Світові ЗМІ пишуть, що терпець президента США Дональда Трампа щодо володимира путіна уривається.
Сам Дональд Трамп заявив, що «росія грається з вогнем» на тлі затягування мирного процесу.
Chas News зібрав останні заяви з Банкової, Білого дому і кремля, а також прогнози, чого чекати — прискорення переговорів про припинення вогню в Україні чи санкцій Трампа проти росії.
Росія затягує мирний процес: бомбардування замість меморандуму
Росія та Україна на переговорах у Стамбулі, що відбулися 16 травня, домовилися провести обмін полоненими у форматі «тисяча на тисячу», проте водночас у кремлі висунули вимоги, які є «нереалістичними» та «значно виходять за рамки будь-чого, що коли-небудь обговорювалося», писав Sky News. Зазначалося, що росія вимагала виведення українських військ з територій, що не захопила воєнним шляхом.
Крім того, путін фактично відкинув ініціативу «Коаліції охочих» щодо 30-денного припинення вогню. Також путін не захотів говорити про мирний план із 22 пунктів, який США створили разом з Україною та європейськими партнерами.
Сторони усе ж домовилися представити своє бачення припинення війни письмово. У росії, зокрема, пообіцяли працювати з Україною над меморандумом. Путін казав, що документ нібито може включати «принципи врегулювання, терміни можливого укладання мирної угоди тощо, включаючи можливе припинення вогню на певний час у разі досягнення відповідних домовленостей».
Також після переговорів російський диктатор заявляв, що росія хоче «усунути першопричини» своєї повномасштабної агресії проти України.
23 травня президент України Володимир Зеленський казав, що росія за тиждень не змогла підготувати «меморандум» про перемир'я.
«І коли в росіян уже тиждень пішов на формулювання так званого «меморандуму», який вони хочуть, щоб відповісти на потребу припинити вогонь — це точно знущання з усього світу. Скільки часу! Кожен день на війні — це втрата життів. Звичайно, в росії людей не рахують. Але світ має рахувати», — заявляв Зеленський.
27 травня спецпредставник президента США з питань України та росії Кіт Келлог у ефірі Fox News заявив, що США отримали від української сторони пропозиції стосовно можливої мирної угоди. Тепер такі пропозиції очікують від росії. Того ж дня представниця МЗС росії Марія Захарова заявила, що рф продовжує підготовку меморандуму щодо можливого майбутнього мирного договору.
Україна на російський «меморандум» відповість тоді, як тільки ознайомиться із ним.
«Ми підтримали безумовне припинення вогню і перехід до дипломатії в тому чи іншому форматі, знов таки підкреслюємо — в будь-якому форматі, в будь-якому складі, майже в будь-якому місці цивілізованого світу зустрічатись з росією при прямих перемовинах або при посередництві Америки, Європи тощо», — заявив Зеленський.
Президент додав, що «до інших кроків в адженді стамбульської зустрічі росія не була готова, маю на увазі припинення вогню». Росіяни, за словами Зеленського, так просто до цього не готові, і повідомили, що повернуться «з якимись сигналами». Те саме передавали Україні США, а також зафіксувала турецька сторона під час перемовин.
«З нашого боку був міністр оборони Умєров, який контактував з паном Мединським з російської сторони. Росія сказала: ми вам передамо щось, що називається меморандумом. Передадуть, які вони бачать наступні кроки, чи спроможна росія підтримати припинення вогню і зустріч на рівні лідерів держав. Почитаємо їхні пропозиції і точно відповімо», — наголосив Зеленський.
Тим часом міністр закордонних справ рф Сергій Лавров заявив, що невдовзі буде оголошено про новий раунд перемовин між Україною та росією. А також сказав, що росія під час переговорів наполягатиме на скасуванні «усіх дискримінаційних законів» і вже робила це під час зустрічі у Стамбулі.
Разом із цим очільник МЗС рф підкреслив, що повернення України до нейтрального, позаблокового та неядерного статусу залишається однією з умов для врегулювання конфлікту.
Зеленський окремо заявляв, що готовий до зустрічі у форматі Трамп — путін — Зеленський і що для переговорів розглядають кілька майданчиків.
Крім того агентство Reuters написало із посиланням на власні джерела, що путін хоче від НАТО письмового зобов'язання про те, що Альянс не розширюватиметься на Схід. Формально таке скорочення виключає членство України, Грузії, Молдови та інших колишніх радянських республік.
Росія хоче, аби Україна мала нейтральну позицію, санкції проти рф були зняті, а «російськомовне населення України було захищеним».
