Пресконференція Зеленського

У неділю, 23 лютого, пройшов форум «Україна. Рік 2025». У ньому беруть участь прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, глава ОП Андрій Єрмак, спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук, глава МЗС Андрій Сибіга, головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, очільники СБУ та ГУР Василь Малюк і Кирило Буданов.

Президент України Володимир Зеленський виступив із конференцією у межах форуму.

Chas News зібрав головні заяви глави держави та керівників державних інституцій.

Про готовність покинути пост президента України

Зеленський готовий покинути пост президента України в обмін на безпекові гарантії.

«Якщо вам потрібно, щоб я залишив пост, я готовий. Можу поміняти це на НАТО, якщо є такі умови. Я фокусуюся на безпеці України сьогодні, а не за 20 років, і не збираюся бути біля влади десятиріччя. Тому це, напевне, мій фокус і бажана мрія», — зазначив Зеленський.

Крім того, Президент України виокремив безпекові гарантії для України за рахунок членства в НАТО як «найдешевший варіант».

Про гарантії безпеки від США

Володимир Зеленський заявив, що головним пунктом угоди повинні стати чіткі гарантії безпеки для України.

«Я думаю, якщо вірити в те, що він (Трамп. — Авт.) говорить, то він хоче того самого. Він хоче, як можна швидше, закінчити війну. В цьому ми точно сходимося. Я дійсно вірю, що він хоче і він допоможе нам закінчити цю війну. Але мир через силу — це передусім направити свою силу в бік росії. Мені здається, це і є зміст виразу «мир через силу». Ми партнери, я дуже хочу, щоб він був на нашому боці, щоб це не була просто медіація, бо мені здається, що цього замало», — сказав Зеленський.

Він також додав, що хотів би поговорити з Трампом про миротворчий контингент.

«В принципі, конструкція присутності контингенту після завершення гарячої стадії війни нам зрозуміла. Ми готові до обговорення цього з колегами Європейського Союзу, Європи, знову в ширшому сенсі цього слова, а також з президентом США. Гарантіями безпеки можуть бути й економічні угоди тощо», — заявив Зеленський.

Про допомогу від Штатів

Зеленський заявив, що мова може йти про $100 млрд допомоги від США, але не $500 млрд, про які заявив раніше Трамп.

«$100 млрд допомоги від Сполучених Штатів — не $500 млрд, не $350 млрд, не $250 млрд, не $700 млрд. Україна отримала $100 млрд. І ми за це дуже вдячні. І рахунок цієї війни на сьогодні $320 млрд. $120 млрд — Україна, $100 млрд — Європа. Європа та партнери. Інші, наприклад, Японія — біля $15 млрд. І $100 млрд — США. Так виглядає економіка цієї війни», — сказав Зеленський.

Президент додав, що «ми не маємо визнавати гранти як борги, подобається це чи не подобається».

«Я домовлявся з Байденом і домовлявся з Конгресом Сполучених Штатів Америки, я їм я вдячний Конгресу це була присутність двох партій і підтримка, підтримка грантів. Грант — це не є борг. Їм не потрібно віддавати борг. Може це не подобається і це несправедливо, може, я не знаю, але це і є угода, яка була раніше. Це грант», — сказав він.

Зеленський додав, що «просто хоче діалогу з президентом Трампом».

«Мені здається, я справедливий в тому, що я хочу діалогу я не підписую те що будуть виплачувати 10 поколінь українців», — додав президент.

Про вибори президента

«10-річчя при владі не збираюся бути, але і путіну бути при владі над територіями України не дамо», — сказав Зеленський.

Президент також зазначив, що після закінчення воєнного стану в Україні будуть вибори.

Про далекобійність України

Сирський на форумі заявив, що далекобійність України вже сягає 1 700 км. Він наголосив, що «ця цифра тільки збільшується».

Він додав, що у 2024 році Сили безпілотних систем провели близько 130 операцій. Загалом за минулий рік на території росії уразили 377 цілей.

Водночас міністр оборони Рустем Умєров заявив, що 96% безпілотників, які застосовують Сили оборони, виробляють або купують в Україні. За його словами, Україна стала найбільшим виробником дронів у світі.

