Ілон Маск переїждає. Ні, поки не на Марс, куди він давно збирається відправити людство. Глава Tesla і SpaceX переселився з Каліфорнії в Техас. За словами Маска, він зробив це аби стежити за своїми проєктами в штаті. До того ж це рішення обіцяє йому солідну економію на податках. Навіть для другої найбагатшої людини планети це приваблива перспектива. Тим паче, що і до нього інші мільярдери покидали свої оселі з метою зменшити фіскальний тягар.
Статок — $145 млрд (за даними Bloomberg)
Ілон Маск багатшає щодня. Після того, як на початку 2020-го ринкова вартість Tesla досягла $100 млрд, підприємець почав отримувати компенсаційний пакет, затверджений два роки тому. Сума винагороди зростає з кожним взяттям позначки в $50 млрд. Маск може заробити до $50 млрд в акціях компанії, якщо її ринкова вартість досягне $650 млрд, а цей рубіж зовсім близько.
Якби він вирішив перетворити їх на гроші як мешканець Каліфорнії, йому б довелося заплатити прибутковий податок штату в розмірі 13,3% — найвищий в країні. Але в Техасі немає такого податку, тож розлучатися із заробленими грошима Маску не доведеться.
У нього були і інші причини залишити Каліфорнію. Цього року Маск посварився з місцевою владою — після того, як Tesla довелося зупинити завод у Фрімонті через карантин. Главу компанії не задовольнило таке рішення і він навіть пригрозив перенести її штаб-квартиру в Неваду або Техас. Цієї обіцянки Маск поки не виконав.
Приблизно тоді ж власник SpaceX і Tesla виставив на продаж свою каліфорнійську нерухомість. Наразі у нього залишилося чотири будинки в штаті, які він намагається продати комплектом.
Паралельно міцнішав зв'язок підприємця з Техасом. Останнім часом він часто туди їздив, адже там будується новий завод Tesla і розташований стартовий комплекс SpaceX. Нещодавно Boring Company (ще одна компанія Маска, яка займається будівництвом підземних транспортних систем) почала наймати в Техасі людей для втілення нового проєкту. Влітку він отримав водійські права штату.
Оголошуючи про переїзд, Маск сказав, що тепер зможе зосередитися на розвитку свого бізнесу в Техасі. Та й економічне середовище в Каліфорнії перестало його влаштовувати. «Каліфорнія занадто довго перемагала, і, гадаю, тут почали сприймати це як належне», — відзначив Маск.
Статок — $2,5 млрд (за даними Forbes)
Зовсім скоро Дональд Трамп стане колишнім президентом США, а значить, йому доведеться виїжджати з Білого дому і повертатися у домівку. Для Трампа це завжди був Нью-Йорк, але в минулому році він оголосив про переїзд до Флориди. Тоді президент написав у Twitter, що влада Нью-Йорку мало з ким поводилася гірше, ніж з ним.
«Кривдники» в боргу не залишилися. «Він весь твій, Флорида», — прокоментував рішення Трампа губернатор штату Нью-Йорк Ендрю Куомо, додавши, що це було «чудесне звільнення».
Американські ЗМІ і експерти швидко зметикували, що Трамп покинув Нью-Йорк не стільки через образу почуттів, скільки через податкові вигоди. У Флориді, як і в Техасі, немає податку на прибуток, тоді як в штаті Нью-Йорк він становить 8,82%, а місто бере ще 3,8% зверху.
Втім, Трамп і так не надто щедрий платник податків. Губернатор Куомо прямо так і заявив, прощаючись з відомим нью-йоркцем. А у вересні поточного року виданню The New York Times вдалося отримати податкові декларації президента. Виявилося, що, очоливши державу, Трамп заплатив «аж» $750 федерального прибуткового податку. Таку ж суму він поклав у державну казну в перший рік президентства. А 10 з 15 років, що передували його приходу до влади, він геть не платив прибуткового податку, посилаючись на збитки бізнесу.
Статок — $27,7 млрд (за даними Bloomberg)
Не тільки американські мільярдери мають звичку шукати місця з м'якішим податковим кліматом. Їхні «колеги» з туманного Альбіону теж не гребують вигідними переїздами. Цього року Джеймс Реткліфф, найбагатший британець за версією Bloomberg, проміняв Хемпшир на сонячне Монако.
Реткліфф — засновник і голова хімічного концерну INEOS — входив до трійки найбільших платників податків Великобританії. Тепер йому не доведеться тягнути цю ношу. Мешкаючи на території крихітного князівства 183 дні на рік, він зможе не платити податків на доходи або майно. Передбачається, що завдяки переїзду він заощадить понад $5 млрд.
Примітно, що Реткліфф змінив основне місце проживання незабаром після того, як королева Єлизавета II вшанувала його лицарським титулом «за заслуги перед бізнесом».
Статок — $15,5 млрд (за даними Bloomberg)
Сьогодні Facebook нерозривно асоціюється з Марком Цукербергом. Світ поступово забуває про те, що у витоків найбільшої в світі соціальної мережі (2,7 млрд активних користувачів на місяць) стояла ще одна людина — підприємець бразильського походження Едуардо Саверін.
Засновники Facebook посварилися ще на зорі існування компанії, після чого провели кілька років в суді. Саверін неодноразово потрапляв в скандальні історії. На початку 2010-х преса активно обговорювала його гулящий спосіб життя і звичку залишати в закладах великі, часом п'ятизначні, суми.
Але привід для найгучніших пересудів він підкинув у 2011-му: відмовився від американського громадянства на користь сингапурського. До того моменту він уже два роки мешкав у азійському місті-державі. Незабаром після цього Facebook пройшов первинне публічне розміщення акцій, 2% яких опинилися на руках у Саверіна. Американські ЗМІ швидко зметикували, що підприємець відмовився від паспорта заради економії на податках, хоча його представники і заперечували це. За деякими оцінками, він заощадив до $700 млн.
З того часу ім'я Саверіна більше не гриміло у ЗМІ. Сьогодні підприємець мешкає в Сингапурі, залишається акціонером Facebook і керує власним венчурним фондом B Capital.
Статок — $1 млрд ( за даними Pace business)
Маск — не єдиний каліфорнійський підприємець, який вирішив покинути штат цього року. Перед ним про переїзд оголосив Кіт Рабуа, який інвестував і обіймав керівні посади в PayPal і LinkedIn, коли вони ще були стартапами. У розмові з журналістами американського ділового видання Fortune він заявив, що вирішив покинути помешкання у Сан-Франциско, тому що місцева влада погано керує містом.
Куди ж вирішив поїхати Рабуа? Взяв приклад з Трампа і подався до Флориди. «Маямі — неймовірно красиве, космополітичне місто, де перемішалися нью-йоркці, латиноамериканці та європейці», — сказав він, ледь не забувши додати, що тут немає прибуткового податку.