У липні 2024 року Верховна Рада у першому читанні підтримала законопроєкт №11322 про повернення на службу військовослужбовців після самовільного залишення військової частини або місця служби.
Проєкт закону пропонує звільняти від кримінальної відповідальності військових, які вперше залишили частину та бажають повернутися до служби. Втім наразі цей законопроєкт ще не ухвалили.
Chas News пояснює, за яких обставин зараз настає правопорушення та яке покарання за нього передбачено.
Що таке СЗЧ
СЗЧ у військових — це самовільне залишення військової частини або місця служби. За нього може бути як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.
СЗЧ розглядається як залишення місця служби, зокрема тимчасове, без дозволу командира або поважних причин. Також таким порушенням вважається нез’явлення на службу впродовж певного періоду.
Коли за СЗЧ наступає адміністративна відповідальність
Самовільне залишення військової частини або місця служби кваліфікується за статтею 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення за таких обставин:
- залишення військовослужбовцем місця служби терміном до трьох діб;
- залишення військовослужбовцем (мобілізованим, контрактником, а також військовозобов’язаним та резервістом) місця під час проходження зборів;
- військовослужбовець вчасно не з’явився без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, не повернувся з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до 10 діб.
Коли за СЗЧ наступає кримінальна відповідальність
Кримінальна відповідальність за залишення військової частини чи місця служби згідно зі статтею 407 Кримінального кодексу України, прив’язана до режиму воєнного стану. Вона настає у таких випадках:
- за самовільного залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби тривалістю понад три доби;
- за нез’явлення військовослужбовця строкової служби вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, переведення або призначення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю понад три доби;
- за самовільного залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також військовозобов’язаним та резервістом під час проходження зборів;
- за нез’явлення військовослужбовця вчасно на службу без поважних причин у разі призначення або переведення;
- за нез’явлення військовослужбовця з відрядження, відпустки або з лікувального закладу.
Загалом кримінальна відповідальність у період воєнного стану настає за СЗЧ тривалістю понад три доби. Але покарання може відрізнятися у залежності від терміну залишення служби.
Покарання за СЗЧ
У мирний час у випадку накладання адміністративно відповідальності за самовільне залишення військової частини військовослужбовцеві загрожує арешт з утриманням на гауптвахті до 10 діб або штраф 8 500-17 000 грн.
Якщо це відбувається повторно протягом року або в особливий період, то утримувати на гауптвахті можуть до 15 діб, а штраф може становити від 17 тис. до 34 тис. грн.
Якщо для військовослужбовця за СЗЧ настає кримінальна відповідальність, то передбачається позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.
Крім того, у кримінальному кодексі є ще одна стаття — дезертирство, яке фактично означає те саме, що і СЗЧ. Під час воєнного стану за дезертирство можуть позбавити волі на строк від 5 до 12 років.
Водночас СЗЧ розглядається, як тимчасове залишення військової частини, а про дезертирство йдеться у випадку, коли військовий повертатися на місце служби не збирається. Але кримінальні провадження можуть реєструвати, як за СЗЧ, так і за дезертирство.
Також у деяких випадках за СЗЧ можуть карати у вигляді тримання в дисциплінарному батальйоні на строк до двох років або позбавлення волі на строк до трьох років.