Оновлено: о 16:43 10 лютого 2022 Управління навігації та океанографії міноборони РФ повідомило про видміну перекриття району Азовського моря на північ від Керченської протоки.
З 13 по 19 лютого під виглядом проведення навчань Росія повністю заблокує акваторію Азовського моря та практично повністю Чорного — аж до 12-мильних територіальних вод України.
Росіяни зможуть «пуляти» ракетами всього у двох десятках кілометрів від Одеси. Можливе і вторгнення з моря.
Зосередження сил Росії
Ще на початку лютого Росія зосередила у східній частині Середземного моря біля берегів Сирії досить значні морські сили. Зокрема, зі складу її Тихоокеанського флоту сюди прийшло велике з'єднання на чолі з флагманом ЧФ ракетним крейсером «Варяг», а з Північного флоту — ракетний крейсер «Маршал Устинов».
Згодом, впродовж 8-9 лютого, відразу шість великих десантних кораблів Росії пройшли до Чорного моря. Вранці 10 лютого вони увійшли до окупованого Севастополя. Тепер Росія на деякий час має у Чорному морі відразу 12 великих десантних кораблів. З них лише один новий — «Петр Моргунов», уведений до складу Північного флоту у грудні 2020 року. Інші — старі «корита» радянської побудови 1960-х та польської 1970-1980-х. Разом вони можуть взяти на борт до 3 тис. десантників та до 100 одиниць техніки, зокрема танків, БТР та артилерії. Загалом це 2-3 батальйонних тактичних групи чи ціла механізована бригада.
Одночасно Росія повертає до Чорного моря із Середземного один ракетний фрегат та два підводних човни. Ще один ракетний фрегат зі складу Північного флоту також йде до Чорного моря.
Таким чином, у найближчі дні Росія зосередить у Чорному морі досить значні сили. Це з'єднання на базі чотирьох нових ракетних фрегатів, 5-6 підводних човнів, озброєних крилатими ракетами, ракетних корветів та вищезгаданих 12 великих десантних кораблів.
У Середземному морі водночас зосереджується російське з'єднання на базі трьох ракетних крейсерів, які називають «вбивцями авіаносців», з декількома меншими кораблями. У такому складі ці ракетні крейсери, збудовані ще за часів СРСР, служать вперше.
Морська блокада України
Ці сили з 13 по 19 лютого проводитимуть навчання з ракетними та артилерійськими стрільбами. Росія вже оприлюднила схему закритих для судноплавства зон у Чорному й Азовському морях.
Зокрема, у Азовському морі «закрита» вся його акваторія, окрім 12-мильної смуги територіальних вод України.
У Чорному морі закриті дві зони. Одна йде на південний захід від окупованого Севастополя у напрямку до Стамбула та Болгарії. А інша охоплює всю північно-західну акваторію Чорного моря, окрім територіальних вод України — від Криму уздовж берегів Херсонської, Миколаївської та Одеської областей до острова Зміїний. Фактично перекриті для судноплавства всі морські шляхи до всіх портів України, за винятком мілководної (та недоступної для крупнотонажних морських вантажних суден) смуги територіальних вод. Це означає фактичну морську блокаду України.
Але це ще не найгірше. Згідно з планом російських навчань та схемою закриття акваторії Чорного моря для судноплавства, цілком можливо, що російські кораблі «легально» будуть здійснювати ракетні та артилерійські стрільби у «закритих» зонах — всього за 22-25 км від Одеси. І за гарної погоди це можна буде побачити у бінокль.
Відповідальні судновласники на час таких навчань перенесуть терміни суднозаходів або змінять свої маршрути. Адже хто хоче, щоб у його судно «випадково» влучила російська ракета?
Таким чином, Росія без жодного пострілу має можливість на тиждень повністю зупинити морську торгівлю України. Це вкрай негативно вплине на вантажообіг та всю економіку.
Військова загроза
Втім, морська блокада — не єдина зброя Росії. Природні умови дають можливість висадки морського десанту на пляжах Одеської області — у Грибівці між Одесою та Чорноморськом; у Затоці з використанням Білгород-Дністровського морського підхідного каналу; та на узбережжі між Дністровським лиманом і дельтою Дунаю.
