали, благородно й стійко прийняли бій, але ці проблеми з живою силою необхідно вирішити», — заявив Волтц.

Публікації західних ЗМІ наполягають, що однією з причин нещодавніх успіхів російських військ на фронті є їхня чисельна перевага в живій силі.

Раніше адміністрація Джо Байдена вже закликала владу України знизити планку призовного віку з нинішніх 25 до 18 років. Але Володимир Зеленський у відповідь заявив, що основною проблемою залишається дефіцит західної зброї, а не людей.

«Якщо людина стоїть перед вами без зброї, яка різниця — 20 років цій людині чи 30? Ніякої немає різниці», — вважає Зеленський.

Дональд Трамп назвав новий термін закінчення війни в Україні

Новообраний американський президент Дональд Трамп, інавгурація якого запланована на 20 січня 2025 року, сподівається завершити війну в Україні за пів року. До цього, під час передвиборчих перегонів, Трамп обіцяв зупинити війну за 24 години.

Також він вчергове звинуватив у війні в Україні Джо Байдена та його адміністрацію.

«У війні в Україні винен Байден. Його адміністрація спровокувала війну своєю некомпетентністю», — сказав Трамп.

За його словами, США не демонструють силу, і це дозволило Кремлю вчинити агресію.

«Ми знаємо, що робимо, і все це закінчиться. У нас велика армія», — додав Трамп.

Також він заявив, що розуміє росію, яка проти вступу України до НАТО. Він назвав можливість вступу України до Альянсу «значною частиною проблеми для росії протягом багатьох років».

«Байден сказав, мовляв, українці мають отримати можливість приєднатися до НАТО, тож в росії дехто з'являється на порозі. Тому я можу зрозуміти їхні почуття щодо цього», — сказав Трамп.

На думку Трампа, Байден порушив «угоду» щодо питання України в НАТО.

«Вони мали угоду, яка б задовольнила Україну і всіх інших, але Байден сказав: ні, ви повинні мати можливість вступити до НАТО», — каже Трамп.

зеленський трамп

Володимир Зеленський — про завершення війни в Україні

Водночас президент України Володимир Зеленський зараз каже, що сподівається на завершення війни у 2025 році.

Такі орієнтовні терміни Зеленський назвав під час засіданні Контактної групи з питань оборони України (25-й «Рамштайн») 9 січня 2025 року.

При цьому, як пишуть ЗМІ, сигнали Зеленського про готовність до переговорів були обережними. Він прямо не сказав, що Київ погодиться на поступки — територіальні чи інші — навіть тоді, коли під російською окупацією перебувають понад 20% територій, і на тлі ймовірного збереження контролю рф над цією землею після будь-якого припинення вогню.

Але після попередньої заяви про те, що переговори можуть початися лише після виведення усіх російських військ, Зеленський наголосив на необхідності довгострокової безпеки. Раніше він акцентував увагу на негайному поверненні росією окупованих територій.

Як зазначає The Washington Post, українські та західні офіційні особи відзначили таку зміну риторики президента України. Вони пояснюють це погіршенням ситуації на лінії фронту та приходом нової адміністрації США, яка ставить під сумнів майбутню безпекову допомогу Києву.

При цьому більшість політиків сумнівається в готовності президента росії володимира путіна до переговорів, допоки його війська досягають успіхів на фронті, незважаючи на великі втрати.

Деякі посадовці припускають, що Зеленський страхується та сподівається, що його поступливіша позиція приверне увагу адміністрації Трампа та залишить його відкритим для надання більшої підтримки обороні України, якщо путін відмовиться від переговорів.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

«Може загостритися»: Дональд Трамп — про війну в Україні
Головні події 2025 року у світі: від інавгурації Трампа до фіналу «Дивних див»