Перша медична допомога на полі бою — це надважливий чинник порятунку життя пораненому. Як вказує аналіз причин загибелі солдатів, значну частину з них можна було врятувати. Близько 90% поранених бійців гинуть ще до потрапляння в госпіталь — в основному через несумісні з життям травми.
Однак деякі стани, такі як кровотеча з кінцівок, напружений пневмоторакс і проблеми з дихальними шляхами можна усунути в бойових умовах.
Chas News розповідає, як працює перша медична допомога пораненим і як її надавати.
Надання домедичної допомоги — три зони
Місце ведення бойових дій умовно поділяють на три зони — зелену, жовту та червону. Від того, в якій зоні перебуває поранений, залежить об'єм надання допомоги.
Надання медичної допомоги у червоній зоні
Червона зона — це місце бойових дій, де військові перебувають під обстрілом противника. У цій зоні головною місією військового є виконання бойового завдання, на другому місці стоїть опікування постраждалими.
Допомога пораненому передбачає якнайшвидше накладання джгута у випадку кровотечі та евакуацію поранених із зони ураження.
Надання медичної допомоги у жовтій зоні
Жовта зона передбачає, що поранений знаходиться поза безпосереднім вогневим впливом (підвал, бліндаж, укриття). Порядок надання допомоги в жовтій зоні такий:
- перевірити постраждалого на наявність кровотеч;
- оглянути прохідність дихальних шляхів;
- обробити ушкодження грудної клітини;
- перевірити джгут, якщо його накладали на кінцівки;
- повторно оглянути пораненого на наявність незначних кровотеч, необроблених ран на кінцівках та інших травм;
- ввести знеболюючі та антибіотики;
- передати інформацію про пораненого медикам;
- перевіряти притомність постраждалого і його дихання кожні 15 хвилин.
Допомога у зеленій зоні
Зелена зона — це віддалені від безпосереднього вогневого впливу райони. Тут є мобільні польові госпіталі, військові чи цивільні шпиталі, спеціалізовані клініки. Допомога у зеленій зоні полягає у своєчасному супроводі пораненого до місця немедичної чи медичної евакуації.
Алгоритм С.А.В.С.
Англійські літери С.А.В.С. означають базовий алгоритм роботи із постраждалим:
- С (critical bleeding — критична кровотеча)
- А (airways — дихальні шляхи)
- В (breathing — дихання)
- С (circulation — циркуляція)
За статистикою НАТО, зі 100% бійців, які гинуть на полі бою, 70% помирають через критичну кровотечу (С). Вона відрізняється від звичайної кровотечі тим, що становить загрозу життю через стрімку втрату крові. Наприклад, при пошкодженні стегнової артерії боєць може загинути за кілька хвилин — вже за 35-40 секунд він втратить свідомість і не зможе надати собі допомогу.
Саме тому в алгоритмі C.A.B.C. критична кровотеча посідає перше місце. При її виявленні необхідно застосувати кровоспинний турнікет, джгут, пальцеве притиснення або підручні засоби. Для зупинки кровотечі в сучасну аптечку має входити турнікет виробництва США — так званий C.A.T. (Combat Application Tourniquet).
Наступним пунктом при огляді мають бути дихальні шляхи. Через їхню непрохідність гинуть близько 27% бійців. Тому після перевірки на критичну кровотечу потрібно оглянути прохідність верхніх дихальних шляхів (А) та наявність, частоту і глибину дихання (В).
Така послідовність зумовлена тим, що спочатку повітря потрапляє у верхні дихальні шляхи. Якщо вони перекриті запалим язиком, уламками щелепи або зубів, то кисень не потрапить у легені, навіть якщо вони вціліли. Для вирішення проблеми непрохідності верхніх дихальних шляхів є близько 4 хв, а травми дихальної клітки, наприклад, пневмотораксу — до 20 хв.
Пункт С (circulation) передбачає відновлення рівня рідини (крові) в тілі пораненого та проведення інших стабілізаційних заходів, зокрема, для попередження зниження температури тіла. Це варто зробити протягом 30-40 хв з моменту поранення.
Приклади зупинки кровотеч
Накладання перев'язувального пакета:
Накладання турнікета: