Сьогодні, 18 грудня, день народження одного з найвідоміших режисерів сучасності — Стівена Спілберга. Він подарував світу величезну кількість знакових стрічок, образи з яких міцно вплетені у масову культуру.

Chas News пропонує добірку фільмів режисера, які довели, що він здатен працювати добре в будь-якому жанрі: від жахів і наукової фантастики до байопіку та військової драми.

«Щелепи» (Jaws)

Дата виходу: 18 червня 1975 року

Жанр: жахи, трилер

Головні ролі: Рой Шнайдер, Річард Дрейфус, Роберт Шоу

Невелике курортне містечко напередодні пляжного сезону починає тероризувати велика біла акула. Шериф разом з кількома ентузіастами вирушають на полювання за морським хижаком.

«Щелепи» — фільм, що закріпив піджанр «літній блокбастер» і при бюджеті у $6 млн зібрав по світу майже $500 млн. Його вплив на глядачів у 1975 році важко недооцінити. Наприклад, після прем’єри власники приватних пляжів подали до суду на студію, адже кількість відпочивальників суттєво зменшилась. Всі почали боятись побачити плавник акули і стати жертвами щелеп хижої риби. 

Стрічка Спілберга вплинула і на його колег по цеху. Відсилання на «Щелепи» та цитати з них з'являлись у великій кількості фільмів та мультиків («У пошуках Немо» або «Підводній братві»).

А образ кровожерливої акули раз у раз спливає в сучасних горрорах з подібною тематикою («Глибоке синє море», «Мег», «Мілина»).

«Список Шиндлера» (Schindler's List)

Дата виходу: 30 листопада 1993 року

Жанр: драма, історичний

У головних ролях: Ліам Нісон, Бен Кінгслі, Рейф Файнс

Історія про німецького підприємця Оскара Шиндлера. Будучи членом нацистської партії і використовуючи свої зв'язки, він рятував тисячі євреїв під час окупації Польщі та масових репресій.

На перший погляд, Шиндлер — безпринципний підприємець. Його мета — заробити більше грошей, поки довкола все поринуло у воєнний хаос.

Однак Оскар відрізняється від інших представників нацистської партії. Він виявляється людиною, здатною співчувати. На відміну від німецького офіцера СС Амона Гета, який здатний на вбивство просто заради веселощів та показної переваги.

«Список Шиндлера» — зворушлива та трагічна розповідь про справжнє переродження людини. Стрічка отримала не лише глядацьку любов (№6 у переліку найкращих фільмів за версією IMDB), а і численні нагороди, серед яких статуетки за «найкращий фільм» «Оскара», «Золотого глобуса» та БАФТА.

«Штучний інтелект» (A.I. Artificial Intelligence)

Дата виходу: 29 червня 2001 року

Жанр: драма, наукова фантастика

У головних ролях: Джуд Лоу, Робін Вільямс, Хейлі Джоел-Осмент

Науково-фантастична драма про майбутнє, в якому через кліматичні зміни заборонено народжувати дітей. Замість них «заводять» людиноподібних андроїдів, здатних відтворювати емоції та мислення.

У центрі сюжету Девід — хлопчик-робот, запрограмований любити своїх названих батьків, який відчайдушно бажає стати справжньою дитиною.

На відміну від більшості режисерів науково-фантастичних фільмів, Стівен Спілберг обрав інший, більш незвичний спосіб розповісти історію про штучний інтелект.

Глядачу показують прагматичних представників людської раси і чуттєвих андроїдів. Девід та робо-ведмежа Тедді рефлексують на одвічні теми: що таке кохання, як це —  бути справжнім.

Історія головного героя римується з мотивами «Піноккіо» (про якого у фільмі є згадки), він також прагне стати справжньою дитиною, щоб бути ближчим зі своєю нехай і не рідною, але все ж таки коханою матір'ю.

«Термінал» (The Terminal)

Дата виходу: 17 червня 2004

Жанр: комедія, драма

У головних ролях: Том Генкс, Кетрін Зета-Джонс, Стенлі Туччі

У центрі сюжету — Віктор (Том Генкс). Прилетівши до Нью-Йорку, чоловік дізнається, що у його країні стався військовий переворот. Тому всі його документи недійсні. Герой виявляється «ув’язненим» в аеропорту без можливості покинути його межі.

Це класична історія від Стівена Спілберга. Головний герой — звичайна людина у незвичайних умовах. Незважаючи на несприятливі події, Віктор допомагає людям, які його оточують, нехай то звичайний прибиральник, розвізник їжі або абсолютно незнайомий пасажир з іншої країни, що потрапив у халепу.

«Лінкольн» (Lincoln)

Дата виходу: 9 листопада 2012 року

Жанр: драма, історичний

У головних ролях: Деніел Дей-Льюїс, Джозеф Гордон-Левітт, Джеймс Спейдер

Біографічна стрічка про шістнадцятого президента США — Авраама Лінкольна. Його каденція проходить на тлі Громадянської війни, що розгортається між Північчю і Півднем.

Один з основних прийомів фільму — контраст між сімейними проблемами та змінами в країні, які проводив Лінкольн.  

Фільм про одну з найважливіших політичних фігур США, крім життєпису, розповідає про проблеми темношкірого населення, про нерівність соціальних верств та політичні інтриги.

Деніел Дей-Льюїс, який виконав головну роль, удостоївся за неї третього «Оскара». Тим самим він цілком претендує називатись найтитулованішим актором сучасності.

І цілого світу замало. Рецензія на фільм «Людина-павук: Додому шляху нема»
Все можуть королі. П'ять фільмів про історії знаменитих монархів