Джерело видання стверджує, що якщо путін зрозуміє, що не може досягти мирної угоди на власних умовах, то він намагатиметься показати українцям та європейцям за допомогою воєнних перемог, що «мир завтра буде ще болючішим».
При цьому джерело також зауважило, що якщо путін матиме можливість захопити більше територій України — він продовжить війну, пишуть російські ЗМІ. У кремлі також вважають, що росія може воювати роками навіть попри санкції та економічні збитки.
Тим часом росія посилила масоване бомбардування українських міст і селищ дронами і ракетами, виправдовуючи це «загрозою терористичних атак і провокацій». У російському Міноборони заявляли, що їхні збройні сили «продовжать завдавати удари у відповідь». Окупанти вкотре заявляють, що б'ють лише по військових об'єктах та ВПК в Україні.
Путін «грає з вогнем», а Трамп втрачає терпіння
Ще 17 травня Трамп не хотів назвати путіна перешкодою для встановлення миру з Україною під час інтерв’ю телеканалу Fox News. Крім того, президент США давав європейським лідерам зрозуміти, що вірить у те, що росія перемагає у війні проти України. За словами співрозмовника Bloomberg, Трамп у розмові із європейцями також повторив низку тез кремля.
20 травня Трамп вкотре заявляв, що вірить у бажання путіна завершити війну, але сказав, що має «червону лінію», після перетину якої США вийдуть з переговорів щодо України.
«Ми вплуталися в те, у що не повинні були вплутуватися… Тому я думаю, що так, я сказав би, що в мене є певна лінія. Але я не хочу казати, що це за лінія. Бо, на мою думку, це ще більше ускладнить переговори», — сказав Трамп.
Так само американський лідер казав, що Україна та росія самостійно мають знайти вихід із війни.
26 травня, після масштабних ударів по Україні з боку росії, Трамп сказав, що путін «абсолютно збожеволів і без потреби вбиває людей».
Після цього Трамп дав зрозуміти, що його терпіння до володимира путіна вичерпується, пише Politico.
«Володимир путін не усвідомлює, що якби не я, з росією вже сталося б багато справді поганих речей, і я маю на увазі ДУЖЕ ПОГАНИХ. Він грається з вогнем!» — написав президент США у Truth Social.
Джерело видання у адміністрації президента зазначає, що Трамп розчарований відсутністю прогресу, адже путін ігнорує можливість «золотого мосту» для відновлення відносин, запропонованого США після досягнення миру.
«Путін наближається до того, щоб спалити міст, який Трамп проклав перед ним», — сказав чиновник.
На висловлювання американського президента відповів заступник голови Ради безпеки рф дмитро медведєв.
«Щодо слів Трампа про те, що путін «грає з вогнем» і «справді погані речі» відбуваються з росією, я знаю лише одну ДІЙСНО погану річ — Третю світову війну. Сподіваюся, Трамп це розуміє!» — заявив медведєв.
Тим часом у Держдепі публічно заперечують розчарування Трампа путіним.
«Я б не назвала це розчаруванням. Це заява людини, яка очолювала зусилля зі встановлення миру в стількох різних регіонах, яка чітко і абсолютно прозоро висловлює свою думку про те, що відбувається», — зазначила Теммі Брюс, речниця Держдепу.
Чи будуть санкції проти рф: Трамп ще не визначився
20 травня Трамп заявляв, але що Вашингтон не запроваджуватиме додаткових санкцій проти росії, бо це «може зробити лише гірше», а в перемовинах з росією, мовляв, «є шанс на прогрес». Втім він допустив, що може настати момент, «коли це станеться».
Через тиждень The Wall Street Journal з посиланням на власні джерела повідомив, що Трамп розглядає можливість запровадження санкцій проти росії найближчим часом, аби змусити путіна до поступок на переговорах. За словами одного з джерел, санкції, ймовірно, не торкнуться банківського сектору, однак розглядаються інші варіанти тиску на лідера кремля.
28 травня Politico, посилаючись на джерела в адміністрації Трампа, писало, що президент Штатів ще не ухвалив рішення щодо запровадження додаткових санкцій проти Москви. Європейські союзники, опираючись на можливий вихід Трампа із переговорів без покарання росії, намагаються взяти ініціативу у підтримці України.
«Трамп ще з першого дня свого перебування на посаді висуває подібні, хоча й непослідовні погрози, але жодного разу так і не посилив тиск на Москву, навіть попри те, що путін неодноразово говорив про підтримку миру, одночасно посилюючи обстріли України», — пише видання.