404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Високий статус: частку в Укргазбанку продають Міжнародній фінансовій корпорації

14 грудня Міністерство фінансів повідомило, що Міжнародна фінансова корпорація (International Finance Corporation — IFC) — донорська установа, що входить до Групи Світового банку, — погодилася на надання державному Укргазбанку кредиту в €30 млн строком до 5 років із перспективою конвертації цієї суми в статутний капітал банку з часткою до 20%. Мінфін, у свою чергу, надав держгарантії щодо опціону на право зворотного викупу акцій у фінустанови.

Це означає, що IFC матиме право у будь-який момент впродовж строку дії договору вийти з капіталу держбанку, а держава повинна за вимогою IFC викупити назад їхню частку у капіталі банку за фіксованою вартістю. Мінфін трактує цю угоду як частину стратегічного реформування державного банківського сектору та підготовчий етап цілковитого виведення держави з капіталу Укргазбанку — тобто реприватизації.

«Підписання угоди та входження IFC у капітал банку стане першим випадком входження міжнародної фінансової організації до складу акціонерів державного підприємства в Україні та першим реалізованим кроком до скорочення державної частки у банківському секторі в рамках спільної з МВФ програми stand-by», — повідомляє Міністерство фінансів України.

Підписання угоди та входження IFC у капітал банку стане першим випадком входження міжнародної фінансової організації до складу акціонерів державного підприємства в Україні

Але інсайдери фінансового ринку до доцільності подібної угоди ставляться скептично. «€30 млн Укргаз може й сам видавати щомісяця, навіть в умовах коронакризи. Це, радше, суто репутаційна угода — сигнал іншим гравцям, що ми відкриті для входження в капітал. Мовляв, IFC спробував — і вам зелене світло», — пояснює топменеджер одного з системних банків.

Додає інтриги і те, що Мінфін не уточнив, про який саме пакет акцій йдеться в разі виконання умов опціону. Якщо 30 млн євро прирівнюється до 20% капіталу, то банк фактично оцінюється в €150 млн. При цьому статутний капітал банку становить за поточним курсом майже €400 млн євро, тобто у два з половиною рази більше.

«Це означає, що Мінфін очікує продати IFC акції держбанку за ціною нижче номіналу. Тоді це збитки для держави, які мають «конвертуватися» не в опціон, а в кримінальне провадження», — говорить наш співрозмовник, наближений до керівництва НБУ.

Можливе й інше пояснення: угода набуватиме сенсу за умов щонайменше двократної девальвації гривні. Тоді за інвестований зараз 1 млрд грн IFC через 5 років справді зможе придбати пакет номінальною вартістю 2,8 млрд. грн, враховуючи прострочені зобов’язання та проблемні активи банку (статутний капітал Укргазбанку — 13,8 млрд грн). Але це вже з розрізу фінансової конспірології, на яку не дуже схильні покладатися у Групі Світового банку.

Chas News звернувся з відповідним уточненням до Міністерства фінансів, але Мінфін від предметної відповіді на запит ухилився.

Втім, більшість опитаних Chas News експертів все ж з оптимізмом ставляться до даної угоди. На їхню думку, залучати у капітал держбанків статусних іноземних інвесторів — це позитивно й для держбанку і загалом для фінансового сектору України.

«Якщо такий інвестор, як IFC, буде присутній у менеджменті та наглядовій раді Укргазбанку, це стане запобіжником від можливих сумнівних рішень та ризиків», — переконаний Євген Дубогриз, асоційований експерт Case Україна.

На його думку, 20-відсотковий пакет держбанку оцінили доволі об’єктивно, враховуючи наявні ринкові умови та приховані ризики, викликані концентруванням банку на окремих галузях. «Очікуваний мультиплікатор P/E (відношення вартості до очікуваного річного чистого прибутку), якщо йдеться про озвучений опціон, становить приблизно 5,5 - 6. Це досить значна цифра, як для банку в Україні. Так само implied price-to-book multiple (коефіцієнт поточної ринкової капіталізації компанії до її балансової вартості) виходить десь на рівні 0,55, що є майже докризовим показником», — уточнює Дубогриз.

IFC входить у Групу Світового банку як найбільший глобальний фінансовий інститут / відкриті джерела

Нагадаємо, IFC входить у Групу Світового банку як найбільший глобальний фінансовий інститут, що спеціалізується на приватному секторі економіки країн, що розвиваються. У 2019 році інвестиції IFC становили $19,1 млрд, зокрема $10,2 млрд були залучені від інших інвесторів. Найбільша частка інвестицій припала на Індію, Китай та Туреччину.

Укргазбанк належить до системних банків України. Внаслідок іпотечної кризи 2008 - 2009 років банк перебував на межі банкрутства, проте був докапіталізований Мінфіном. Поступово частка державної участі сягнула 94,94% акціонерного капіталу. За 10 місяців 2020 року прибуток Укргазбанку зріс до 725 млн грн, що на 26% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Активи банку станом на 1 листопада сягнули 160 млрд грн.

Бюджет-2021: основні показники
Разумков заявив, що брак фінансування медицини покриють зі спецфонду