Коли говорять, що Україна у спортивному сенсі не є зимовою державою, це варто розуміти так: в Україні майже повністю відсутня спеціальна інфраструктура для тренувань та змагань із зимових олімпійських видів спорту.
Відповідно, якщо відсутня інфраструктура, то батькам немає куди приводити своїх дітей в секцію з того чи іншого виду спорту. А немає дітей — немає й попиту на тренерів секцій.
Тобто на сьогодні майже відсутній фундамент для розвитку зимових олімпійських видів спорту — дитячо-юнацьких спортивних шкіл.
Зараз зимовий олімпійський спорт в Україні тримається на ентузіазмі окремих спортсменів та їхніх тренерів. А також на підтримці Мінмолодьспорту, яке забезпечує виїзд провідних українських спортсменів за кордон для тренувань та участі у змаганнях.
Натомість будівництва в Україні сучасних спортивних споруд для «зими» поки що є лише балачки.
Навіть в таких умовах окремі українські «зимники» пробиваються до еліти своїх видів спорту. І медалі Олімпіад, чемпіонатів світу та Європи, Кубків світу, потрапляння в топ-10 свідчать про це.
Але уявіть, якими могли б стати наші результати, якби наші спортсмени мали можливість тренуватися не від збору до збору за кордоном, а регулярно з самого дитинства в Україні!
Візьмемо скелетон. Є країни, де існують державна підтримка, традиції, досвід, можливість постійно тренуватись, певне лобі в міжнародній федерації, численні команди спортсменів та високого рівня тренерів.
Ми ж не маємо жодної спеціалізованої споруди для тренувань в Україні, не маємо досвіду, не маємо сучасного виробництва спорядження для скелетону.
Ще кілька років тому український скелетон існував за рахунок боргів нашої сім'ї (єдиний представник України на Олімпіаді-2022 у скелетоні — син Михайла Гераскевича Владислав — Прим. ред.). Моя щира подяка українським платникам податків, завдяки яким Мінмолодьспорту може фінансувати наші виїзди за кордон та закупівлю окремих позицій спорядження.
І навіть з надзвичайними проблемами у стартовому розгоні ми складаємо серйозну конкуренцію світовим грандам. Скажу більше, ми можемо і будемо боротися за олімпійські медалі.
Що ж потрібно зробити, щоб підняти український зимовий спорт на новий якісний рівень?
На мою думку, ось таке.
Розпочати пропаганду спорту на державному рівні. Щоб про спорт писали та говорили всі ЗМІ України не лише під час проведення Олімпійських ігор, а постійно. Спорт — це обличчя держави. І українські спортсмени та тренери невтомно працюють, щоб український прапор піднімався найвище.
Створити сучасні спеціалізовані спортивні споруди для тренувань українських спортсменів, а також проведення міжнародних змагань будь-якого рівня.
Створити науково-виробничу лабораторію, щоб вивчати та створювати сучасне спортивне екіпірування найвищого ґатунку для українських спортсменів. Сучасний спорт вже давно увійшов в еру технологій. І якщо деякі спортивні керівники України з радянським мисленням наполегливо не помічатимуть цей очевидний факт, ми відстанемо від іншого світу на десятиліття і ніколи не зможемо наздогнати.
Створити законодавче підґрунтя для цивілізованої участі бізнесу в розвитку українського спорту.
Держава не може фінансувати всі витрати спорту. У кожного виду спорту є ціла низка питань, які потрібно вирішувати, й вирішувати терміново. Наукові дослідження, консультації та послуги провідних іноземних спортивних спеціалістів, транспортне забезпечення та багато іншого залишається невирішеним саме за відсутності можливості отримувати «швидке фінансування», яке могло б надходити через взаємодію з бізнесом.
Останнім часом в українському спортивному середовищі точаться розмови про проведення Зимових Олімпійських ігор в Україні.
Українська Федерація бобслею та скелетону завжди готова включитися в цей процес та працювати на досягнення мети. Але час покаже, чи це змістовні розмови, чи просто балачки.
Напередодні Олімпіади-2022 в Пекіні міністр спорту Вадим Гутцайт обмовився, що хоча б одна медаль для України — це вже «буде добре».
Можу сказати з досвіду власного спілкування з колегами по олімпійській збірній, що спортсмени налаштовані значно рішучіше, ніж спортивне керівництво України.
Я впевнений в тому, що українські спортсмени віддадуть всі сили, щоби боротися за олімпійські медалі.
Але, на жаль, на Іграх-2022 в Пекіні у нас з'явився ще один надзвичайно серйозний суперник — COVID-19. І цей суперник, на жаль, серйозно вплине на боротьбу за нагороди.