Шахеди розкидають вибухівку

У квітні 2025 року МВС і ДСНС України повідомили, що російські війська почали скидати з БпЛА вибухонебезпечні предмети у тилових містах України. 

Зокрема, такі виявили у Києві. Це може пояснювати, чому у столиці однієї ночі продовжували чути вибухи вже після відбою повітряної тривоги.

Водночас деякі військові експерти сумніваються, що росіяни розкидують додаткову вибухівку з «шахедів».

Chas News зібрав, що відомо на цей час про скидання росіянами мін з БпЛА.

Чи розкидують росіяни вибухівку з БпЛА: що говорять силовики

У МВС України оприлюднили фото, як можуть виглядати вибухонебезпечні предмети, які розкидають із російських БпЛА.

У міністерстві зазначають, що зображені боєприпаси вилучені в Києві, загалом же в різних місцях України зовнішній вигляд скинутих мін може відрізнятися.

Небезпечні боєприпаси

Вибухонебезпечний предмет має вигляд труби з квадратними насічками на корпусі. Його діаметр — близько 5 см, довжина — 35-40 см.

«Уважно подивіться на фото — так можуть виглядати ці вибухонебезпечні предмети. Зображені на фото предмети були вилучені в Києві, однак їхній зовнішній вигляд може відрізнятися. Обов’язково попередьте близьких. Якщо ви побачили підозрілий предмет — не підходьте, не чіпайте, телефонуйте 101, 102 або 112», — наголошують в МВС.

Вибухонебезпечні предмети

Додатково у МВС пояснили виданню ВВС Україна, що боєприпаси на фото «повʼязані з БпЛА», але механізм скидання вибухівки з дронів наразі залишається невідомим.

У яких регіонах можуть розкидувати вибухівку з дронів

Службовці МВС і ДСНС наголошують, що окупанти можуть скидувати вибухові боєприпаси у будь-яких регіонах України — як прифронтових, так і тилових.

Державна служба з надзвичайних ситуацій України також попередила, що російські війська почали застосовувати БпЛА, які розкидають вибухонебезпечні предмети.

«Вони можуть використовуватись ворогом для ураження будь-якого з регіонів країни. Ризик надзвичайно високий і через те, що час вибуху таких боєприпасів невідомий», — йдеться у повідомленні ДСНС.

Окрім повідомлень про виявлення вибухонебезпечних предметів в Києві, також про можливість скидання з дронів гранат сповільненої дії попередив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.

«Такі БпЛА можуть використовуватись ворогом, зокрема й на Харківщині», — зазначив Синєгубов.

Голова Харківської ОВА додав, що йдеться про скид осколкової гранати сповільненої дії з дрону на шляху руху.

Раніше, у листопаді 2024 року, у Шосткинському районі Сумщини після дронової атаки виявили невідомий боєприпас, який, за попередніми даними, міг бути скинутий з «шахеда».

Про це повідомило джерело видання Texty.org.ua. Зазначалось, що російські ударні дрони типу «Shahed/ Герань-2» під час прольоту над територією України можуть скидати боєприпаси невстановленого типу в будь-якій точці маршруту.

Міни з російських дронів і ракет: що відомо

Про спроби російських військових модернізувати безпілотники для скидання вибухівки повідомляло видання Defence Express, посилаючись на військового експерта у галузі дронів, зв'язку та РЕБ Сергія Бескрестнова (Флеша)

Також військові сайти писали, що російські війська встановили на дрон DJI Mavic 3 систему скидання протипіхотних мін, яка дозволяє скидати щонайменше чотири міни типу PFM-1.

Міни розміщуються попарно, і завдяки уповільнювачу не вибухають одразу після падіння — детонація може відбутися через п’ять хвилин.

Втім, радіус дії дронів DJI Mavic 3 обмежений, тож запускати їх у глибокий тил України росіяни не можуть.

Натомість «шахеди» мають значно більший радіус дії і здатні досягати будь-якого регіону країни.

Скидання вибухівки з дронів: експерти сумніваються

Водночас деякі експерти скептично поставляться до повідомлень про розкидування росіянами вибухових пристроїв з дронів.

Вже згаданий Сергій Бескрестнов (Флеш) висловив скепсис щодо поширеної у квітні інформації. 

Він звернув увагу, що фото, яке поширили у ЗМІ та соцмережах, походить з одного джерела — селищної ради на Кіровоградщині.

Йдеться про Петрівську громаду, на території якої виявили ці вибухонебезпечні предмети. Про це повідомила «Перша електронна газета» із посиланням на інформацію територіальної громади.

«На території нашої громади зафіксовано появу нових вибухонебезпечних предметів! Звертаємо вашу особливу увагу: ці предмети можуть бути скинуті з ворожих дронів і мати нетиповий вигляд — циліндричні продовгуваті обʼєкти», — йдеться у повідомленні.

Бескрестнов вказує, що «у шахедах ніколи не знаходили жодних систем скидання або відсіків для цього».

Експерт додає, що «є інформація про те, що противник розглядає можливість побічного застосування шахедів, але аж ніяк не скидання вибухівки безконтрольно й куди попало».

У МВС підтвердили, що боєприпаси на фото «повʼязані з БпЛА», але механізм скидання вибухівки з дронів наразі залишається невідомим.

Скільки людей загинуло в Україні через вибухонебезпечні предмети з лютого 2022 року

Станом на початок квітня 2025 року, через вибухонебезпечні предмети в Україні з початку російського вторгнення загинули 336 осіб, з них 18 дітей.

Ще 825 осіб отримали поранення, серед яких 92 дитини. Такі дані навів Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

«Близько 139 тисяч квадратних кілометрів (23% від загальної площі України) є потенційно небезпечними та потребують обстеження саперами», — йдеться у повідомленні.

Також за час війни сапери ДСНС вже обстежили 1 746 кв. км і знищили 565 832 боєприпаси.

Правила мінної безпеки: що не можна робити

Перше і найголовніше правило — не наближайтесь і не беріть в руки знайдені підозрілі предмети. Це стосується й дитячих іграшок та гаджетів, які розкидані на землі — це можуть бути замасковані вибухові пристрої. 

Заборони і алгоритм дій при виявленні підозрілого предмета: 

  • відійдіть самі і відведіть людей поруч якнайдалі (не менше 100 м) від знайденого предмета;
  • забороняється наближатися до вибухонебезпечного предмета;
  • забороняється пересувати його або брати до рук;
  • не можна розбирати, кидати, бити по ньому;
  • якщо ви або люди навколо виконували якісь роботи — негайно припиніть їх;
  • не можна розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмет;
  • не можна використовувати телефони та рації — вони випромінюють хвилі, які можуть викликати детонацію;
  • повідомте про виявлення підозрілого предмета в правоохоронні органи і спеціальні служби за телефонами 101 зі 102 (повідомлення необхідно робити без поспіху, чітко, із зазначенням точної адреси (орієнтирів) місця знаходження вибухонебезпечного предмета);
  • не можна приносити вибухонебезпечний предмет додому.

Важливо! Завжди зберігайте спокій, уникайте паніки! Це допоможе запобігти жертвам й дати можливість спецслужбам діяти ефективно!

Ніколи не заходьте в райони, позначені знаком мінної небезпеки «НЕБЕЗПЕЧНО, МІНИ» (DANGER, MINES / УВАГА, МІНІ)!

У разі перебування в небезпечних районах усі знаки, що викликають сумнів, необхідно розглядати як попередження про небезпеку.

Потенційно замінованими залишаються 23% територій України — Шмигаль