У будь-який час Росія може увечері вивести свої десантні сили із окупованого Севастополя, щоб уранці, вдосвіта, вже почати висадку десанту на узбережжі Одеської області. Зараз, під час навчань, коли десантна ескадра та бойові кораблі підтримки можуть легально підійти до українського узбережжя на мінімальну відстань, зробити це буде особливо легко.
Десант можливо висадити у кількості до однієї механізованої бригади (2-3 тис. солдатів, 50-60 танків, 30-40 стволів артилерії та інша техніка) за один раз. Згодом, протягом однієї доби, чисельність та оснащеність десанту можуть бути збільшені вдвічі.
Одночасно росіяни зможуть провести ракетний чи навіть артилерійський обстріл Одеси з своїх кораблів.
Загроза здійснення такого сценарію в період з 13 по 19 лютого — найсильніша.
Чим може відповісти Україна
На жаль, можливості ВМС України з протидії десанту ЧФ РФ мінімальні. У складі ВМСУ немає жодного корабля чи катера з протикорабельними ракетами. Навіть наш флагман, фрегат «Гетьман Сагайдачний», наразі знаходиться у ремонті в Миколаєві — на великій відстані від району можливого вторгнення. Та й він не має протикорабельного озброєння великої дальності дії — це протичовновий корабель.
Втім, в України є дивізіон протикорабельних ракет «Нептун» з далекобійністю до 280 кілометрів. Він зможе випустити не більш як 8-12 ракет та вразити, за умов активної протидії супротивника, від 4 до 6-7 цілей — як десантних, так і бойових кораблів агресора.
Решту доведеться відбивати звичайною зброєю — береговою артилерією, ракетними системами залпового вогню та контратаками з'єднань морської піхоти з танками та артилерією. Тут найважливіше — зосередити українські частини саме там, де буде висадка десанту.
Ще з 2015 року частини морської піхоти та сухопутних військ базуються у «трикутнику» Одеса — Кароліно-Бугаз — Маяки. Це дає можливість оперативно, за кілька годин, зосередити сили у районі Затока — Грибівка — Чорноморськ — Одеса, або завдати удару проти вторгнення з боку невизнаного Придністров'я.
Протягом 2017-2020 років під час міжнародних навчань «Сі Бриз» Збройні сили України відпрацьовували висадку морського десанту на узбережжя Одеської області між гирлами Дністра та Дунаю та його відбиття — у південній частині регіону.
Тобто Україна, у межах своїх військових можливостей, готова до російської агресії з моря та до оборони. Втім, таке морське вторгнення у будь-якому разі означатиме початок повномасштабної війни з боку Росії з однозначною реакцією країн Заходу — як військовою, так і політично-економічною.
Аналогічне вторгнення з боку Азовського моря також можливе. Але 12 російських десантних кораблів тут не зможуть вільно оперувати через малі глибини. Втім, у випадку наступу російських військ з Донбасу уздовж азовського узбережжя з одночасними атаками з моря та відволікаючими атаками на інших напрямках такий сценарій може стати «локалізацією» війни з метою уникнути прямої військової відповіді Заходу та захоплення «коридору» з Росії до окупованого Криму.
Західна відповідь
З одного боку, США, Великобританія та інші країни вже кілька місяців надають Україні дипломатичну й військову підтримку. Останніми тижнями майже щодня прибувають літаки з озброєнням та військовим спорядженням.
Одночасно у східній частині Середземного моря якраз у першій половині лютого відбуваються міжнародні морські навчання за участі авіаносних ударних з'єднань США та Франції. Літаки з авіаносців за потреби можуть вільно оперувати над Чорним морем і південною Україною — для допомоги нашій державі під час можливого вторгнення Росії.
Великобританія 8-9 лютого оголосила, що направить до південної Європи декілька своїх бойових кораблів, але не повідомила, яких саме. Одночасно Великобританія у будь-який час спроможна вивести у море два з шести своїх новітніх ракетних есмінців, які зараз знаходяться на базах.
Також про готовність направити у Чорне море свої фрегати та інші військові кораблі оголосили Франція та Іспанія.
Але Росія намагається заважати і цьому — про її наміри свідчить зосередження трьох ракетних крейсерів у Середземному морі. І це все збігається з періодом, коли у Чорному морі вже майже місяць немає жодного великого корабля США, Великобританії, Франції чи інших великих морських держав.
Одним словом, за кілька днів почнеться максимально гаряча фаза ескалації. Тому краще приготуватись до найгірших варіантів.