Президент США Дональд Трамп заявив, що 12 лютого провів телефонну розмову із лідером кремля володимиром путіним. На заяви Трампа опісля діалогу вже відреагували лідери європейських країн, чиновники та ЗМІ.
Трамп написав у соцмережі про проведену півторагодинну розмову телефоном з путіним, під час якої сторони дійшли згоди негайно почати домовлятися про припинення війни росії проти України.
Розмова путіна і Трампа тривала майже півтори години, заявив речник президента рф Дмитро Пєсков. За словами представника кремля, путін запросив Трампа до Москви. Також він сказав, що путін погодився з Трампом, що довгострокове врегулювання в Україні може бути досягнуто шляхом переговорів.
Реакції політиків та чиновників на розмову Трампа і путіна
Голови МЗС у своїй підсумковій заяві запевнили, що будуть збільшувати допомогу Україні.
«Ми готові зміцнювати підтримку України. Ми віддані її незалежності, суверенітету та територіальній цілісності перед лицем загарбницької війни росії. Ми поділяємо мету подальшої підтримки України допоки не буде досягнутий справедливий, всеосяжний та стійкий мир. Мир, який гарантує інтереси України та її європейських союзників», — йдеться в заяві міністрів закордонних справ Франції, Німеччини, Польщі, Італії, Іспанії та Британії.
Там також зазначається, що країни очікують на обговорення майбутніх планів із американськими союзниками.
«Нашими спільними цілями має бути забезпечення позиції сили для України. Україна та Європа мають брати участь у будь-яких переговорах», — додали голови МЗС.
Очільниця зовнішньополітичного відомства ЄС, колишня прем'єрка Естонії Кая Каллас заявила, що «незалежність і територіальна цілісність України не підлягають обговоренню».
«Нашим пріоритетом зараз має бути посилення України та надання дієвих гарантій безпеки. Європа має відігравати центральну роль у будь-яких переговорах», — резюмувала вона.
Глава Міноборони Британії наголосив, що переговори про Україну не можуть проходити без неї.
«Вони (українці, — Авт.) є передовою свободи, і наша робота полягає в тому, щоб поставити Україну в найсильнішу позицію для будь-яких розмов», — сказав Гілі.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте тим часом заявив, що розмова Президента США Дональда Трампа з путіним «створює враження» початку переговорів.
«Вирішальне значення матиме те, що коли буде досягнута мирна угода, щоб путін знав, що це кінець, що він більше ніколи не зможе спробувати захопити частину України. Тож це повинно бути частиною перемовин, і, без сумніву, це також розуміють у президента Трампа», — сказав він.
Прем'єр Польщі Дональд Туск також висловився щодо розмови.
«Ми всі хочемо тільки миру. Справедливого миру. Україна, Європа і США повинні працювати над цим разом», — написав він у мережі Х.
Міністерка закордонних справ Латвії Байба Браже наголосила, що в будь-яких мирних переговорах обов'язково має брати участь Україна. Вона додала, що для успіху перемовин росію потрібно виснажити війною.
«Шлях до миру — це зниження російської військової потужності. Інвестиції в міць України — це інвестиції в мир. І ослаблення росії — це інвестиції в мир. І важливою складовою тут є санкції та їхнє успішне застосування», — сказала міністерка.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський закликав збільшити військову допомогу Україні до перемовин із росією. Він каже, що Польща домагатиметься військової підтримки України.
На думку керівниці Центру підтримки авіарозвідки Марії Берлінської, телефонна розмова між Трампом і путіним означає, що пішов процес укладення угоди, йдуть торги двох імперій.
«Нас намагатимуться схилити до тих інтересів, того компромісу, який цікавий в першу чергу цим двом гравцям. Що нам як ніколи важливо зберігати суб'єктність, силу волі і ввічливий, але переконливий тон. Не дозволяти себе зливати», — наголосила волонтерка.
Заяви міністра оборони США Піта Гегсета розкритикував голова комітету у закордонних справах Верховної Ради Олександр Мережко. Він каже, що новий міністр «має почати з того, щоб приїхати в Україну і познайомитися з українськими Збройними силами».
Також він вважає, що Україна може повернути всю свою територію.
«Це абсолютно реально. Але для цього потрібно більше військово-технічної допомоги з боку США і сильніші санкції — зокрема, фінансові санкції США проти російської економіки», — сказав Мережко.
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро тим часом каже, що Україна має залишатися на шляху членства в НАТО
«Ми віддані шляху України в НАТО. Якщо буде мир, нам потрібні гарантії безпеки, щоб він був справедливим і тривалим», — заявив він.
Колишній прем'єр-міністр Швеції, співголова Європейської ради з міжнародних відносин Карл Більдт назвав підхід Трампа до переговорів «новаторським» — каже, що той пішов на дуже великі поступки ще до самого початку перемовин.
«Навіть Чемберлен у 1938 році не опускався так низько. І той Мюнхен закінчився погано» — написав Більдт у мережі Х.
Сенатор-демократ США Адам Шифф звинуватив президента і міністра оборони у зраді інтересів і України, і США.
«Давайте називати речі своїми іменами: це здача інтересів України і наших інтересів ще до початку переговорів. Трамп, звісно, великий фахівець з укладання угод - угод на користь Кремля», — заявив Шифф.
Однопартієць Трампа, конгресмен республіканець Джо Вілсон підтримав свого президента, але водночас заявив, що США мають нарощувати і санкції проти росії і військову допомогу Україні.
«Президент Трамп — досвідчений перемовник, що володіє мистецтвом укладання угод. Ми повинні забезпечити йому максимум важелів, підготувавши всеосяжні санкції проти Росії і надавши повноваження для швидкого озброєння України», — написав Вілсон.
Реакції ЗМІ на розмову Трампа із путіним
Видання The New York Times у своїй публікації наголошує на тому, що Трамп «уже давно скептично ставиться до України й ніколи не був прихильним до Зеленського».
«Здається, українці стикаються з зусиллями, в яких вони мають мало важелів впливу. Дзвінок між путіним і Трампом відбувся того ж дня, коли міністр оборони США Піт Хегсет, виступаючи в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, заявив, що відновлення кордонів України в тому вигляді, в якому вони були до 2014 року, коли Росія окупувала Крим, є «нереалістичною» метою для України. Пан Хегсет додав, що США не підтримують прагнення України приєднатися до НАТО у межах реалістичного мирного плану», — пише видання.
Водночас The New York Times підкреслило, що для путіна цей дзвінок ознаменує крах спроб Заходу дипломатично ізолювати його після повномасштабного вторгнення в Україну.
Видання The Economist видало статтю із заголовком «Україну викреслили з переговорів між Америкою та росією». Медійники уточнили, що за кілька годин до розмови взяли інтерв’ю у Зеленського. Той попередив, що переговори без України будуть небезпечною зрадою.
Олександр Краєв, експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма» написав, що занепокоєння викликає те, що путін точно тримає лідерство і веде Трампа.
«Аж занадто багато про Другу світову. Точніше так: АЖ ЗАНАДТО. Знову дивні наративи про те, що з радянської сторони були лише росіяни, знову розмови про «спільну велику історію», знову про «силу і велич» без жодного сабстенсу. Отут уже варто задуматися, чи достатньо ми просуваємо себе і свої теми (як каже наше керівництво, таки достатньо), якщо Трампа можна затягнути в розмови про путінські псевдо-історичні конспірології? Єдине, що навіть більше насторожило — Келлога заміняють на Реткліфа в переговорах, і це не добре», — додав експерт-міжнародник.