Іванна Зубович

У першому павільйоні Національного комплексу «Експоцентр України», більше відомому як ВДНГ, відкрили інтерактивну виставку «Чорнобиль. Подорож». Вона складається з семи смислових блоків — від світового контексту 1986-го до історій людей, долі яких нерозривно пов’язані з датою 26 квітня 1986 року.

Chas News пояснює, чому всім варто відвідати мультимедійну виставку та вкотре подумки прожити трагічні події.  

Фінал великих перегонів

«Тільки в Прип’яті можна побачити справжній парад візочків, коли вечорами мами й тата гуляють зі своїми малюками. Прип’ять впевнено крокує в майбутнє», — йдеться на одному зі стендів.

Ярослава Гресь: «Чорнобильська катастрофа — це не якась історія, яка трапилася в цю ніч. Це шлях, який Радянський Союз дуже системно проходив до цієї ночі» / Іванна Зубович

Проте майбутнє в жителів Прип’яті назавжди забрала радянська система — система, яка після аварії на ЧАЕС захищала тільки себе, каже керівниця проєкту Ярослава Гресь. Вона нагадує, що середній вік жителів тодішнього міста — 26 років.

Скульптура Прометея — один із головних символів Прип’яті / Іванна Зубович

Саме тому не дивно, що гравюра з серії «Апокаліпсис» Альбрехта Дюрера стала передмовою до виставки.

Стіни для інтерактивної виставки будували окремо, щоб не використовувати стіни самого павільйону ВДНГ — уособлення комунізму. Перший блок експозиції має назву «1986». У цій частині виставки відвідувачів вводять в контекст карколомного 1986 року.

Блок «Катастрофа» знайомить з історією міста Прип’ять та Чорнобильської атомної електростанції. У заключній частині знаходиться скульптура Прометея — одного із символів міста.

Стіни для інтерактивної виставки будували окремо, щоб не використовувати стіни самого павільйону ВДНГ — уособлення комунізму / Іванна Зубович

«Люди — це спогади. Ця виставка — можливість поглибити свої знання про трагічну сторінку нашої історії з документальних фактів: фотографій, відеозаписів, розповідей ліквідаторів», — говорить куратор проєкту Павло Гудімов.

Віртуальний політ околицями Припяті

Інтерактивний блок «Атом» розповідає про атомну енергетику. Тут, скориставшись окулярами віртуальної реальності, всі охочі можуть «політати» над саркофагом Чорнобильської АЕС на висоті пташиного польоту. А потім поглядом змінити пейзаж та переміститися до Припяті.

Інтерактивний блок «Атом» розповідає про атомну енергетику / Іванна Зубович

«Виставка двостороння — вона говорить з тобою і ти говориш з нею», — наголошує Гудімов.

За допомогою VR-окулярів можна політати над «саркофагом» Чорнобильської АЕС з висоти пташиного польоту / Іванна Зубович

Цей блок полюбляють діти, зокрема й 12-річний Платон Чернецький. Він вперше відвідав виставку. Каже, що його найбільше вразила історична частина експозиції, яка занурює у страшні дні 1986-го.

Чорнобильська зона стала найбільшим природним заповідником України / Іванна Зубович

Платона зацікавила історія катастрофи на ЧАЕС після перегляду серіалу HBO «Чорнобиль», а ця експозиція підштовхнула ще більше розібратися, що спричинило аварію та до яких наслідків вона призвела, розповідає мати хлопця Поліна Неня.

«Кожен дорослий за бажанням може взяти участь в екскурсії у Чорнобиль та Припять. Дітям же потрібно чекати повноліття, щоб поїхати туди. Тому інтерактивна подорож з елементами повного занурення — справжня знахідка», — додає вона.  

Павло Гудімов: «Виставка двостороння — вона говорить з тобою і ти говориш з нею» / Іванна Зубович

Далі відвідувачам пропонують блок експозиції «Люди». Однойменна конструкція нагадує за формою будинок, який символізує тріщину в долі пересічних мешканців.

У будинку є дві кабінки, де відвідувачі можуть розповісти, відзняти чи написати свою історію, пов’язану з чорнобильською катастрофою. На моніторах у залі можна побачити сюжети, які вже розповіли інші відвідувачі.

Тут експонують й роботи художниці Марії Примаченко з відображенням її погляду на чорнобильську катастрофу.

Блок «Сьогодні, завтра» присвятили запитанням про теперішнє та майбутнє Чорнобиля / Іванна Зубович

Блок «Сьогодні, завтра» присвятили запитанням про теперішнє та майбутнє Чорнобиля. У цій частині виставки пропонують згадати трагедію, переглянувши фотографії та кліпи з різних частин світу. Показують й музичне відео гурту Pink Floyd на інструментальну композицію Marooned (з англ. — «посаджений», «покинутий»).  

Символ нового життя

Завершує виставку живий ліс, який зібрали з різних куточків нашої країни. Він уособлює силу природи, яка долає наслідки катастрофи, і життя, що перемагає смерть.  

«Якщо у природи є шанс на нове життя, то ми впевнені, що він є й у Чорнобиля», — підкреслила головна менеджерка проєкту Юлія Соловей.

Живий ліс уособлює життя, що перемагає смерть / Іванна Зубович

Після закінчення виставки 70 відсотків лісу планують перевезти до київського скверу. Керівниця проєкту Ярослава Гресь підсумовує, що «Чорнобильська катастрофа — це не якась історія, яка трапилася в цю ніч. Це шлях, який Радянський Союз дуже системно проходив до цієї ночі».  

Експозиція працює до 15 липня. Відвідати її можна щодня, крім понеділка, з 10:00 до 20:00. Потрібно заповнити електронну анкету на сайті виставки, щоб отримати безкоштовне запрошення на неї. Запис на онлайн-платформі Teeko.