Поранення на фронті

Поранені українські військові мають право на доплату до зарплати. У 2024 році максимальний розмір виплати становить до 100 тис. грн у місяць. Про це інформують у Міністерстві оборони.

Chas News розповідає, на які виплати можуть розраховувати військові, що отримали поранення на фронті та перебувають на лікуванні чи у відпустці.

Розмір доплати військовим за поранення

Якщо військовий отримав поранення на фронті і перебуває на лікуванні або у відпустці для відновлення після тяжкого поранення, він має право щомісяця отримувати до 100 тис. грн додаткової грошової винагороди до щомісячної зарплати.

У період лікування в стаціонарі чи відпустки після тяжкого поранення за військовим зберігається зарплата відповідно до останньої займаної посади перед пораненням, а також додаткова винагорода, незалежно від того, де знаходиться його підрозділ — на передовій чи ні.

Розмір доплати за поранення залежить від кількості днів виконання бойових (спеціальних) завдань, кількості днів перебування на стаціонарному лікуванні та тривалості відпустки після тяжкого поранення.

У випадку тяжкого поранення розмір додаткової виплати становитиме щонайменше 3225,80 грн за кожен день (залежно від кількості днів у місяці), а за повний місяць — 100 тис. грн.

У випадку нетяжкого поранення за кожен день лікування на стаціонарі передбачена мінімальна виплата у розмірі 3225,80 грн (залежно від кількості днів у місяці).

Приклад нарахування доплати за поранення

Міноборони навів приклад розрахунку доплати за поранення.

Припустимо, військовий з 1 по 16 січня брав участь у бойових діях, а потім отримав поранення та з 16 по 25 січня перебував на лікуванні (нетяжка травма). З 25 по 31 січня він був у пункті постійної дислокації, звільнений на кілька днів від виконання службових обов’язків.

У такому разі додаткова грошова допомога у лютому становитиме: 100 000/31 = 3 225,80 грн за день. Враховуючи 16 днів бойових дій та 9 днів лікування: (16 × 3 225,8) + (9 × 3 225,8) = 80 645 грн.

Одноразова грошова допомога військовому за поранення

Такий вид допомоги передбачений для військових, які отримали інвалідність або частково втратили працездатність. Розмір виплати залежить від встановленої групи інвалідності та прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що переглядається щорічно.

З 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028 грн.

Якщо інвалідність настала внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов’язків військової служби, у 2024 році виплати становлять:

  • інвалідність I групи — 1 211 200 грн;
  • інвалідність ІІ групи — 908 400 грн;
  • інвалідність IІІ групи — 757 000 грн.

Одноразова допомога надається не тільки у випадках поранення під час виконання службових обов’язків, але й тим, хто отримав інвалідність внаслідок захворювань або травм, пов’язаних з проходженням військової служби.

Розмір допомоги також залежить від групи інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією:

  • Інвалідність I групи — 363 360 грн;
  • Інвалідність II групи — 272 520 грн;
  • Інвалідність III групи — 211 960 грн.

Одноразова допомога передбачена також у разі часткової втрати працездатності. МСЕК встановлює ступінь втрати працездатності у відсотках, і виплата розраховується відповідно до цього відсотка на основі базової суми — 211 960 грн. Наприклад, якщо втрата працездатності визначена на рівні 20%, одноразова допомога становитиме 42 392 грн.

Обмежено придатний/непридатний після поранення

Якщо після поранення тебе визнали обмежено придатним або непридатним з можливим переглядом через 6—12 місяців і перевели у розпорядження:

  • протягом перших двох місяців виплачується грошове забезпечення за останньою посадою;
  • після цього нараховується додаткова винагорода в розмірі 20 100 грн, яка виплачуватиметься до завершення перебування у розпорядженні.

Обов’язково потрібно зберігати всі медичні документи (форма № 100, висновки ВЛК, МСЕК, довідка про обставини поранення тощо), адже без них довести своє право на виплати буде значно складніше.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Пільги для військовослужбовців: на що можуть розраховувати захисники України