Про потребу у системах Patriot

«Друга історія, коли Сполучені Штати Америки можуть дати нам відповідну зброю, все це захистити. Ми це можемо розраховувати, що це також інвестування. Наприклад, системи Patriot, вартість такої системи $1,5 млрд. Ну, не знаю, може, $1,8 млрд, може через війну збільшилася ціна...І тому нам потрібні, і я про це говорив, і нашим партнерам. Зараз і Макрон, і Стармер поїдуть в США, нам потрібно 20 систем ще, 20 Patriot, це точно $35 млрд. Якщо Сполучені Штати мені дадуть $35 млрд на Patriot, ми будемо вважати, що вони вклались, інвестували. І ми тоді з нашого боку готові будемо вкладати кошти», — сказав Зеленський.

Зеленський додав, що така угода «може бути гарантією безпеки з погляду Сполучених Штатів Америки».

«Для цього нам потрібно зустрітись і проговорити це. Вважаю, що ця зустріч повинна бути справедливою, а значить до зустрічі Трампа з путіним», — додав він.

Про мету закінчити війну у 2025 році

Зеленський сказав, що США робитимуть усе, аби закінчити війну у 2025-му.

«Сполучені Штати — це не тільки гроші. Політична підтримка важлива дуже. Санкційна підтримка важлива дуже. Тому я б тут не хотів би, щоб ми були без цієї допомоги, без допомоги США... Я вважаю, що США будуть робити все, щоб гаряча стадія війни закінчилася в цьому році. Я вважаю, що це їх ціль і вони будуть все робити для цього. І тому я кажу, що робити все для цього, не допомагаючи нам, це трішечки інший формат. Це те, з чого я почав. Мир через силу, але в напрямку росії, а не в іншому напрямку. Ось приблизно так», — підкреслив глава держави.

Сибіга своєю чергою заявив, що українські дипломати мають на меті завершити війну у 2025 році.

«Ми живемо фундаментальною метою досягнення миру для України. І ми переконані, що ми справді маємо шанс на закінчення війни цього року», — заявив Сибіга.

Він також закликав не піддаватись емоціям і зазначив, що українські дипломати кажуть партнерам, що «настав час пристебнути дипломатичні паски безпеки» і мобілізувати всі ресурси задля досягнення миру.

Про перехід на корпусну систему управління військами

За словами Сирського, така система є оптимальною під час війни.

Він додав, що перехід на корпусну систему почався ще восени 2024 року. Тоді була складена концепція, яка впроваджується в реальність зараз. Наразі в ЗСУ діють 5 корпусів.

Сирський також відзначив, що зараз триває створення нових корпусів, які мають очолити українські воєначальники зі значним бойовим досвідом.

Про замах на Буданова перед інавгурацією путіна у 2024-му

Про це замах на Буданова заявив голова СБУ Василь Малюк. Також він повідомив, що росіяни планували замах і на самого Малюка.

Окрім того він розповів, що окупанти намагалися організувати масштабний теракт в одному з супермаркетів Києва, однак додав, що це був «повний провал ФСБ».

«Коли в час пік після шостої вечора там багато людей, там мали вибухнути вибухові пристрої в місцях, де легкозаймисті суміші. Слава Богу, ми задокументували це на випередження», — розповів глава СБУ.

Про північнокорейських солдатів на Курщині

На Курському напрямку наразі є 8 тис. військових із Північної Кореї. Про це повідомив Буданов.

За його словами, первинне угруповання солдатів Північної Кореї налічувало 10 тис. військових. Близько 4 тис. — важко поранені та вбиті. Заміна їм готується, але ще не прибула. 

Відомо також, що північнокорейських військових поки не планують залучати на інших ділянках фронту, окрім Курщини.

Також голова ГУР заявив, що Північна Корея активно постачає зброю до рф. Найактивніше росіяни отримують 170-мм гаубиці та 240-мм реактивні системи залпового вогню. КНДР цьогоріч планує постачити 148 північнокорейських балістичних ракет KN/23 для російської армії. А 50% від усіх боєприпасів росії — це поставки з Північної Кореї.

Водночас голова служби зовнішньої розвідки Олег Іващенко заявив, що у 2025-му  росія планує виготовити 7 млн мін великого калібру та 3 тис. далекобійних ракет.

Про вартість корисних копалин на ТОТ

Загальна вартість рідкісноземельних корисних копалин на тимчасово окупованих росією територіях України сягає $350 млрд. Про це розповіла міністерка економіки Юлія Свириденко.

За її словами, Україна має значні поклади літію, титану та урану. Вона також відзначила, що задача України — залучення іноземних інвестицій у розвиток родовищ та видобуток копалин, а не лише їх експорт за кордон.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.