У неділю, 25 лютого, відбувся форум «Україна. Рік 2024» за участю президента України Володимира Зеленського. За результатами форуму глава держави провів пресконференцію, де відповів на важливі питання щодо повномасштабної війни.
Chas News зібрав головні тези українського президента.
Про саміт миру
Зеленський заявив, що перший саміт миру можуть провести вже цієї весни у Швейцарії. Під час нього розроблять план вирішення кожної з криз, які принесла війна. Потім на основі цього підготують документ, який передадуть росії. Проте президент зазначив, що це не означає, що росія прийме цей документ.
Він додав, що другий саміт, можливо, відбудеться не на європейському континенті. «Я думаю, що це станеться так само у найближчі тижні-місяці», — сказав Зеленський.
Про допомогу США
«Надія на Конгрес є. Я впевнений, що буде позитив, бо інакше я взагалі не розумію, в якому ми з вами світі. Вони знають наш запит», — каже Зеленський.
Коли говоримо про допомогу, ми повинні розуміти, що всі ці гроші — це зброя і треба розуміти, що це питання не резерву фінансового, це зброя. І тому ви розумієте який буде результат — ми будемо послаблені на полі бою. Не можу вам сказати, що буде (якщо США не виділять допомогу до кінця місяця. — Прим. Ред). І тут у мене немає резерву, у нас є зброя, та, яка є. Будемо шукати інші можливості, – додає глава держави.
Про законопроєкт про мобілізацію
Володимир Зеленський прокоментував проєкт про мобілізацію, який викликав обурення у суспільстві.
«Що стосується закону (про мобілізацію, — Прим. Ред). Усі складнощі ви вже сказали — три тисячі поправок. Хай депутати працюють і потім відповідають країні, що буде далі», — коротко відповів президент.
Крім того президент пояснив, навіщо змінювати законопроєкт про мобілізацію.
«Зміни до закону про мобілізацію повʼязані з тим що не вирішені деталі: питання строковиків, ротацій, відпусток, скільки служити, тренування. Змінюються параметри бо закон був до війни, не співпадає з реаліями війни», — сказав гарант.
Про втрати України у війні з рф
За словами українського президента Україна за два роки повномасштабного вторгнення Україна втратила 31 тис. військових.
«31 тисяча українців військових загинула в цій війні. Ні 300 тисяч, ні 150 тисяч, як бреше Путін. Але кожна втрата — це велика втрата для нас. Росіян загинуло 180 тисяч. Всього втрат загиблих і поранених в РФ — до 500 в сумі з пораненими. Я не скажу скільки поранених, бо Росія знатиме, скільки пішло з поля бою», — сказав глава держави.
Про контрнаступ
За словами Зеленського, Збройні сили України вже мають новий план контрнаступу. Однак про нього будуть знати лише декілька осіб в державі.
У президента запитали, чи буде Україна робити ще один контрнаступ, та як діятиме у цьому випадку.
«Головне мати план. І цей план є. Я не зможу вам сказати деталі цього плану. Я поясню вам: чим менше людей знає плани української армії, тим швидше буде перемога і не очікуваний результат для росіян», — розповів президент.
Водночас він заявив, що план контрнаступу України у 2023 році, на жаль, був відомий росіянам ще до його початку.
2024 — переломний рік у війні
Третій рік повномасштабної війни в Україні — переломний. Саме від нього буде залежати формат закінчення війни, говорить Зеленський.
«Перший рік — це просто виживання, було виживання. Ви знаєте, є речі, про які ніколи не згадується, але я вам скажу: ізольовані міста України з сотнями тисяч населення без їжі та води, це був жах. Це був страшний рік виживання. Вижили», — сказав президент.
Другий рік це рік стійкості.
«Після першого року та зими. Напевно, стійкість. У всіх напрямках проявили. Захід об'єднався, збільшили виробництво техніки, і зростання ВВП», — пояснив глава держави.
Щодо третього року повномасштабної війни, то тут президент зауважив, що він стане переломним.
«Третій рік — він переломний. Як я і сказав, рік виборів, розфокусування, викликів ззовні та зсередини. Це такий переломний рік. Тому в переломний рік нам потрібна і мужність і стійкість, щоб вижити», — підкреслив Зеленський.
Про переговори з путіним
Зеленський впевнений, що російський диктатор володимир путін не подзвонить йому, оскільки не хоче закінчувати війну.
«У нього ж немає мобілки, як він мені позвонить? А я з телеграфом 1917 року вже не працюю. Він мені не подзвонить, він не хоче закінчувати цю війну. На сьогодні це так», — заявив український президент.