Коли військовослужбовець стикається із психологічними труднощами і не може сам з ними впоратися, психологічна реабілітація стає одним із основних рішень проблеми.
Вона допомагає військовим не лише адаптуватися до цивільного життя, але й подолати травматичний досвід.
До центру ментального здоров'я варто звернутися тоді, коли військовий має симптоми ПТСР, проблемах з агресією, апетитом чи сном. А ще — у тих випадках, коли соціальне життя стає неможливим чи нестерпним, роботу виконувати стає вкрай важко і переслідують нав'язливі думки.
На етапі виявлення такої симптоматики варто розпочати лікування, у цей період воно буде найефективнішим.
Психологічну допомогу можна отримати у центрі інноваційної психології та ментального відновлення «Експіо».
Психологічна реабілітація військових: види лікування
Центр інноваційної психології та ментального відновлення «Експіо» застосовує різні ефективні підходи у лікуванні й реабілітації.
Система роботи фахівців — унікальна, адже заснована на оригінальних авторських розробках й загалом поєднує різні методи для досягнення мети.
Психотерапія. Є кілька видів такого напрямку, це зокрема класична терапія, короткострокова та трансперсональна психотерапія, тілесно-орієнтована та арт-терапія. Також — психологічне тестування та консультування, гіпнотерапія та гіпноаналіз, сенсомоторний психосинтез й емоційно-подібна терапія.
Терапія натрію оксибутиратом. Оксибутират натрію, так само як кетамін, є препаратом для неінгаляційного наркозу в хірургії, акушерстві та гінекології. Він застосовується і в психіатричній та неврологічній практиці для терапії інтоксикацій та травматичних уражень центральної нервової системи.
Терапія пропофолом. Препарат (пропофол) — внутрішньовенний загальний анестетик, який уже понад 25 років широко використовується для процедурної седації та загальної анестезії. Перші клінічні дослідження у США доводять, що цей метод можна використовувати у випадках депресії, коли не допомагає навіть кетамінова терапія.
Реабілітація мозку «Нейрохелп». Розлади психіки іноді пов'язують із порушенням роботи мозкового кровообігу. За таких умов проводиться лікування за допомогою нейрометаболічних та нейропротекторних препаратів, які впливають на обмін речовин у головному мозку та активують у ньому відновлювальні процеси.
Блокада зірчастого вузла. Цю схему використовують у лікуванні таких розладів як ПТСР. Метод використовують для зниження активності симпатичної нервової системи, яка відповідає за реакцію на стрес і регуляцію настрою.
Електромагнітна терапія. Це вплив на мозок і його функціональний стан за допомогою постійних та змінних низькочастотних і електричних магнітних полів.
Активаційна терапія. Вона полягає у прийомі певного натурального засобу чи процедури за схемою, що відповідає вихідному типу стану людини.
Аудіовізуальна стимуляція мозку. Це активація центральної нервової системи з конкретними зоровими та звуковими сигналами. Вони впливають на мозок по-різному, залежно від природи звуків, що передаються навушниками та світлими сигналами, які відображаються у поле зору світлодіодної маски.
Кетамінова терапія. Її застосовують при депресії й ПТСР та експериментально — при усуненні наслідків хронічного стресу.
Кетамінова терапія: як працює і коли застосовують
Одним із методів проведення реабілітації є кетамінова терапія. Навіть одноразова ін'єкція препарату має хороший та швидкий ефект на пацієнтів, яким не допомогли антидепресанти.
Хоч кетамін і класифікується як дисоціативний препарат, він використовується для психоделічної допоміжної терапії. Він має властивості, які можуть викликати змінені стани свідомості, подібні до тих, які викликають класичні психоделіки (псилоцибін і ЛСД).
У клінічному лікуванні кетамін використовували для лікування алкоголізму у 1950-х, а вже у 1960-х психоделіки стали популярною альтернативою традиційних засобів лікування (особливо — коли це стосувалося стійких до лікування розладів).
Втім справжніх проривів тоді зробити не вдалося, адже було прийнято закон про контрольовані речовини, що припинило більшість легальних досліджень і клінічного використання психоделіків у світі.
Кетамін-асистовану терапію в Україні почали використовувати у лікуванні українських ветеранів та цивільних, які мали симптоми ПТСР, що виникли на початку російсько-української війни у 2014 році.
У 2017 році Мінохорони здоров’я підтримало терапію з застосуванням кетаміну для клінічного використання. КАТ стала ефективною альтернативою для тих, хто стикається з малою ефективністю таких традиційних методів лікування, як когнітивно-поведінкова терапія, СІЗЗС, електросудомна терапія, антипсихотики, стабілізатори настрою тощо.
Зараз, під час російської агресії, такий вид реабілітації застосовують значно частіше.
Експерти кажуть, що терапевтичний потенціал кетаміну полягає в його здатності строювати швидкий антидепресивний ефект і полегшувати обробку травматичних спогадів. За словами фахівців, кетамін дозволяє людині увійти в стан нейропластичності — коли мозок може реорганізувати своє функціонування.
Сьогодні кетамінову терапію застосовують при:
- лікуванні депресії й ПТСР;
- неврозі;
- нав'язливих станах,
- тривожності,
- суїцидальних думках;
- емоційного вигорання.
Терапевтичний процес має включати сесії з психотерапевтом, які допоможуть пацієнту дослідити свої психологічні травми й пропрацювати їх.
Як проходить курс кетамінової терапії
Виявити проблему й успішно пройти реабілітацію допоможуть у центрі інноваційної психології та ментального відновлення «Експіо».
Його фахівці є «піонерами» кетамінової терапії в Україні — цей метод тут використовують із 2018 року. Відтоді у центрі провели вже понад 1000 лікувальних сеансів і набули великого досвіду.
Перед самим сеансом терапії експерти пропонують пройти інтерв'ю з психіатром, аби визначити, чи підходить вам лікування кетаміном. Це включає, зокрема, обговорення вашої медичної й психологічної історії, діагноз вашого психічного стану та заповнення ряду психологічних тестів.
Сеанс терапії проходить у вигляді внутрішньовенного крапельного введення препарату. За цей час людина перебуває у зміненому стані свідомості. Анестезіолог стежить за станом людини, а клінічний психолог допомагає вирішити психологічну проблему.
Вже після сеансу фахівець обговорює із клієнтом його усвідомлення й досвід сеансу.
Повний курс терапії складається з трьох блоків: основного, закріплюючого і підтримуючого. Тривалість лікувального ефекту залежить від способу застосування кетаміну.